Makieta Tobi

Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

Serdeczne Dzięki
To ja mogłem ustawiać kombinować z tym adresem dekodera bo tam wpisywałem adres semafora.
Kupiłem ten program bo chciałem przyoszczędzić kasy bo nie jest drogi .
Stare powiedzenie mówi Kto kupuje tanio ten płaci dwa razy nie stety
Piotr pomógł mi przy blokach( Wielkie Dzięki) bo mam DR 4088 LN i adresy utawione na centralce DR 5000 wogóle się nie mają się do programu GBB są zupełnie inne program nie ma wsparcia dla tej centrali niestety działa ale widze że to jest tak wszystko na siłę im dalej w las tym ciemniej.
Zastanawiałem się nad programem Train Controler (nie mylić z itrain) w wersji silver najwyższa to gold ale jest droższa o ok.pięćset zł silver kosztuje ok 1500 zł i na 100% działa z Digikejsem zerknij sobie na youtube
https://www.youtube.com/user/saschalie/ ... &flow=grid
https://www.youtube.com/channel/UCTnuSf ... =da&view=0
jest też najtansza wersja bronze ale nie brałem jej pod uwagę .

Chodzi o to że chciałem połączyć semafory świetlne z rozjazdem albo z blokiem żeby to działało wspolnie nie wiem w jakim celu w GBB kolejka jest zależność automat przeliczający miedzy nr rozjazdu a semaform (może w innych centralach to pomaga)jak by te wartości szło wpisać recznie każdy osobno numer rozjazdu i nr semafora haczyk wyłącz przeliczanie wartości nie wiem nie znam się na programowaniu

Ciekawe co się stanie jak podłącze od DR4088 LN interfrejs s88 DR4088 aż się boje :) :o
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Tobi

Post autor: Krzysztof »

Myślę ze przy tej centralce DR5000 jakoś ci to zadziała, ta centralka to prawdziwy kombajn różnych standardów komunikacji. Wczoraj ukończyłem druga wersje planszy w gbb na drugi komplet loków. W tej chwili fajnie mi nawet działa. Na jednej planszy mam loki z wieloma funkcjami i zapowiedziami w jez.polskim (5 loków) a na drugiej inne 5 lokow skromniejsze wersje bez "wodotryskow. Roboty bylo mnóstwo ale jakoś sobie poradziłem i ty tez sobie poradzisz 😉
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

Hej ogarnołem te semafory Dzięki jeszcze raz Krzysztof Pozdrawiam :) ( a już zmieniłem dekoder DR4018 na inny bo myślałem że jest walnięty )
Może rzeczywiście da się to jakoś ustawić w tym programie było by super :)
Mam pytanie teraz do Piotra czy w GBB kolejka idzie jakoś powiązać semafor np. 2-komorowy ze zwrotnicą lub blokiem :
1. żeby zmienił światło po ruszeniu pociągu na czerwone automatycznie ?
2. z synchronizować rozjazd ze światłem zielonym jak dam sygnał zielony do ruszania a zwrotnica jest źle ustawiona żeby ją zmienił ?
Znalazłem w parametrach bloku taką zakładkę zdarzenia tylko jak to działa jak się to ustawia ?
Pozdro Tomek

Ps . wracając do semaforów świetlnych jeszcze w parametrach DCC semafora wielokomorowego dublują się elementy :
zielony
czerwony
S1
S2
To ma czemuś służyć ??? pewnie głupie pytanie ale kto pyta podobno nie błądzi :D
Ostatnio zmieniony 18 lut 2019, 21:58 przez Tobi111, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Tobi

Post autor: gbbsoft »

Kolejność wydarzeń jest taka (tak jak w prawdziwej kolei):
- ustawiasz drogę od bloku A do bloku B
- uruchamiasz loka (np.: dwuklik w koniec bloku A)
- wtedy program na podstawie tej drogi oblicza maksymalną dozwoloną prędkość (np: inną jak wszystkie rozjazdy są na wprost, inną jak w bok)
- na podstawie tego ustawia semafor wyjazdowy (i semafory przed blokiem A oraz semafory za blokiem A do pierwszego rozjazdu)
- lok rusza. Jak wyjdzie z bloku A, to semafor wyjazdowy jest ustawiany na czerwone (zniknięcie zajętości bloku podanej przez informację zwrotną).

Więc, podstawą jest z-skąd-dokąd lok ma jechać, z tego wynika ustawienie rozjazdów oraz ustawienie semaforów.
Światła na semaforach wynikają z maksymalnych dozwolonych prędkości, a dopiero one wynikają z ustawień rozjazdów i innych warunków (np.: prędkość za następnym semaforem).

