Makieta Tobi

Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Tobi

Post autor: Krzysztof »

Cześć, wrzuć ten semafor do bloku. Jak tak mam wszystkie semafory postawione.
Odczytaj adres w DR5000 w tabelce obrazującej przyciski (zielone, czerwone).
Jak klikasz w DR5000 zielony lub czerwony przycisk to muszą się też zmienić kolory na semaforach !!. Jeśli tak nie jest to masz błędne adresy.
Nie zwracaj uwagi na numery powyżej zwrotnicy w ggbkolejka (adres dekodera, numer wyjścia). Nr zwrotnicy musi być zgodny z adresem w DR5000, czyli z tym co masz ustawione w Switchboard Properties. Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest to czy działa zmiana świateł z pulpitu Switchboard Properties w DR5000. Jeśli nie to :
1. albo masz nie zaprogramowane adresy w DR4018
2. albo masz źle ustawione adresy w DR5000 w komunikacji z Gbbkolejka (muszą być takie same).
3. może jeszcze pokrywają się np. adresy sygnalizacji z innymi adresami (zwrotnic, bloków, urządzeń), z adresami loków to nie ma nic wspólnego gdyż
jest to osobna pula adresów.
U mnie miałem dokładnie tą samą sytuację i była to kwestia błędnych adresów jakie nadawałem w Gbbkolejka.
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

W Dr5000 w switch wszystko działa zmienia się kolor semafora (przyciski zielone i czerwone)
i nic się właśnie nie pokrywa w adresach .
adresy w DR 4018 są zaprogramowane od 30 CV47 preset 2 (dwu komorowy) mam osobne DR4018 do rozjazdów i sygnałów
bloki mam zaprogramowane od 78 a
zwrotnice od 10
loki od 1
Spróbuje wrzucić ten semafor jeszcze raz na plansze ale w blok a nie przed nim na linie może tu jest błąd.

Wygląda to tak jakby Gbb kolejka nie wiedziała że ten blok jest przypisany do konkretnego semafora
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Tobi

Post autor: gbbsoft »

Tobi111 pisze: 25 lut 2019, 23:18 No właśnie że u mnie nic się nie dzieje automatycznie niestety

zrobiłem sobie nową plansze są 2 bloki i w bloku 1 na wyjeździe jest semafor prosty dwu komorowy czerwony/zielony i ten semafor działa tylko manualnie znaczy jak kliknę na planszy to się zmienia sygnał i na planszy i fizycznie na semaforze ale jak lok stoi w tym bloku 1 i zaznacze jedz do bloku drugiego i lok wyjedzie z bloku 1 do bloku drugiego nic się nie dzieje nie zmienia się to światło na czerwone ani w programie ani na semaforze
Ten semafor, to pokazuje powtórzenie sygnału dla semafora (którego nie ma) w bloku2 przy jeździe w lewo. To jest "semafor powtarzający" przed blokiem 2.

Jak chcesz, aby ten semafor pokazywał sygnał dla bloku1 przy jeździe w lewo, to powiększ blok 1 o jeden kwadrat w lewo, tak aby semafor stał na lewym końcu bloku.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Tobi

Post autor: Krzysztof »

Ja z kolei nie umiem sobie poradzić z lokiem jadącym tylem na bocznicę. Jedzie z prędkością zadaną i wytraca ta prędkość jeszcze przed blokiem , czyli proces hamowania jest przed blokiem a nie w odległości zadanej w parametrach bloku. W ten sposob zatrzymuje sie zaraz na poczatku bloku a ma przejechac jeszcze z 20 cm.
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

Piotrze i Krzysiu Wielkie Dzięki za pomoc z tymi semaforami to jest tak jak pisze Piotr semafor musi stać w bloku a nie przed nim ani za nim nie wiedziałem że tak go idzie ustawić wszystko jest OK i Działa Super .
Ja z kolei nie umiem sobie poradzić z lokiem jadącym tylem na bocznicę. Jedzie z prędkością zadaną i wytraca ta prędkość jeszcze przed blokiem , czyli proces hamowania jest przed blokiem a nie w odległości zadanej w parametrach bloku. W ten sposob zatrzymuje sie zaraz na poczatku bloku a ma przejechac jeszcze z 20 cm.
A odcinek przed tym blokiem to też jest blok ?
Jak tak to albo masz zamieszane kable i odczytuje Ci nie ten blok albo zły adres bloku albo numer w ustawieniach bloku .
Jest jeszcze jedna opcja kilka razy tak miałem przy innych ustawieniach nie związanych z kolejką a z komputerem a mianowicie jak się dużo na zmienia nakombinuje w jakimś module to mogą wystąpić błędy proponuje zresetować skasować blok i go na nowo narysować , wpisać te parametry które mają być Nie zapomnij zapisać parametrów co masz ustawione w bloku albo zrób zdjęcie ustawień przed skasowaniem bloku :)
Nie wiem czy pomogłem ale takie coś mi się nasuneło

Jak masz jeszcze wszystko dobrze ustawione może to być lok zauważyłem że nie wszystkie loki hamują w tych samych miejscach CV 3 i CV 4 w loku odpowiada za przyśpieszanie i hamowanie

CV4 odpowiada za hamowanie. Zmniejsz wartość, będzie szybciej wyhamowywać jak zwiększysz pojedzie dalej :)
CV3 odpowiada za przyspieszanie.

Pozdro Tomek
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Tobi

Post autor: Krzysztof »

O tych cv nie wiedzialem. Przed blokiem jest normalny odcinek toru. Juz tak myslalem czy aby nie jest to spowodowane pchaniem wagonow i oporami toczenia, bo przed blokiem mam zwrotnice na ktorej skręca w prawo a później łuk 2x R1. Dziękuję za podpowiedzi 😉
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

Jeszcze jest GbbKolejka zakładka Blok w ustawieniach głównych tam się ustawia te odległości zwalniania i zatrzymania w centymetrach od początku danej informacji zwrotnej lub kontaktronu jak zostawisz 0 to lok zatrzymuje się zaraz po wjechaniu w Blok
Trzeba to zmierzyć fizycznie na makiecie metrem krawieckim najlepiej bo jest giętki jak masz zakręt i wpisać po ilu centymetrach ma się zatrzymać
Na razie innych pomysłów nie mam ;)
ODPOWIEDZ