Makieta Krzysztofa

Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

jest na com4, tak jaj powinno byc wg instrukcji Rubikusa. Nie wiem w czym problem bo samo sterowanie pociagami za pomoca gbbkolejka działa a wiec komunikacja między PC a centralką i makietą jest ok.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Krzysztof pisze: 16 gru 2018, 13:47 cześć, walczę od soboty z ta informacją zwrotną i nie umiem tego zrobić. zauważyłem ze dzieje sie cos takiego wg kolejnosci:
1. podlaczam blok do gbb, adres 15, we.1, system n
nie reaguje
2. zapisuje program, wylaczam go i ponownie uruchamiam
3. pytanie o polaczenie z elementami DCC, daje "nie" zeby zobaczyć co sie dzieje w bloku. jest ok, koncowki sie nie podswietlaj.
4. daje polacz z elementami DCC i tutaj jest jakis błąd bo zaswiecaja sie koncowki bloku na niebiesko, ale w bloku nic nie stoi !!!!
5. dziennik zdarzeń nic nie odnotowuje.
ad3. Jak nie ma połączenia z systemem DCC, to nic się nie świeci
ad4. Program odpytuję centralkę o status informacji zwrotnej i zapewne dostaje "1", więc zaświeca odpowiednie końcówki bloków.

Czy aby na pewno dobry adres i wejście? Zrób sobie pustą planszę z adresami 14, 15 i 16 i z wszystkimi 8 wejściami. I zobacz co się świeci a co nie.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Piotrze, wiem ze jak nie ma polaczenia z DCC to nie moze sie podswietlic blok, to byla tylko obserwacja.
Co masz ns mysli przez pustą plansze? czy zrobic tylko sam blok i podpiac go do DCC ?
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

czyli mam zrobic na nowej planszy np 3 bloki z czujkami o adresie 14,15, 16 i przy kazdym adresie próbować wejscie od 1-8 ??
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

i jeszcze pytanie do Twojej odpowiedzi. Dlaczego płynie status inf.zwrotnej 1 jak nic nie stoi na torze ???
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Nie zapytalem o licencję, ale prosze sie na razie wstrzymac z wysyłką klucza. Jak nie uda mi sie uruchomic tych blokow to zrezygnuje z pelnej wersji.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

zrobilem takie doświadczenie i rezultaty:
adres/wejscie
14/1 blok niebieski
15/1 blok nieb.
16/1 blok nieb.
14/2 blok bez koloru
15/3 blok nieb.
16/4 blok bez koloru
14/5 blok nieb.
15/6 blok bez koloru
16/7 blok nieb.
14/8 bez koloru
15/8 bez koloru
16/8 bez koloru
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

zaznaczam ze :
1. w/w zmiany byly widoczne dopiero po zrestartowaniu systemu
2. tor byl pusty (nic na nim nie stało)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Mam na myśli taka nową planszę, na której położysz dużo bloków. Każdy koniec bloku zaadresujesz jednym adresem i wyjściem.
Jak masz do zaadresowania 3*8=24 adresy to potrzeba na to 24/2=12 bloków.
Wtedy możesz obserwować co płynie z informacji zwrotnej, jak lok wjeżdża do bloku. Czy któryś koniec w tym momencie się nie zaświeca.

Niestety, jeżeli informacja z informacji zwrotnej jest błędna, to to co ja mogę zrobić, to sprawdzić, czy dane idące z centralki wg odpowiedniego protokołu są poprawnie interpretowane przez program. Natomiast, jeżeli centralka głupoty nam opowiada, to ja nic na to nie poradzę - sprawa sprzętowa.

Możesz np przesłać log z komunikacji z DCC, abym sprawdził, co tam biega.

PS. Ta lista adresów/wyjść to jakaś wybiórcza jest. Brakuje np: 15/2 i 16/2 :-) Powinno być 24 pozycje.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

ale jak mam podpiac kabelki jak tylko mam dwa odcinki izolowane na makiecie ? Jeden kabelek podpinam pod wejscie 1, drugi pod wejscie 2 w module zajetosci a ty piszesz o 12 blokach. Nie bardzo rozumiem to doswiadczenie.
ODPOWIEDZ