Stop całej makiety

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Stop całej makiety

Post autor: gbbsoft »

Do kraks jest stop całej makiety, albo stop danej lokomotywy.
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 22 maja 2017, 17:07 Do kraks jest stop całej makiety, albo stop danej lokomotywy.
Tak, masz rację. Tylko jak plansza jest na czerwono po stopie awaryjnym to nic nie można zrobić na planszy.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: gbbsoft »

Dlatego jest jeszcze STOP dla danej lokomotywy. W Lenzu jest nawet taka opcja, czy czerwony przycisk na manipulatorze ma zatrzymywać całą makietę, czy tylko aktualna lokomotywę.

PS. Mogę zrobić opcję, żeby ESC na makiecie zamiast wyłaczać prąd robiło coś innego: ustawiało STOP na wszystkie loki. Dopiero drugie nacisnięcie STOP by wyłaczało prąd na makiecie (i robiło ekran na czerwono). Może ta drogą pójść?
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 23 maja 2017, 08:48 ... PS. Mogę zrobić opcję, żeby ESC na makiecie zamiast wyłaczać prąd robiło coś innego: ustawiało STOP na wszystkie loki. Dopiero drugie nacisnięcie STOP by wyłaczało prąd na makiecie (i robiło ekran na czerwono). Może ta drogą pójść?
Kto wie, może tak, dwa stopy. Pierwszy zatrzymuje ruch a drugi to stop awaryjny z wyłączenie napięcia. Trzeba sprawdzić na makiecie.

ps. U mnie coś ten STOP(ESC) na klawiaturze nie chce działać ani START. Czy to wina klawiatury czy w programie trzeba coś ustawić? Kiedyś tego nie było.
Pozdrawiam
MAciej
andrzej-n
Posty: 209
Rejestracja: 24 lis 2015, 20:48

Re: Stop całej makiety

Post autor: andrzej-n »

Widzę, że temat zaszedł daleko, a ja na skutek kilkudniowej nieobecności straciłem rozeznanie dokąd to zmierza. Dlatego jeszcze raz opiszę o co mi chodziło. Otóż chciałem, by w oknie Rozkładów jazdy znalazł się przycisk, który:
- natychmiast zatrzyma wszystkie pociągi bez możliwości zakończenia rozpoczętego Rozkładu (czerwony "stop" i prędkość "0" dla loka)
- każdy Rozkład otrzyma status "Stopped"
- rozpoczęte Rozkłady (gdy lok już stoi, a trasa jest nadal podświetlona na zielono) zostaną odwołane tak jak to jest w przypadku (Awaria->Odwołaj przejazd)
Andrzej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Stop całej makiety

Post autor: gbbsoft »

ad1. To akurat chyba nie ma nic wspólnego z Rozkładem jazdy. To jest zwykłe STOP na manipulatorze lub w programie. Dlaczego ten przycisk miałby być w Rozkładach Jazdy?
ad2. A jak loki stoją, to po co zatrzymywać Rozkłady Jazdy? Jeżeli w ogóle, to nie wystarczy zatrzymać zegar? A jeżeli zatrzymujemy Rozkład jazdy to lepiej zrobić Pauze, bo wtedy wiadomo co przywrócić po powrocie zasilania, a jak wszystko zrobisz STOP to nie wiadomo, co chodziło a co nie.
ad3. To coś nowego i nie bardzo rozumiem: Co to znaczy "lok już stoi a trasa jest nadal podświetlona"? Chodzi o trasą ZA pociągiem czy dalszą trasę PRZED pociągiem? A po co ją odwoływać, skoro za chwilę sama zniknie?

A to wszystko czym się różni od mojego pomysłu: pierwszy ESC daje "STOP dla każdej lokomotywy", a drugi ESC daje "STOP dla makiety"? (Tylko naszło mnie pytanie: jak po pierwszym ESC z powrotem włączyć makietę? Może drugie ESC powinno jednak włączać makietę, a nie robić "STOP dla makiety"?)

PS. Poruszyliśmy naraz bardzo wiele tematów. Nie wiem, czy wszyscy się w nich połapią w następnych postach... :(

PS2. Napisz jeszcze po co w ogóle chcesz taką opcje robić? Opisz może scenariusz z życia jaki ci się zdarzył na makiecie... (chyba od tego trzeba by zacząć... Jaki problem to ma rozwiązać? I dlaczego dotychczasowe rozwiązania są złe?)

PS3. A może ja Was źle rozumiem, może nie chodzi Wam o zatrzymanie całej makiety, lecz wyłączenie tylko tych loków, które są właśnie sterowane przez chodzące Rozkłady Jazdy (a to nie to samo)? Jeżeli tak, to nie kontynuujmy tego wątku, tylko otwórzmy nowy w dziale "Rozkłady Jazdy"?
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Stop całej makiety

Post autor: Wmac127 »

Moja propozycja jest taka:
Jeżeli stop zegara zatrzyma pociągi to będzie to faktycznie funkcja WSTRZYMAJ. To się przydaje np. w sytuacji gdy pociąg wjeżdża na stację/mijanka. Wagon wykoleja się na rozjeździe podczas wjazdu. Dajemy WSTRZYMAJ pociągi stają, stawiamy wagon na tory, doprowadzamy pociąg "ręcznie" na pozycję w bloku i wciskamy funkcję URUCHOM. Ja mam np. taką sytuację: Pociąg wjeżdża na Blok15, wagon się wykoleił podczas wjazdu, stawiamy wagon na tory. Jeżeli uruchomimy ponownie to ten skład nie ruszy, bo lokomotywa jest już w Bloku15. Wjazd lokomotywy do tego bloku uruchamia start rozkładu z Bloku 13, droga zostaje ułożona i dopiero robi się bałagan. Natomiast gdy zatrzymamy pociągi( a tym samym rozkłady jazdy) to spokojnie możemy zrobić porządek opisany wyżej i rozkłady są kontynuowane.
To jest bardzo podobne do pomysłu Piotra z podwójnym STOP-em. W obu przypadkach musi być jednak zatrzymany ruch na makiecie(nie w trybie awaryjnym) z możliwością dokonania zmian na makiecie
Oczywiście można dodać przycisk na zatrzymanie wszystkich rozkładów(status STOPPED) ale bez stopu pociągów to nie wiele zmieni i zastosowanie tego przycisku jest wg mnie bezużyteczne.
Pozdrawiam
MAciej
andrzej-n
Posty: 209
Rejestracja: 24 lis 2015, 20:48

