Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Post autor: Krzysztof »

Witam, po przeczytaniu całej instrukcji brakuje mi informacji n/t zdarzeń. Próbowałem cos postudiowac w programie i poczytac na forum, ale prosilbym o wyjasnienie w temacie "projektant obsługi zdarzeń" nastepujacych kwestii :
1. Co oznacza Operacja "pociąg_zmien predkosckierunek fx"
2. Co nalezy rozumieć przez operację:
a/ "zmień urzadzenie"
b/ "blok_start pociagu"
c/ "blok_ustaw przejazd"
3. W dodatkowych "info" - do czego ono służy
4. Do czego służą "wyrażenia"
5. Co oznacza przeplyw dzialania "dalay activity1"
6. Co oznacza dzialanie "sequence activity1"
W którymś z postów odsylales pytajacego o podobne kwestie do przykladu, ktory byl po angielsku. Niestety nie znam angielskiego i nic mi z tego opisu.
Mysle, ze dobrym rozwiazaniem byloby jednak opisanie szczegolowe z przykladami jak tworzy sie zdarzenia i jak w praktyce mozna by bylo je wykorzystac. Nie kazdy potencjalny uzytkownik gbbkolejka i nie zrozum mnie źle, musi sie na wszystkim znać nie mowiac juz o petlach While czy For. Rozumiem, że w chwili obecnej robisz mi grzeczność tlumaczac wiele niuansów w programie za co ci dziękuję, ale jak zakupię program to fajnie byloby mieć kompletną instrukcję do programu (myślę ze nie tylko ja), ktorego jestes jak widzę twórcą. Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam za zabieranie czasu.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 1. Co oznacza Operacja "pociąg_zmien predkosckierunek fx"
To jest blok, dzięki któremu można zmienić prędkość lok lub/i ustawić/skasować/zmienić funkcje
Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 2. Co nalezy rozumieć przez operację:
a/ "zmień urzadzenie"
To jest blok, dzięki któremu można włączyć/wyłączyć "urządzenie".
Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 b/ "blok_start pociagu"
To jest blok, dzięki któremu można wypuścić loka z bloku
Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 c/ "blok_ustaw przejazd"
To jest blok, dzięki któremu można ustawić drogę od jednego bloku do drugiego
Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 4. Do czego służą "wyrażenia"
Wyrażenia umożliwiają liczenie prostych wyrażeń i zapamiętywanie wyników w zmiennych
Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 5. Co oznacza przeplyw dzialania "dalay activity1"
Umożliwia odczekanie pewnego czasu w działaniu zdarzenia.
Krzysztof pisze: 10 gru 2018, 21:37 6. Co oznacza dzialanie "sequence activity1"
Umożliwia połaczenie ciągu bloków w całość I wykonanie ich jeden po drugim.
Raczej nikt tego nie używa.

PS. Niestety, to są tak zaawansowane funkcje, że albo znasz się na programowaniu, wtedy nie dużo trzeba tłumaczyć, albo nie znasz się na programowaniu, wtedy nie podejmuję się napisać żadnej instrukcji, bo musiałaby mieć z 100 stron.
PS2. Trochę o zdarzeniach jest na tym forum.

PS3. proponuje następującą kolejność poznawania programu:
- najpierw bloki, informacja zwrotna i profilowanie. Makieta musi zacząć działać i loki muszą zacząć jeździć od bloku do bloku.
- potem możesz rozpracować "rozkład jazdy" i "autoprzejazdy". Te drugie są chyba trudniejsze do zrozumienia niż "rozkład jazdy"
- na końcu dopiero proponuje pobawić się z "zdarzeniami".
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Post autor: Krzysztof »

Dziękuję za wyjaśnienia i sugestie co do kolejności zabawy z gbbkolejka. Jestem trochę z natury niecierpliwy a w tym przypadku tak sie nie da. Bedzie więc tak jak sugerujesz, małymi kroczkami i ewentualnie proste pytania do wyjaśnienia.
andrzej-n
Posty: 209
Rejestracja: 24 lis 2015, 20:48

Re: Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Post autor: andrzej-n »

Krzysztofie,
byłem w identycznej sytuacji jak Ty. Z angielskim też nie najlepiej. Ale zapewniam Cię, że wszystkie '' niuanse'' można szybko opanować. Program ma potężne możliwości. Ja akurat jestem zwolennikiem pełnej automatyzacji ruchu na makiecie, a gbbkolejka umożliwia mi zaprogramować wszystko co zechcę. Przy pomocy zdarzeń i rozkładów jazdy, po naciśnięciu "jednego guzika" i bez dalszej ingerencji, trzy składy poruszają się po makiecie w dowolnie określonym czasie. Zatrzymują się na stacjach, wypinane są wagony oraz zmieniane składy. Otwierane i zamykane są zapory na przejazdach kolejowych, a także odtwarzane zapowiedzi na dworcu. Aby to wszystko działało konieczne jest wykorzystywanie funkcji logicznych i pętli. Główne funkcje, których używam zebrałem wraz z opisem w jednym pliku excela, który załączam. Może Ci się przydać. Ale najważniejsze to pomoc Piotra. Z niebywałą cierpliwością odpowiadał na każde pytanie i uzupełniał program o funkcjonalności, które proponowałem. Takiej pomocy nie otrzymasz przy każdym innym programie.
Załączniki
Funkcje GBB.xlsx
(10.98 KiB) Pobrany 199 razy
Andrzej
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Post autor: Krzysztof »

Czesc, dziekuje bardzo za pomoc. Moja makieta nie jest duza. Beda jeździć 4 pociagi i to nie równocześnie. Nie chce automatyzacji bo odbierze mi to przyjemność zawiadowcy. Dla mnie sa istotne zdarzenia ktore wykorzystuja funkcje moich lokomotyw cyfrowych i uruchamiane przy nich urzadzenia. Tak wiec rozkład jazdy czy automatyczne przejazdy to nie to. Sam puszczam sobie loki z bloków do bloków jako "przejazdy" i jest fajnie. Poza tym podczas jazdy 2-3 lokomotyw jest stanowczo za głośno na makiecie i nie słychać niektórych dźwięków ktore akurat chce zademonstrowac gościom. Nie umiem też pewnych rzeczy jeszcze zrobić o ktorych pisze pod moim "makieta krzysztofa". Czekam na podpowiedź innych kolegow lub Piotra.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Post autor: Krzysztof »

Fajny ten plik. Bardzo dziękuję, jest to duza pomoc dla mnie. Znałem tylko 2-3 instrukcje. Ale powinno to wszystko byc w instrukcji gbbkolejka. Nie umiem sobie poradzić z cofaniem loka do bocznicy. Jak widac na zalaczonym zdjeciu wyznacza sie przejazd ale albo wyskakuje komunikat jak na zdjeciu albo mi sie zwrotnica zmienia i nie jedzie tam gdzie trzeba. Moze jakaś sugestia do problemu ? Prosze o info pod moim forum " Makieta Krzysztofa". Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa - zdarzenia

Post autor: gbbsoft »

Super plik... :-)
ODPOWIEDZ