Sterowanie dwoma napędami (dwa dekodery) jednocześnie.

ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Sterowanie dwoma napędami (dwa dekodery) jednocześnie.

Post autor: ToTom »

Witam wszystkich w moim pierwszym poście :)

Moja konfiguracja: DR5000, DR4018, napędy Piko (te "normalne", nie podmakietowe).
DR5000 udaje Z21 (działają aplikacje do Z21). Do GBBKolejka podpiąłem przez USB.
Wszystko działa.
Pytanie: jak wysterować dwa niezależne rozjazdy (dwa niezależne dekodery) aby zmieniały się synchronicznie?

Starałem się przeszukać instrukcję i forum, ale nie znalazłem jak zrealizować takie rozwiązanie. Mamy dwa rozjazdy na równoległych torach. Chciałbym aby przestawienie jednego na jazdę na wprost jednocześnie przestawiło drugi. I na odwrót - jeden jazda na skos i drugi również.
Najlepiej, gdyby działało to na obu rozjazdach - czyli nieważne, który przestawisz - zawsze działają oba.
Udało mi się to zrobić wstawiając nieistniejące urządzenie i dodając tam zdarzenia - urządzenie włączone - jazda na wprost, urządzenie wyłączone - jazda na skos.

Z góry dzięki za pomoc.
Załączniki
Zrzut ekranu (289).png
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Sterowanie dwoma napędami (dwa dekodery) jednocześnie.

Post autor: gbbsoft »

Tu jest rozwiązanie:
viewtopic.php?f=45&t=267

Rzeczywiście przy dwóch anglikach lepiej tak nie robić.

Jedna uwaga: generalnie na co dzień, to się ręcznie rozjazdów nie ustawia. Robi się tak, że klikasz na koniec bloku wyjazdowego, a potem na koniec bloku wjazdowego i program sam ustawia wszystkie rozjazdy po drodze. Przy takim działaniu nawet jest lepiej, jak rozjazdy nie są zblokowane. Łatwiej wtedy w sytuacjach awaryjnych sterować konkretnymi rozjazdami.
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Sterowanie dwoma napędami (dwa dekodery) jednocześnie.

Post autor: ToTom »

W porządku, będę robił jak napisałeś. W związku z tym pozostawię każdą zwrotnicę na innym dekoderze.
Próbuję sobie jednak zautomatyzować kolejkę (lubię takie łamigłówki) - chciałbym jednym kliknięciem ustawić jazdę po trzech niezależnych pętlach.
Dodałem sobie wirtualne urządzenie. Mogę w nim dodać zdarzenia ustawiające każdą zwrotnicę po kolei.
Ale jest tam też możliwość ustawienia przejazdów. I zasadniczo to działa, ale nie pozwala na ustawienie przejazdu z "Lewego końca Bloku X" na "Prawy koniec bloku X".
Ręcznie klikam na lewy, a potem prawy koniec bloku X (np. "Tor 1") i "układa się" pętla. Automat tak nie zrobi?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Sterowanie dwoma napędami (dwa dekodery) jednocześnie.

Post autor: gbbsoft »

Ale w Zdarzeniach jest coś takiego jak "Blok_UstawPrzejazd"

Po drugie zawsze można zdefiniować "Rozkład jazdy" i w zdarzeniach go uruchomić.

PS. Może załóż nowy wątek w "Moja makieta lub/i moduł", żeby już nie ciągnąć tego wątku, który był całkiem o czymś innym... :-)
Franksathy
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:56
Miasto: Pacanow

Sterowanie dwoma napedami dwa dekodery jednoczesnie

Post autor: Franksathy »

Przez skrut mi nie odpala ale przez launcher tak i przez launcher odpale dwa kliety tylko przed zalogowaniem sie musze odpalic tego drugiego tak??
https://www.sportzfuel.com/
ODPOWIEDZ