Rozkłady jazdy

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: gbbsoft »

Przyciski dodane... Zobaczcie, czy o to chodziło... :-)
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

Próbowałem dzisiaj najnowszej wersji. Brak czasu nie pozwolił mi na pełniejsze testy, może jutro.
Niestety coś nie bardzo.
Sytuacja 1.
21052017_sytuacja_1.jpg
Wg rozkładu BR03_201_18=>18 skład rusza, po minięciu Bloku1 i planowym postoju pod semaforem, wjeżdża do Bloku3. Tutaj wciskam WSTRZYMAJ. Status zmienia się z RUNNING na PAUSED. Skład jedzie dalej, mija semafor w Bloku3 (Sr3), mija Blok30, wjeżdża do Bloku27 zatrzymuje się na planowy postój. Po upływie czasu postoju. Naciskam PRZYWRÓĆ ale skład nie rusza mimo zmiany statusu na RUNNING. Droga nie jest ustawiona. Ustawiam drogę ręcznie i skład też nie rusza. Po ręcznym uruchomieniu lokomotywy, skład dojeżdża do Bloku 18 wg rozkładu.

Sytuacja 2.
21052017_sytuacja_2.jpg
Wg rozkładu jazdy BR01_101_19=>19 Start pociągu wg rozkładu z Bloku19 do 19. W chwilę później wyświetla się komunikat BRAK WOLNYCH BLOKÓW WJAZDOWYCH i status zmienia się na STOPPED. W Bloku 1 znika komunikat o braku wolnych bloków. Pociąg dojeżdża wg rozkładu do Bloku 19 i zatrzymuje się. Mimo statusu STOPPED pociąg nie zatrzymał się na trasie.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: gbbsoft »

Stopped zatrzymuje rozkład jazdy (czyli ustawienie kolejnego przebiegu, istniejące przebiegi jadą tak jak są ustawione), a nie pociąg.... Od pociągu masz klawisz ESC. Dlatego miałem pomysł, że naciśnięcie ESC (czy STOP na manipulatorze) oprócz tego, że zatrzymuje całą makietę, może powinno także wstrzymać wykonywanie rozkładów jazdy.

Dodatkowo należy rozpatrzyć, czy zegar się zatrzymał, bo rozkłady jazdy są też zależne od zegara...
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 21 maja 2017, 21:39 Stopped zatrzymuje rozkład jazdy (czyli ustawienie kolejnego przebiegu, istniejące przebiegi jadą tak jak są ustawione), a nie pociąg.... Od pociągu masz klawisz ESC. Dlatego miałem pomysł, że naciśnięcie ESC (czy STOP na manipulatorze) oprócz tego, że zatrzymuje całą makietę, może powinno także wstrzymać wykonywanie rozkładów jazdy.
Wg mnie STOP(ESC) to stop awaryjny zatrzymujący makietę i w zasadzie w tym momencie nic nie można zrobić na makiecie. Te dwa stopy powinny się różnić. STOP rozkładu powinien zatrzymać rozkład i zatrzymać pociągi albo natychmiast albo w najbliższym bloku. Aktualnie ja nie bardzo rozróżniam STOP rozkładu o WSTRZYMANIA.
Chciałbym abyś się odniósł do opisanych sytuacji.
gbbsoft pisze: 21 maja 2017, 21:39 Dodatkowo należy rozpatrzyć, czy zegar się zatrzymał, bo rozkłady jazdy są też zależne od zegara...
Głowy nie dam, ale zegar raczej "tykał" dalej. Zwrócę uwagę następnym razem.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2017, 22:40 przez Wmac127, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

Po użyciu przycisku ZATRZYMAJ, wszystkie rozkłady jazdy będące w statusie RUNNING powinny być zatrzymane STOPPED i tak jest. Jednak gdy naciśniemy przycisk URUCHOM to wszystkie rozkłady jazdy zostają uruchomione, wszystkie, nawet te, nie będące w użyciu przed stopem.
Zegar nie reaguje na przycisk ZATRZYMAJ i "tyka"
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: gbbsoft »

Uzyj przycisków WSZYMAJ i WZNÓW, one działają tak jakbyś chciał... Wstrzymują działające rozkłady jazdy, a potem tylko te wstrzymane dalej uruchamiają...
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

Tak, tylko to wstrzymanie jest iluzoryczne. Jeżeli nie zaplanuję postoju w jakimś bloku to pociąg będzie jechał dalej aż do "końca" rozkładu jazdy.
Pisałem też, że wznowienie nie powoduje dalszego ciągu. Skład stoi w bloku mimo statusu RUNNING po wznowieniu.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: gbbsoft »

Wmac127 pisze: 22 maja 2017, 10:26 Skład stoi w bloku mimo statusu RUNNING po wznowieniu.
A co jest w kolumnie Opis w takiej sytuacji? A co w logu? Sa jakieś komunikaty?