Re: Stop całej makiety

Post autor: andrzej-n »

PS2. Napisz jeszcze po co w ogóle chcesz taką opcje robić? Opisz może scenariusz z życia jaki ci się zdarzył na makiecie... (chyba od tego trzeba by zacząć... Jaki problem to ma rozwiązać? I dlaczego dotychczasowe rozwiązania są złe?)
Jak już wcześniej pisałem moim celem jest całkowite zautomatyzowanie ruchu na makiecie. dlatego tworzę cały ciąg zdarzeń, które m.in. uruchamiają Rozkłady jazdy, Autoprzejazdy. Ciąg ten startuje po naciśnięciu jednego przycisku. Zdarza się, iż nastąpi wykolejenie, nie przełoży się zwrotnica lub któryś z Rozkładów wystartuje w nieodpowiednim czasie. Potrzebuję wtedy natychmiast zatrzymać wszystkie Rozkłady oraz pociągi przez nie sterowane bez możliwości zakończenia rozpoczętego Rozkładu (czerwony "stop" i prędkość "0" dla loka). Szukanie uruchomionego Rozkładu wśród kilkudziesięciu innych zabiera dużo czasu. A tak przy tej okazji przyszło mi do głowy, czy nie można byłoby wyróżnić uruchomione Rozkłady poprzez kolorowe podświetlenie odpowiedniego rekordu lub wprowadzenie dodatkowego okna, które wyświetlałoby tylko listę uruchomionych Rozkładów. Okno to pokazywane byłoby tylko wtedy, gdy uruchomione byłyby Rozkłady i byłoby aktualizowane w czasie rzeczywistym. W przypadku braku uruchomionych Rozkładów okno jest niewidoczne.
ad3. To coś nowego i nie bardzo rozumiem: Co to znaczy "lok już stoi a trasa jest nadal podświetlona"? Chodzi o trasą ZA pociągiem czy dalszą trasę PRZED pociągiem? A po co ją odwoływać, skoro za chwilę sama zniknie?
Chodzi o trasę PRZED pociągiem. W pewnych przypadkach (w tej chwili nie pamiętam jakich) podświetlenie nie znikało i trzeba było zastosować "Awaria->Odwołaj przejazd"
Andrzej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Stop całej makiety

Post autor: Wmac127 »

Zatrzymanie zegara nie powoduje zatrzymanie rozkładu jazdy, a przynajmniej nie w taki sposób jak ja to sobie wyobrażałem. Uruchamiam rozkład jazdy nr 1, w którym są zapisane 5 rozkładów różnych składów. Wszystkie te rozkłady pokazują mi status RUNNING po uruchomieniu rozkładu nr 1 i pociągi ruszają w określonych czasach. Rozkład nr1 ze statusu RUNNING w chwilę później po uruchomieniu przechodzi w status STOPPED (nie bardzo wiem dlaczego). Teraz zatrzymuję zegar i nic na makiecie się nie zmienia, pociągi jadą po zaplanowanych trasach. Uruchomione rozkłady zawarte w rozkładzie nr 1 mają status RUNNING.
Wg mnie te dodatkowe przyciski nic nie zmienią jeśli pociągi nadal będą jechać. Można spokojnie dać awaryjny STOP i kolejno pokasować(zatrzymać) wszystkie uruchomione rozkłady a prędkości lokomotyw dać na 0. Wtedy można coś poprawić na makiecie, pokasować(odwołać) przebiegi, wrócić na pozycje wyjściowe i zacząć od nowa. Na mojej makiecie zabiera to dość sporo czasu i psuje odczucia oglądających. Nie potrafię powiedzieć czy u wszystkich na makiecie zdarzają się jakieś błędy zakłócające ruch na makiecie. U mnie zdarza się to, choć sporadycznie. Staram się je wyeliminować ale jest to dość trudne.
Mam przekonanie, że taki "podwójny" STOP, o którym wspomniał Piotr lub przycisk wstrzymujący ruch na makiecie z możliwością kontynuacji usprawnił by operowanie pociągami.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Stop całej makiety

Post autor: Wmac127 »

andrzej-n pisze: 25 maja 2017, 10:29 ... A tak przy tej okazji przyszło mi do głowy, czy nie można byłoby wyróżnić uruchomione Rozkłady poprzez kolorowe podświetlenie odpowiedniego rekordu lub wprowadzenie dodatkowego okna, które wyświetlałoby tylko listę uruchomionych Rozkładów. Okno to pokazywane byłoby tylko wtedy, gdy uruchomione byłyby Rozkłady i byłoby aktualizowane w czasie rzeczywistym. ...
Tak, to dobry pomysł z wyróżnieniem kolorem statusu RUNNING lub całej linii aby odróżniał się od STOPPED.
... W przypadku braku uruchomionych Rozkładów okno jest niewidoczne. ...
Można tak albo dodać trzecią zakładkę z rozkładami ze statusem RUNNING. Wtedy kolor wyróżniający nie byłby potrzebny.
Pozdrawiam
MAciej
ODPOWIEDZ