SD80

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

SD80

Post autor: gbbsoft »

Bloger uratował spalinowóz Kto uratuje muzeum?

Zabytkowa lokomotywa uratowana dzięki warszawskiemu fotografowi i blogerowi. Rdzewiejący od lat w krzakach spalinowóz, o który walczył Robert Danieluk, już wkrótce trafi do Muzeum Kolejnictwa. - Pierwsze prace ruszą w przyszłym tygodniu - zapowiada z dumą Ferdynand Ruszczyc, dyrektor muzeum, który cieszy się, że w końcu znalazły się na to pieniądze. Martwi go inna sprawa. Może się okazać, że lokomotywy nie będzie gdzie pokazywać. - Jeżeli władze PKP spełnią swoje zapowiedzi, muzeum może przestać istnieć - rozkłada ręce Ruszczyc.

Robert Danieluk nie był pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na niszczejący w krzakach, tuż przy placu Zawiszy spalinowóz SD80. Ale to on wpisem na swoim blogu w październiku 2008 roku sprawą zainteresował media. Choć reportaży Leszka Dawidowicza jeszcze nie można było obejrzeć w Stolicy, bo TVN Warszawa dopiero przygotowywała się do startu, to on już je przygotowywał. To m.in. Leszek wsparł Roberta Danieluka i nie pozwolił, by sprawa została zignorowana.

Spalinowóz SD-80, o który walczył bloger, to kawałek historii. Produkowano je w Mediolanie, w zakładach Fiata. Ten z warszawskiej Ochoty wyjechał na tory w 1949 roku, a do Polski dotarł dwa lata później. Był wtedy jednym z najszybszych na naszych torach - potrafił się rozpędzić do 100 km/h. Nazywano go "błękitną falą", bo kursował między stolicą a wybrzeżem. Z ruchu pasażerskiego został wycofany w 1967 r., po przerobieniu jeździł jeszcze do 1974 r.

- Dziś sami możecie ocenić, czym jest - pisał rok temu Danieluk. - Ku mojemu zdziwieniu, nie było tu błękitnego pociągu, który zauroczył mnie na zdjęciu. Przed moimi oczami stał, zardzewiały, zniszczony, a co gorsza doszczętnie spalony spalinowóz. Umarł przez degradację natury i człowieka. Patrzyłem na efekt działań, które zakrawają o głupotę. Nie wiem jak można było dopuścić, by taki zabytek kolejnictwa doprowadzić do śmierci - denerwował się bloger

cd: http://www.tvnwarszawa.pl/28415,1630198 ... omosc.html
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