Miejsce zatrzymania

Akronaut
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2017, 19:54
Miasto: Rybnik
System DCC: Digikeijs DR5000

Miejsce zatrzymania

Post autor: Akronaut »

Wywieszam białą flagę.
Proszę, wyjaśnijcie mi, co robię "nie tak".
Skalibrowałem wszystkie lokomotywy. Zdefiniowałem miejsca zatrzymania w blokach.
Lokomotywa przejeżdżając pomiędzy sąsiednimi blokami zatrzymuje się poprawnie w miejscu zdefiniowanym a jeżeli startuje z wcześniejszego blok i dodatkowo przyspiesza w bloku środkowym wjeżdżając do bloku trzeciego nie dojeżdża do miejsca zdefiniowanego. W obu przypadkach zatrzymanie jest w tym samym bloku. Czegoś nie rozumiem: jadąc szybciej powinna "mieć problem" z zatrzymaniem a tu jest odwrotnie.
Nie pojawia się żaden komunikat o błędzie (poza tym o moim o bliskim obłędzie ;) )
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Miejce zatrzymania

Post autor: gbbsoft »

A jak puścisz w prędkości przyspieszonej pomiędzy sąsiednimi blokami, to jak jest?

PS. Nie ma gwarancji, że lokomotywy trzymają wzory opisane w normach. Po drugie czy masz włączoną 'kompensacje obciążeń'? To pomaga...
Akronaut
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2017, 19:54
Miasto: Rybnik
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Miejce zatrzymania

Post autor: Akronaut »

Jak puszczę z wyższą prędkością pomiędzy sąsiednimi blokami to też zatrzymuje się bliżej.
Kompensację mam włączoną do 20 kroku na 28.
Sprawdziłem na 2 lokomotywach - tak samo.
Im niższa prędkość wyjazdowa z bloku tym dalej zatrzymuje się w kolejnym bloku. To mnie dziwi.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: gbbsoft »

To zrób jeszcze raz kalibrację wybranego loka (oby tylko na prostym odcinku była).
Jak to nie pomoże, to po prostu ręcznie popraw Profil.

A CV4 masz takie samo w programie jak w dekoderze?

Jeszcze jest taka tabelka jak "Droga do zatrzymania". Możesz samemu w cm policzyć i wpisać drogę do zatrzymania dla danej prędkości.
Akronaut
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2017, 19:54
Miasto: Rybnik
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: Akronaut »

CV4 mam takie samo w programie i dekoderze.
Chyba skorzystam z "drogi do zatrzymania". Przy 16 lokomotywach trochę czasu mi zejdzie ;)
Dzięki za podpowiedzi.
Jeszcze mam inny "problem".
Chodzi o funkcję odwróć lokomotywę: zdjęcie na bloku się odwraca. Czy nie mogłaby się też odwracać w oknach lokomotyw. Moim zdaniem pomoże szczególnie przy parowozach.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: gbbsoft »

Dodałem. Wersja testowa wystawiona.
Akronaut
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2017, 19:54
Miasto: Rybnik
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: Akronaut »

Pobrałem Wersja: 1.78.8012.36231 ale nie odwraca w oknie lokomotyw. :(
Edit:
odwraca ale dopiero po wysłaniu lokomotywy z bloku
przepraszam za zamieszanie
Edit2:
jednak coś jest nie tak: obrazek miał się obracać na planszy i w liście lokomotyw tylko po użyciu funkcji Obrócenie lokomotywy a obraca się na liście lokomotyw dodatkowo po zmianie kierunku na MM2 i strzałkami w oknie
na planszy (w bloku) odwraca się tylko przez funkcję Obrócenie lokomotywy i to jest ok
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: gbbsoft »

To żeśmy się nie zrozumieli ... :-)

Tylko pojęcie "Obrócenie lokomotywy" jest niejednoznaczne. Zrób kółko z blokiem na górze i na dole.
Jak obrócisz lok na górze i pojedziesz na dół, to lok "sam" się obróci.
To co ma być pokazywane po lewej stronie: tak jak lok jest w górnym bloku, czy tak jak jest w dolnym? A co z blokami pionowymi?
Akronaut
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2017, 19:54
Miasto: Rybnik
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: Akronaut »

Wyobrażam to sobie tak, że mam na makiecie miejsce "referencyjne" np. stacja. Tam chciałbym sobie ustawić parowóz z "tendrem po lewej względem kotła" i taki sam obrazek chciałbym zobaczyć w oknie lokomotyw. Co się dzieje później już mnie nie interesuje. I teraz mam kaprys, że ręcznie lub na obrotnicy albo trójkącie obrócę lokomotywę tak, że" tender mam po prawej względem kotła". Taki sam obrazek powinien się pojawić w oknie lokomotyw. W czasie przemieszczania się lokomotywy po makiecie niech obrazek na planie "się kręci" - przynajmniej tak Cię zrozumiałem. W oknie lokomotyw jest niezmienny zgodny z ustawieniem lokomotywy w punkcie "referencyjnym". Jak po kilku kółkach wróci do punktu "referencyjnego" chciałbym zobaczyć lokomotywę ustawioną na planie i w oknie lokomotyw w takim ustawieniu jak na makiecie.
Mogłem niedokładnie to opisać, bo na razie moja makieta to stacja (8 torów i 18 zwrotnic) z wyjściem prosto na szlaku dwutorowy na obu końcach.
Dużo pisania ale mam nadzieję, że dobrze to opisałem. Uff...
A nie pomyślałbyś o możliwości dodania własnych zdjęć lokomotywy z obu stron i program pobierałby sobie odpowiednie zdjęcie. Armatura na kotle jest różna po obu stronach. Przesadziłem? Nie podpuszczam ;) :)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Miejsce zatrzymania

Post autor: gbbsoft »

Generalnie w programie jest zasada, że lok na zdjęciu ma być "przodem w prawo". I taki pokazuje się na lewej liście lokomotyw. Aby było zgodny ze strzałkami kierunku jazdy umieszczonymi poniżej zdjęcia.

A na planszy pokazuje się tak jak jest na makiecie.
ODPOWIEDZ