Kolejka Tomka

ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Kolejka Tomka

Post autor: ToTom »

Zgodnie z sugestią zakładam wątek.
W załączeniu wstawiam schematy SCARM i to co już udało mi się zrobić w GbbKolejka.
Krótki opis:
DR5000 + 4xDR4018, napędy Piko (zwykłe), tory Piko. Generalnie na razie plastik fantastik. Zaczynam od zera.
Elektrycznie wszystko polutowane. Elektronicznie zaprogramowane. Działaja aplikacj e Z21, działa GbbKolejka.
Na razie nie planuję informacji zwrotnej. Rozpoznaję bojem możliwości programu :)

Problem nr 1 rozwiązany tutaj: viewtopic.php?f=21&t=398
Problem nr 2: do urządzenia można podpiąć zdarzenie. Tak jak napisałeś, można wstawić "Blok_UstawPrzejazd".
Chciałbym wstawi trzy takie zdarzenia - z toru 2 na tor 2, z toru 3 na tor 3, z toru 1 na tor 1. Trzy niezależne pętle jednym kliknięciem.
Jeśli użyję "Blok_UstawPrzejazd" i wybiorę Lewy tor 1 do prawy tor 1 otrzymuję komunikat: "Event engine: Destination block can't be start block, too."
Ręcznie mogę te przejazdy ustawić bez problemu.
Rozwiązania, które testuję - każdy rozjazd ustawić oddzielnie. Działa.
Dodać bloki - osobno "wjazdowy" na każdej głowicy.
Sprawdzić o co chodzi z "Rozkładem jazdy" - ale przyznam, że tego tematu to nawet w instrukcji nie rozpoznałem.
Załączniki
Zrzut ekranu (291).png
20102018_M27a.jpg
20102018_M27.jpg
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Kolejka Tomka

Post autor: gbbsoft »

Żeby automatyczne jeżdżenie po pętli działało, w pętli muszą być co najmniej 2 bloki. Wtedy lok będzie się w każdym zatrzymywał. Żeby jeździł bez zatrzymywania, to muszą być co najmniej 3 bloki.

Zrób bloki w "przystanek Buraki"

Jeżeli w pętli jest jeden blok, to właśnie otrzymujesz taki komunikat: blok startowy jest jednocześnie końcowym.
Gdybyś miał informację zwrotną, to informacja od niej oznaczająca "wjechałem do bloku" nie byłaby jednoznaczna i program nie wiedziałby, czy lok jeszcze nie wyjechał z bloku i są to tylko zakłócenia, czy jednak już objechał pętle i właśnie wjeżdża z drugiej strony. Dlatego pętle z jednym blokiem są nieobsługiwane.
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Kolejka Tomka

Post autor: ToTom »

Wiem, że z "kolejowego" punktu widzenia to bez sensu, ale na razie zrobiłem sobie tak, jak na obrazku.
Mam takie sterowanie, o jakim myślałem.
Zawsze mogę zrobić to lepiej (przystanek "Buraki" i "Kopalnia"). Pracy nie będzie wiele, po prostu przestawię bloki.
Pozostało dokończyć konfigurowanie lokomotyw i napędów.
Załączniki
Zrzut ekranu (294).png
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Kolejka Tomka

Post autor: gbbsoft »

Te dwa bloki koło siebie, to ciekawy pomysł. Ciekawe, jak się będzie sprawdzał w praktyce...
Jest jeszcze taka opcja w blokach "Półbloki -> nie zatrzymuj ruchu normalnego w ... końcu".
Spróbuj poustawiać tą opcję w tych podwójnych blokach.
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Kolejka Tomka

Post autor: ToTom »

W praktyce sprawdzę jak tylko czas pozwoli. Lokomotywy już przypisałem (funkcje). Jutro spróbuję zrozumieć, jak należy przypisać napędy. Z pierwszym będzie kłopot, kolejne pójdą błyskawicznie.
Teoretycznie mogę teraz ustawić dowolny przejazd. Mogę też ręcznie ustawić dowolną pętlę.
"Urządzenie" "3 pętle" działa następująco:
- ustawia przebiegi jak na załączonym obrazku (timer co 1 sek),
- synchronizuje "urządzenia" do "sparowanych" rozjazdów,
- po 13 sek wyłącza się (gasi) bez żadnej akcji.
Myślę, że z czasem lepiej jednak będzie zrobić przystanki "buraki" i "kopalnia" jako bloki. Wtedy rozdzielą się przejazdy "szlakowe" od "stacyjnych". Nie wiem, czy dobrze opisuję to o czym myślę :)
Kompletnie nie wiem jak ugryźć informację zwrotną i czy w ogóle chcę automatyzacji lokomotyw. Wyjdzie w praniu.
Kolejne zadanie po uruchomieniu sterowania napędami - obadać zdalny pulpit :) Idea przeniesienia sterowania lokomotywami na tablet (mam z win10) bardzo mi się podoba. Muszę poczytać instrukcję.
Załączniki
Zrzut ekranu (297).png
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Kolejka Tomka

Post autor: gbbsoft »

Lepiej załącz plik .plansza a nie zdjęcie z ekranu... :-)
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Kolejka Tomka

Post autor: ToTom »

Proszę bardzo :)
Załączniki
gbb_plansza_13.plansza
(571.15 KiB) Pobrany 205 razy
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Kolejka Tomka

Post autor: gbbsoft »

A bez tych opóźnień 1 sekundowych nie chciało działać?

Informacja zwrotna spowoduje, że jak lok dojedzie do bloku docelowego, to trasa jest zniknie z planszy (i co za tym idzie blokada jego trasy).
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Kolejka Tomka

Post autor: ToTom »

Bez opóźnień na pewno by zadziałało. Ale ponieważ wszystko jest dla mnie nowe, więc nie chcę się nigdzie śpieszyć :)
I dlatego też na razie chcę sobie pojeździć lokomotywami ręcznie...
Na razie małe opóźnienie we wdrażaniu GbbKolejka - zająłem się sklejaniem stacji paliw :)
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Kolejka Tomka

Post autor: ToTom »

GBBKolejka działa fantastycznie. Mój pomysł sprawdza się jak należy. Co prawda trochę czasu upłynęło, ale chciałem zabudować tył kolejki a to się wiąże z częściowym rozebraniem i brakiem przejezdności. Ale w końcu się udało. Wszystko gra!
Kolejny etap to uruchomienie tabletu z Win10 i zdalnego pulpitu (pracuję nad tym).
Mam też dość skomplikowane sterowanie i muszę się też przyjrzeć współpracy wszystkich sterowników. Trzeba zgrać Piko Light, Multimause, aplikację do Z21 i DR5000 podpiętą przez USB. Mam te same (lub podobne) symptomy co tutaj:
viewtopic.php?f=46&t=305&hilit=dr5000&start=10#p3215
Spróbuję zainstalować wersję testową.
Zdecydowałem też o częściowej automatyzacji, ale o tym napiszę później. Muszę doczytać o kilku sprawach.

Tak to wygląda na ten moment:
https://youtu.be/WvBvszNOzHM
ODPOWIEDZ