Makieta antośka

antosiek
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2020, 10:49
Miasto: Otwock
System DCC: Digikeijs DR5000

Makieta antośka

Post autor: antosiek »

Witam Kolegów.
Jest to mój pierwszy wpis na tym forum.
Nabyłem niedawno licencje do pełnej wersji programu GbbKolejka. Instalacja i rejestracja przebiegła bez najmniejszego problemu. Mam makietę w skali TT (250cmx125cm). Od początku plan był taki, żeby sterować to wszystko cyfrowo. System sterowania Digikeijs DR5000, moduły DR4018 do rozjazdów, DR4024 do serw, DR4088CS do informacji zwrotnej.
Plansza zaprojektowana. Rozjazdy i informacja zwrotna podłączona. W GbbKolejce rozjazdy chodzą bez problemu. Wstawiłem pierwsze cztery bloki. Blok 1,2 podwujny, reszta pojedyńcza. Program je widzi. Zmieniają się końcówki bloków jak lok wjedzie. Niestety wszelkie próby ustawienia jakiegokolwiek przejazdu między tymi blokami kończą się niepowodzeniem. Nawet z jednego do drugiego. Wpisuję do rubryki "Nazwa przejazdu" i nic. Program nie przyjmuje przejazdów. Prawdopodobnie czegoś nie wiem o ustawieniach, stąd prośba o jakieś sugestie gdzie popełniam błąd.
W załączniku plansza.
Pozdrawiam
Załączniki
makieta 1.plansza
(177.98 KiB) Pobrany 153 razy
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta antośka

Post autor: gbbsoft »

1. Nie musisz definiować przejazdów, one nie są konieczne. Można je zdefiniować, jeżeli chcesz z jakiegoś powodu wymusić takie a nie inne połączenie między blokami. Ale dla osób zaczynając zabawę lepiej ich nie definiować, bo wprowadzają kolejny element, nad którym można nie zapanować. Jeżeli ich nie zdefiniujesz, to program przyjmie, że z danego bloku można dojechać (jakoś) do każdego innego bloku, o ile jest tylko połączenie. Jeżeli je zdefiniujesz, to tylko zdefiniowane przejazdy są dozwolone, żadne inne (z danego końca bloku).

2. Robisz tak:
- otwierasz okno "Przejazdy" klikając (np) lewy koniec bloku 7
- mając otwarte okno klikasz w lewy koniec bloku 7: podświetla się droga z bloku 7 do bloku 10
- jednocześnie odblokowuje się przycisk "dodaj jako nowy" w oknie "Przejazdy"
- naciskasz go i już masz zdefiniowany przejazd, któremu możesz zmienić nazwę na własną.
antosiek
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2020, 10:49
Miasto: Otwock
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Makieta antośka

Post autor: antosiek »

Nic takiego takiego się nie dzieje. Klikam na koniec dowolnego bloku, pojawia się moduł "projektowanie przejazdów". Gaśnie tryb projektowania. Klikanie na koniec bloku bez trybu projektowania nic nie zmienia. Powtórne otwarcie trybu projektowania z otwartym oknem "projektowaniem przejazdów" nic nie daje.
Zdaję sobie sprawę, że nie muszę jeszcze definiować przejazdów, ale ten fakt mnie zaskoczył. Bo jeżeli to nie działa to nie wiem jak program zareaguje dalej.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta antośka

Post autor: gbbsoft »

Co to jest "moduł 'projektowanie przejazdów'"?
Co to znaczy "gaśnie tryb projektowania"?

Ja klikam na koniec bloku 7, zaznacza się na żółto droga i odblokowuje sie przycisk "Dodaj jako nowy" w oknie "Przejazdy" który wtedy mogę naciśnąć...
Capture.PNG
antosiek
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2020, 10:49
Miasto: Otwock
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Makieta antośka

Post autor: antosiek »

Wszystko działa. Problem był w klawiszach myszy (lewy-prawy).

pozdrawiam
antosiek
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2020, 10:49
Miasto: Otwock
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Makieta antośka

Post autor: antosiek »

Witam
Po ogarnięciu autoprzejazdów, na mojej makiecie, postanowiłem spróbować zabawy z rozkładami jazdy. Powoli udaje się to jakoś opanować. Problem, który mam to taki, że urachamiane rozkłady wykonują się raz i wszystko staje. Można to uruchomić znowu ale pytanie brzmi czy można to jakoś zapętlić, aby rozkłady znowu uruchamiały się automatycznie po zakończeniu. Nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Oczywiście można jeździć na autoprzejazdach (tam wszystko uruchamia się powtórnie) ale w rozkładach można lepiej nad tym panować.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta antośka

Post autor: gbbsoft »

W Rozkładach jazdy, w zakładce Definicje, w zakłądce "Inne parametry" jest "Restartuj po zakończeniu". Dodatkowo możesz rozkład jazdy podpiąć pod klawisz na klawiaturze
antosiek
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2020, 10:49
Miasto: Otwock
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Makieta antośka

Post autor: antosiek »

Niestety w opisach pojawia się komunikaty i wszystko staje po wykonaniu rozkładów. Można to skasować zatrzymując wszystko i zacząć zabawę od nowa.
Załączniki
Plansza 1.jpg
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta antośka

Post autor: gbbsoft »

Możesz zrobić nadrzędny rozkład jazdy, który uruchamia w odpowiednich momentach podrzędne rozkłady jazdy. W ten sposób, aby po wykonaniu całości układ na makiecie wrócił do stanu początkowego. I nadrzędny rozkład zapętlić.
antosiek
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2020, 10:49
Miasto: Otwock
System DCC: Digikeijs DR5000

Re: Makieta antośka

Post autor: antosiek »

Tylko jak to zrobić?
Przejrzałem forum i wydaje mi się, że niczego takiego nie znalazłem.
ODPOWIEDZ