Makieta Krzysztofa

Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Piotrze, musze ci powiedziec ze z wieloma rzeczami sobie poradziłem a rozkładem jazdy mam problem. Chciałem zrobic tak, ze uruchomienie rozkladu jazdy zsynchronizowane jest z zegarem modelarskim przyspieszonym o 4:1. Czyli: uruchamiam rozklad, zegar sie zeruje i startują po kolei dane pociagi. Ale chyba tak sie nie da zrobic. Nie wiem jak to zrealizowac i czy w ogóle sie da. W programie Itrain jest wlasnie tak ze ustawia sie zegar np na 12.00 i daje start. Moge zatrzymać zegar i wowczas staje tez cala makieta np podczas jakiejś awarii/wykolejenia. Naprawiam co trzeba i uruchamiam znowu zegar i tym samym wstrzymany ruch. Czy w gbb tez tak da sie zrobić ????
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Ustawienia zegara są w projektowanie -> Parametry -> Szybki zegar, Tam m.in. ustawiacz początkową godzinę.

W rozkładach jazdy w kolumnie "Tryb czasu" wybierasz "Godzina wg zegara" (choć chyba wygodniejsze jest "Czas od uruchomienia" rozkładu jazdy).

Możesz zrobić tak: robisz x rozkładów jazdy, wg "czas od uruchomienia" rozkładu. Potem je w oknie rozkładów jazdy jednym przyciskiem "Uruchom wszystkie" uruchamiasz. I ona działają i robią to co chcesz w odpowiednim czasie (od momentu uruchomienia). Nie musisz się wtedy bawić z zegarem modelarskim...
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Piotrze, dzięki za podpowiedzi. W międzyczasie, zanim mi odpowiedziałeś poszedłem na makietę i uporałem się z rozkładem. Wszystko działa jak należy. Rzeczywiście, rozklad jazdy fajnie steruje składami. W tym całym programie trzeba zrozumieć mechanizmy i ideę działania poszczególnych elementów. Jak się to pojmie to później już jest "z górki". Najmniej problemów miałem ze zdarzeniami (o dziwo) i pięknie mi to funkcjonuje. Fakt, ze nie mam mocno rozbudowanej makiety, ale i tak trzeba bylo trochę pogłówkować. Mam na koniec jeszcze pytanie o czasy jakie sie wstawia np. w rozkładzie jazdy.
1. Jak wpisuję czas oczekiwania np. 00:00:60 to są to sekundy zegarowe czy sekundy zgodne z ustawieniami zegara gdzie mam 4:1 czyli jest to faktycznie 15 s. ?
2. Czy nie jest to błąd ze w tabelce (górnej) rozkładu jazdy godzina odjazdu jest późniejsza od godziny przyjazdu ?? Mam wrażenie jakby nazwy tych kolumn były na odwrót ?
Dziękuję jeszcze raz za cenne uwagi, ktore pomogły mi uruchomić moje skromne dzieło ☺👍
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

ad1. tego nie pamiętam. Najlepiej sprawdzić organoleptycznie.

ad2. Jak pociąg przyjeżdża do bloku, to najpierw przyjeżdża, a potem odjeżdża. Więc najpierw jest godzina przyjazdy, która jest wcześniejsza niż godzina odjazdu. To wygląda mi logicznie.

> W tym całym programie trzeba zrozumieć mechanizmy i ideę działania poszczególnych elementów.
Tak jest w każdym znanym mi programie... :-)
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Ad2 tak, jest to logiczne, chyba byla późna pora i moje rozumowanie nie było zbyt logiczne.
W innych mi znanych programach a konkretnie Itrain, ktory posłużył nam do uruchomienia jednej z największych makiet w Polsce w skali 1, instrukcja obsługi liczyła kilkadziesiąt stron i wystarczyło z nią się zaznajomić by wszystko uruchomić bez zbędnych pytań do jej twórców, co uczynił moj kolega z ktorym robiłem makietę. Nie trzeba zatem bylo tracić czasu na poznawanie mechanizmów i idei działania poszczególnych elementów sterujących jak to ma miejsce w przypadku gbbkolejka, która tej porządnej instrukcji jest pozbawiona a na którą jak sam kiedyś mi wspomniałeś nie masz czasu. W takiej postaci, gdzie wiele rzeczy trzeba się domyślić lub mieć wiedzę informatyka program powinien byc za darmo. Czekanie na odpowiedź bywa frustrująca a same odpowiedzi też czasami bywają uszczypliwe z twojej strony. Tak na zakończenie trochę szczerości: sprzedając program za który my klienci płacimy jesteś zobowiązany dostarczyć wraz z programem pełną instrukcję obsługi, chyba, że nie ty jesteś twórcą tej aplikacji i jest to jakaś podróba. Wówczas faktycznie mozesz jakiś spraw nie pamiętać albo nie chcieć wyjaśnić. W moim przypadku mogę powiedzieć tylko tyle, ze Twoje odpowiedzi były bardzo enigmatyczne i niejednokrotnie bardzo uszczypliwe. Widocznie taki masz styl bycia. Pozdrawiam
ToTom
Posty: 51
Rejestracja: 26 lis 2018, 16:55
System DCC: DR5000

