kilka problemów

kolejarz
Posty: 53
Rejestracja: 29 kwie 2020, 22:58
Miasto: Ksawerów
System DCC: Martinezo DPB5A, S88

Re: kilka problemów

Post autor: kolejarz »

Nie ogarniam tego.
Proszę, wytłumacz mi jak powinno wyglądać od strony komputera sterowanie lokomotywą podczas zatrzymania w bloku.
Zrobiłem, profilowanie
Zrobiłem drogę hamowania
Zmierzyłem bloki (narazie 5 tak dokładnie do testów). w 2-ch ustawiłem odległość do zwolnienia na 0

I teraz:
2 loki które niby w 100% są skonfigurowane, przy prędkości 40km/h wjazdu do bloku, zatrzymują się w miarę tam gdzie bym chciał, ale już zwiększenie lub zmniejszenie prędkości przesuwa punk zatrzymania.

Nadmienię, że nie ma kontaktronów tylko zajętość odcinka poprzez mierzenie prądu po S88
kolejarz
Posty: 53
Rejestracja: 29 kwie 2020, 22:58
Miasto: Ksawerów
System DCC: Martinezo DPB5A, S88

Re: kilka problemów

Post autor: kolejarz »

kolejarz pisze: 06 sty 2021, 11:08 Nie ogarniam tego.
Proszę, wytłumacz mi jak powinno wyglądać od strony komputera sterowanie lokomotywą podczas zatrzymania w bloku.
Zrobiłem, profilowanie
Zrobiłem drogę hamowania
Zmierzyłem bloki (narazie 5 tak dokładnie do testów). w 2-ch ustawiłem odległość do zwolnienia na 0

I teraz:
2 loki które niby w 100% są skonfigurowane, przy prędkości 40km/h wjazdu do bloku, zatrzymują się w miarę tam gdzie bym chciał, ale już zwiększenie lub zmniejszenie prędkości przesuwa punk zatrzymania.

Nadmienię, że nie ma kontaktronów tylko zajętość odcinka poprzez mierzenie prądu po S88
Chyba, że ustawić tak CV w loku by niezależnie od prędkości miał bardzo podobną drogę hamowania.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: kilka problemów

Post autor: gbbsoft »

kolejarz pisze: 06 sty 2021, 11:08 2 loki które niby w 100% są skonfigurowane, przy prędkości 40km/h wjazdu do bloku, zatrzymują się w miarę tam gdzie bym chciał, ale już zwiększenie lub zmniejszenie prędkości przesuwa punk zatrzymania.
Przy ustawieniu odległości na 0 tak właśnie jest: jak lok wjeżdża do bloku, to natychmiast dostaje prędkość 0, więc czym szybciej jedzie tym dalej się zatrzymuje.

Ustawienie parametrów bloku (np: "... do miejsca zatrzymania") powoduje, że program za każdym razem robi obliczenia: ile musi odczekać sekund, aby dać prędkość 0, aby lok (mniej więcej) zatrzymał się w miejscu, w którym chcemy, aby się zatrzymał. Aby obliczenia były poprawne, lok musi być sprofilowany, parametry loka i bloku muszą być poprawne, wpisane musi być poprawnie CV4 loka do programu oraz najlepiej jakby dekoder w loku miał włączoną "kompensacje obciążenia".

Dalej idąc można zatrzymanie podzielić na kilka etapów: zmniejszenie do prędkości zwalniania, jazda na prędkości zwalniania, zmniejszenie prędkości do 0. Dlatego jest tyle parametrów do ustawienia.

PS. Możesz zamiast profilowania, wpisać ile przejedzie lok z danej prędkości do zatrzymania.
kolejarz
Posty: 53
Rejestracja: 29 kwie 2020, 22:58
Miasto: Ksawerów
System DCC: Martinezo DPB5A, S88

Re: kilka problemów

Post autor: kolejarz »

gbbsoft pisze: 06 sty 2021, 14:58 PS. Możesz zamiast profilowania, wpisać ile przejedzie lok z danej prędkości do zatrzymania.
a to właśnie nie jest droga hamowania ?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: kilka problemów

Post autor: gbbsoft »

Tak
kolejarz
Posty: 53
Rejestracja: 29 kwie 2020, 22:58
Miasto: Ksawerów
System DCC: Martinezo DPB5A, S88

Re: kilka problemów

Post autor: kolejarz »

Piotrze, po zmianie komputera na nowszy systematyczność zatrzymywania się składów jest super, tzn, każdy w punkt!!
Jest też małe ale:
parowóz który ma w ustawieniach prędkość max 80 km/h jedzie pomiędzy blokami 100Km/h. Jest to prędkość max dla całej makiety.
Innych lok nie sprawdzałem, bo pozostałe mają 100/120/160 max i redukcja prędkości jest prawidłowa.
W blokach prędkość jest redukowana do zadanej w bloku.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: kilka problemów

Post autor: gbbsoft »

Jeżeli chcesz, abym coś sprawdził, to potrzebuje:
- aktualny plik .plansza
- nazwę loku
- z którego bloku do którego jedzie za szybko.
kolejarz
Posty: 53
Rejestracja: 29 kwie 2020, 22:58
Miasto: Ksawerów
System DCC: Martinezo DPB5A, S88

Re: kilka problemów

Post autor: kolejarz »

- lokomotywa BR 44
- Pomiędzy blokami 1 a 2 oraz 13 a 12 (sytuacja dzieje się podczas gdy przez blok się przejeżdża a nie zatrzymuje)
Załączniki
makieta cala.plansza
(1.24 MiB) Pobrany 70 razy
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: kilka problemów

Post autor: gbbsoft »

Spróbuj ustawić w bloku prędkość "<= Max pręd. lokomotywy"
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-01-10 154603.jpg
kolejarz
Posty: 53
Rejestracja: 29 kwie 2020, 22:58
Miasto: Ksawerów
System DCC: Martinezo DPB5A, S88

Re: kilka problemów

Post autor: kolejarz »

Wychodzi, że działa! Przy okazji znalazłem jeszcze 2 inne bloki tak samo reagujące.
Rozumiem, że ta funkcja działa, jeżeli blok ma większą prędkość przelotową niż max lokomotywy, to lok ma jechać z max swojej prędkości a nie bloku.
Czyli dla wszystkich bloków nie ma co ustawiać, bo nie mam loka który ma niższą prędkość niż np. 40/60
ODPOWIEDZ