PS. Proszę Ciebie, zrozum: rozkład jazdy to rozkład jazdy, a jazda to jazda. Jeżeli rozkład jazdy puszcza pociąg z bloku A przez blok B do bloku C, to zatrzymanie rokładu jazdy nie spowoduje, że pociąg stanie. Spowoduje tylko, że kolejne wyjazdy nie będa realizowane. Rozkład jazdy po puszczeniu pociągu z bloku A traci nad nim kontrolę.

Rozkład jazdy nie musi byc związany z jednym pociągiem. Można robić rozkłady jazdy związane ze stacją. Wtedy rozkłąd jazdy puszcza rózne pociągi w różnych kierunkach z danej stacji. Po puszczeniu pierwszego pociągu może puścić za chwilę drugi, trzeci i czwarty, mimo że żaden z nich jeszcze w ogóle nie dojechał do następnego bloku. Zatrzymanie rozkładu nie spowoduje, że wszystkie 4 pociągu staną, spowoduje tylko że kolejne nie będą wysyłane z tej stacji. Te cztery pociągi mogły już dojechac do innych stacji, gdzie inne rozkłady jazdy mogły je dalej pokierować. Rozkład jazdy nie śledzi co się dzieje z pociągiem i gdzie on jest i kto nim w danym momencie kieruje. Rozkład jazdy tylko wypuszcza pociągi w świat do następnego bloku...

Rozumiem, że marzy ci się, aby rozkład jazdy przez pewien czas śledził wysłane pociągi i wstrzymanie rozkładu jazdy powinno spowodować naciśnięcie STOP u wszystkich tych pociągów (ale nie STOP dla całej makiety). Nie wiem, czy to jest do ogarnięcia...
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 22 maja 2017, 11:24Rozumiem, że marzy ci się, aby rozkład jazdy przez pewien czas śledził wysłane pociągi i wstrzymanie rozkładu jazdy powinno spowodować naciśnięcie STOP u wszystkich tych pociągów (ale nie STOP dla całej makiety). Nie wiem, czy to jest do ogarnięcia...
Masz rację tak mi się marzy.
Ja chciałbym mieć takie rozwiązanie. Przy WSTRZYMANIU stają pociągi od momentu użycia przycisku. Naprawiam np. wykolejenie i jedziemy dalej. Gdy jest taka sytuacja, ze lokomotywa stoi już w bloku a część składu jest poza blokiem to teoretycznie inny skład może jechać z mijanki na szlak. Semafor daje WOLNA DROGA, rozjazdy ustawiają drogę. Szlak jest jednak zajęty i kraksa. Przy zależnościach w rozkładzie jazdy, mam tu na myśli wjazd pociągu do bloku i uruchomienie tym samym innego rozkładu. Takie możliwości są i one mi bardzo odpowiadają bo naprawdę fajnie można ułożyć ruch na makiecie. jednak do czasu awarii. Jedynym ratunkiem jest STOP AWARYJNY zatrzymanie całego ruchu na makiecie, wyzerowanie prędkości lokomotyw, zastopowanie indywidualnie rozkładów jazdy będących RUNNING, naprawienie problemu, ręczne doprowadzenie pociągów do bloków i od nowa. Trochę skomplikowane.
Skoro jednak jest to trudne lub niemożliwe do ogarnięcia, to trudno niech zostanie jak jest.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 22 maja 2017, 11:24 A co jest w kolumnie Opis w takiej sytuacji? A co w logu? Sa jakieś komunikaty?
Pisałem o tym. popatrz na screeny. Jest komunikat albo brak wolnych bloków wjazdów(sytuacja 1) albo nie ma lokomotywy w bloku(sytuacja2). Co nie jest zgodne z rzeczywistością.
Pozdrawiam
MAciej
ODPOWIEDZ