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: ToTom »

Pozwolę się wtrącić... Zanim kupiłem pełną wersję gbbkolejka, miałem możliwość sprawdzić wersję lekką. Wypróbowałem też iTrain i Rocrail. I świadomie kupiłem program Piotra.
Właśnie uruchamiam informację zwrotną. Jestem laikiem ale zawsze najpierw sprawdzam wiki gbbkolejka, potem to forum i modelarstwo.info.
A jeśli wszystko zawiedzie, pytam na forum. Odpowiedź zawsze dostaję i jest dla mnie wystarczająca. Piotr jest otwarty na sugestie.
Wydaje mi się, że to hobby, w każdej jego materii, wymaga ogromnej ilości cierpliwości :)
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Czy ktoś może mi rozwiązać problem znikajacej z bloku lokomotywy? Nie wiem czy to błąd programu czy jakiś ustawień. Dzieje sie to tylko w tym miejscu gdzie jeden tor rozwidla sie na dwa poprzez zwrotnice tworzac peron. Problem polega na tym,ze uruchamiajac taką lokomotywe z bloku np A czyli peron 1 za pomocą rozkladu jazdy lok znika z bloku i pojawia sie w bloku docelowym a powinien zniknac dopiero po zatrzymaniu sie w bloku docelowym. W takim przypadku faktycznie lok nie wyjezdza z bloku i cala procedurę trzeba zaczac od nowa, czyli usunąć loka z bloku w ktorym sie pojawił, przypisac ja z powrotem do bloku startowego i ponownie uruchomić rozklad. Czasami 4-5 razy pod rząd trzeba to zrobić i w końcu sie udaje. Na torze gdzie nie mam peronów tylko pojedyncze bloki takie przypadki w ogole sie nie zdarzają. Juz nie mam pomyslu co z tym zrobic. Piotr sugerowal mi kiedys ze moga to powodowac zdarzenia, ale te same zdarzenia w tej samej lokomotywie na pojedynczym torze nie zakłócają jego startu tylko na tum z peronami.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Wydaje mi się, że lok może się przemieścić do kolejnego bloku, jeżeli dostanie informację z informacji zwrotnej, że on tam się znalazł.
Taka informacja jest sygnalizowana zmianą kolory na niebieski w bloku.
Zobacz czy nie jest tak, że w bloku docelowym czasami (może bez przyczyny) program dostaje sygnał z informacji zwrotnej...
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Cześć, dzieje się dokładnie tak :
1. załączam przejazd w rozkładzie jazdy
2. zaznacza się tor przejazdu w moim przypadku z BLOKU A do BLOKU D, lub z BLOKU B do bloku D (to jest tor 1 przy peronie 1, lub tor 2 przy peronie pierwszym)
3. włączają się zdarzenia przypisane do lokomotywy z danego peronu którą wybrałem w rozkładzie jazdy.
4. nagle, lokomotywa znika z BLOKU A lub B i pojawia się w BLOKU D i nic się dalej już nie dzieje, czyli lok się nie uruchamia tylko wszystkie zdarzenia typu głos silnika, zapowiedź itp. Trasa przejazdu, która wcześniej się zmieniła kolorem odznacza się tak jakby przejazd się odbył.

Co ciekawe, lokomotywa znika z bloku a dalej w nim stoi a sam blok nie jest oznaczony na niebiesko !! Na niebiesko zaznacza się BLOK D, do którego lokomotywa w ogóle nie dojechała.

Dzieje się tak losowo. Czasami za pierwszym razem jak uruchamiam przejazd jest OK, a czasami dopiero 3,4 próba się udaje.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Krzysztof pisze: 05 mar 2019, 10:30 Na niebiesko zaznacza się BLOK D, do którego lokomotywa w ogóle nie dojechała.
No właśnie o tym mówię. Na niebiesko oznacza się blok docelowy. Masz najprawdopodobniej problem z informacją zwrotną w tym bloku. Daje ona sygnał, że tam coś jest mimo, że nic tam nie ma. Oczywiście zakładam, że nie masz błędów w adresach, np: do informacji zwrotnej w bloku D jest przypisany informacja zwrotna z innego bloku.
ODPOWIEDZ