PS. W semaforach wielokomorowych: co innego są kolory świateł, a co innego sygnały. Czasami odpowiadają sobie jeden-do-jednego, a czasami nie (szczególnie przy bardzie skomplikowanych semaforach) - np: są sygnały 2-kolorowe lub 3-kolorowe; może dochodzić mruganie...
Zobacz np. tutaj: http://www.transportszynowy.pl/sygnaliz ... php#semsyg
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

- lok rusza. Jak wyjdzie z bloku A, to semafor wyjazdowy jest ustawiany na czerwone (zniknięcie zajętości bloku podanej przez informację zwrotną).
Witam
Czyli mam rozumieć że :

1. jak ustawie przejazd z jednego bloku do drugiego program automatycznie zmieni światło na semaforze jak pociąg wyjedzie z danego bloku początkowego i się zamelduje w drugim bloku czy wystarczy jak go tylko opuści ?

2. to trzeba gdziś ustawić żeby program wiedział który semafor należy do tego bloku początkowego a nie innego ? czy to się odbywa automatem ?

3.Jak trzeba to ustawić ręcznie to gdzie ? w ustawieniach bloku ? jak się to robi ? bo gdziś chyba trzeba podać nr informacji zwrotnej bloku u mnie ten Lokonet co doszliśmy metodą prób i błedów :)

U mnie jak lok wyjedzie z bloku to się nic nie dzieje z semaforem cały czas jest zielone zmienia się jak na niego klikne na planszy ręcznie i nic poza tym .( semafor dwu komorowy zielono/czerwony )
Pozdro Tomek
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Tobi

Post autor: gbbsoft »

ad1. Jak go puścisz z programu od bloku do bloku, to wszystko się automatycznie zrobi.
ad2. najlepiej jak semafor jest na końcu bloku. Trzeba go postawić zaraz za blokiem i przedłużyć blok o jeden kwadracik.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Tobi

Post autor: Krzysztof »

Jest dokladnie tak jak pisze Piotr. Wszystko dzieje sie automatycznie. Nie trzeba nic ręcznie robić. Może masz błędnie zaadresowane te semafory. Juz raz pisalem na tych forach jak adresowac semafory właśnie dwukomorowe i publikowalem fotki z moich ustawień gdzie wszystko działa.
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

No właśnie że u mnie nic się nie dzieje automatycznie niestety

zrobiłem sobie nową plansze są 2 bloki i w bloku 1 na wyjeździe jest semafor prosty dwu komorowy czerwony/zielony i ten semafor działa tylko manualnie znaczy jak kliknę na planszy to się zmienia sygnał i na planszy i fizycznie na semaforze ale jak lok stoi w tym bloku 1 i zaznacze jedz do bloku drugiego i lok wyjedzie z bloku 1 do bloku drugiego nic się nie dzieje nie zmienia się to światło na czerwone ani w programie ani na semaforze

semafor jest wpisany pod nr zwrotnicy 30 nr wyjścia 0 to czerwone 1 to zielone a adres i numer powyżej numeru zwrotnicy to jest co ? pod tym numerem trzeba coś zaprogramować w centralce DR 5000 bo już nic z tego nie wiem

Gdzie masz te fotki znalazłem taki Twój temat viewtopic.php?f=45&t=410
Załączniki
test1.plansza
(29.27 KiB) Pobrany 200 razy
ustawienie semafora.jpg
Akronaut
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2017, 19:54
Miasto: Rybnik
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Makieta Tobi

Post autor: Akronaut »

Nie mam teraz planszy przed sobą, ale chyba ten semafor powinien stać w bloku czyli o jedną kratkę w prawo.
Tobi111
Posty: 34
Rejestracja: 06 mar 2017, 20:57
System DCC: Digikeijs DR 5000 + GbbKolejka + Multimaus

Re: Makieta Tobi

Post autor: Tobi111 »

a to się tak da?
nie próbowałem a blok się skróci o tą jedną kratkę podejrzewam sprawdzę wieczorem
Chyba że to tak jest że trzeba semafor wrzucać w blok a nie osobno na linie zaraz za nim albo przed sprawdzimy wieczorkiem
W train controler silver działa to tak na marginesie wersja próbna ale tam się wpisuje adres semafora w ustawienia bloku i tyle ale to nie ten program wole polskie :D
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 lut 2019, 13:09 przez Tobi111, łącznie zmieniany 4 razy.
ODPOWIEDZ