Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Jerzyr
Posty: 3
Rejestracja: 03 sie 2016, 18:10

Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: Jerzyr »

GBB używam do sterowania modułem stacyjnym mojej makiety modułowej. Do tej pory używałem programu wyłącznie do sterowania rozjazdami. Teraz przyszedł czas na instalację semaforów świetlnych i tu zaczął się problem. O ile pięknie program ustawia odpowiednie sygnały na semaforach wjazdowych (blok1), to już na wyjazdowych (blok2) zaczyna się problem. Próbowałem rozwiązać problem dodatkowym semaforem nieistniejącym na makieciecie (blok3-wjazdowy z drugiej strony na torze wyjazdowym), ale wtedy ostatni sygnał (wirtualnego semafora w bloku3) pokazuje sygnał stop (S1), natomiast wyjazdowy (blok2) wskazuje stop przy następnym (S5). Jak zrobić, aby ustawić ręcznie sygnał semafora wyjazdowego i oddziaływał on na semafory w poprzedzających go blokach?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: gbbsoft »

Przychodzą mi dwa rozwiązania:

1. Masz blok A z semaforem. Stworzyłeś blok wirtualny B. Stwórz jeszcze jeden blok wirtualny C. Jak chcesz „wypuścić” pociąg, to puszczasz go z A do B, a potem jeszcze z B do C. Do zautomatyzowania puszczania z B do C możesz zrobić „AutoPrzejazd”.

2. Zrobić jakąś modyfikację w programie, tylko jeszcze nie wiem jaką. W sumie napisałeś „… już na wyjazdowych zaczyna się problem. Próbowałem rozwiązać problem…”, ale nie napisałeś jaki to problem. „…Wyjazdowy wskazuje stop przy następnym" – można zmodyfikować definicje semafora wielokomorowego, aby pokazywał inne sygnały nawet jak na następnym jest „stop”.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: gbbsoft »

ad2. Wystarczy, że w definicji semafora wielokomorowego, w zakładce "Sygnały":
- usuniesz niepotrzebne sygnały, które się nie powinny nigdy pojawić
- przy pozostałych sygnałach, w grupie "Ograniczenie na następnym bloku" ustawisz "Dowolne".
Wtedy te sygnały nie będą czułe na to co jest ustawione w następnym bloku (czyli "Stop").

W blokach wyjazdowych (tych na końcu modułu, które czasami też robią za wjazdowe), w parametrach bloków, w zakładce "Parametry" można ustawić opcję "Odłącz lokomotywę po wyjeździe w kierunku końca...". Wtedy lokomotywa opuszczając moduł zostanie w programie odłączona z bloku, będzie wolna i gotowa do podłączenia, jak będzie wjeżdżać.

Podobnie dla bloków wjazdowych na moduł możesz zaznaczyć "Pytaj o przydzielenie lokomotywy po wykryciu nieznanej w bloku". Wtedy jak w bloku system informacji zwrotnej wykryje zajętość i jednocześnie nie będzie żadnej lokomotywy w bloku, to program spyta się o przydzielenie lokomotywy do bloku.

Do tego wszystkie możesz sobie przygotować kilka "wzorcowych" lokomotyw, które będzie przydzielał do bloków, jak pociągi będą wjeżdżać do twojego modułu. Potem będą przez twój moduł przejeżdżać i przy wyjeździe będą odłączane od bloków, aby można było je ponownie podłaczać i tak w kółko...

Dodatkowo w Parametrach programu, w zakładce "Ogólne" możesz zaznaczyć "Wszystkie lokomotywy są ręcznie sterowane". Wtedy program nie steruje prędkościami lokomotyw, tylko ty (lub koledzy) za pomocą manipulatorów. Ty w programie ustawiasz drogę z bloku do bloku, dajesz sygnał "wolna droga" i program czeka, aż informacja zwrotna powie, że lok znalazł się w następnym bloku, wtedy loka przesuwa do następnego bloku i zwalnia poprzedni. Więc program robi za prawdziwy pulpit sterowniczy, a wy (ty i koledzy) za prawdziwych maszynistów.

PS. Do tego wszystkiego nie potrzeba już bloków "C" z punktu ad1.
Jerzyr
Posty: 3
Rejestracja: 03 sie 2016, 18:10

Re: Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: Jerzyr »

Jeżeli chodzi o informację zwrotną, to w najbliższej przyszłości nie wchodzi w grę.
Najbliższy moim oczekiwaniom jest pomysł z redukcją sygnałów na wirtualnym semaforze w bloku "c". Wadą tego pomysłu jest to, że mogę w ten sposób ustawić tylko jeden sygnał (np.S7). Eliminuje to wersję bez trzeciego wirtualnego semafora, gdyż nie mógłbym podać sygnału S1 na wyjazdowym (blok B). Problem raczej rozwiązałoby wprowadzenie semafora w bloku ze sterowaniem ręcznym.
W międzyczasie zauważyłem jeszcze jeden problem (niedogodność). Czy jest jakieś "myk" pozwalające na ustawienie rozjazdów w pozycji podstawowej po odwołaniu przejazdu?
Niemniej dziękuję na naprowadzenie na pomysł redukcji sygnałów.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: gbbsoft »

Jerzyr pisze: 28 maja 2020, 21:04 Czy jest jakieś "myk" pozwalające na ustawienie rozjazdów w pozycji podstawowej po odwołaniu przejazdu?
Nie ma, ale to ciekawy pomysł.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: gbbsoft »

Pomysł zrealizowany. W parametrach programu trzeba włączyć "Przywróć domyślne ustawienia rozjazdów po przejeździe".
:-) Prośba o sprawdzenie, czy działa poprawnie...

PS. W modułach podobno można fajnie zrobić informację zwrotną badając przepływ prądu zasilającego odpowiednie fragmenty torów... Pomyśl... :-)
Jerzyr
Posty: 3
Rejestracja: 03 sie 2016, 18:10

Re: Semafor wyjazdowy na makiecie modułowej

Post autor: Jerzyr »

Super. Po rozłożeniu makiety przetestuję. Na razie wszystko wygląda OK. Cieszę się, że dorzuciłem swoje 0,03 zł do rozwoju projektu.
ODPOWIEDZ