Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: gbbsoft »

Wmac127 pisze: 29 kwie 2017, 19:41 4. Pociąg wjeżdża do Bloku 7 i zatrzymuje się przed semaforem.
5. Semafor podaje sygnał Sr2 a powinien podać Sr3. bo skład ma wjechać do Bloku 9 przez rozjazdy 33(prosto), 34(prosto) 35 (w bok) Na wszystkich jest ustawiona prędkość do jazdy "w bok" 40km/h
Jak uruchomiłem loka z bloku7 wg twoich wskazówek, to program ustawił sygnał Sr3, co widać na planszy (choć niewyraźnie).
Nie znalazłem błędu w programie.
Wmac127 pisze: 29 kwie 2017, 19:41 ale po chwili znowu pokazuję się sygnał Sr3
To jest bardzo podejrzane... Może jednak coś jest nie tak z elektryką... Podepnij ten semafor pod jakiś inny dekoder i przeprogramuj program...
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: gbbsoft »

A to jest świadomie ustawione? (lewy semafor bloku 6).
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 06 maja 2017, 23:56 A to jest świadomie ustawione? (lewy semafor bloku 6).
Tak. Może nie do końca świadomie ale z tym zaznaczeniem działa poprawnie z zastrzeżeniem, że najpierw semafor pokazuje sygnał Sr2 a za chwilę Sr3.
Nie wiem czy to urok mojego dekodera LS150 czy inna przyczyna. Dekoder MS8ACC nie chce sterować takim semaforem trójstawnym.
Odnośnie poprzedniego postu to mam pewien pomysł i odpowiem później.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 06 maja 2017, 23:52 To jest bardzo podejrzane... Może jednak coś jest nie tak z elektryką... Podepnij ten semafor pod jakiś inny dekoder i przeprogramuj program...
Jednak to elektryka.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: Wmac127 »

Zdarzyło mi się coś takiego. Pociągi jeździły wg rozkładu jazdy. Wykoleił się wagon. Dałem STOP AWARYJNY na LH100. Poprawiłem wagon i dałem START. Pociąg wznowił jazdę. Zauważyłem jednak coś dziwnego w oknie lokomotywy BR118 prędkość była ustawiona na zero. Rozkład jazdy BR118 zatrzymany. Zatrzymałem inne rozkłady, inne pociągi nie ruszyły. Jednak BR118 cały czas jeździła (prędkość w panelu ciągle 0)
Sprawdziłem na LH100 a tam prędkość zadana 24. Nie dotykałem LH100 poza STOP-em AWARYJNYM. SKąd ta samoczynna nastawa prędkości na LH100?
Taka sytuacja już kiedyś mi się zdarzyła, tylko więcej składów było uruchomionych na LH100
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: gbbsoft »

Ja nie wiem....
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 17 maja 2017, 11:10Ja nie wiem....
Hmm, żadnej hipotezy???
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: gbbsoft »

Wydaje mi się, że centralka działa tak: lok jedzie z prędkością x, dajesz STOP na manipulatorze (!), to wtedy wszystko staje. Dajesz ponownie STOP na manipulatorze, więc wszystko zaczyna jeździć z pierwotną prędkością (z tego co pamiętam, to ostatnie zachowanie jest w Lenzu sterowane opcją: może wrócić do pierwotnych prędkości, albo pozostać na zero).

Jeżeli tak jest, to dziwne było, że prędkość w programie była zero. Znaczyłoby to tylko to, że albo centralka nie poinformowała program o zmianie prędkości, albo poinformowała ale program nie zmienił. Za pierwsze nie ja odpowiadam, za drugie ja odpowiadam.

A co się dzieje, jak spróbujesz zrobić to ponownie? Wszystko działa poprawnie, a opisany przez Ciebie wyjątek był jednorazowy? Jeżeli tak, to gdzieś jest błąd, tylko trudno tak z opisu znaleźć gdzie i u kogo...

PS. Jeszcze przychodzi mi do głowy przypadek, że dałeś STOP (za pierwszym razem) w momencie, gdy program był np.: w procedurze zatrzymywania loka na końcu bloku. I program dał prędkość 0, ale nie poinformował o tym centralki, bo w trybie STOP nie można tego zrobić... Więc w programie było 0, a centralka o tym nie została poinformowana. Ale wydaje mi się, że drugie STOP na manipulatorze powinno spowodować, że centralka powinna poinformować program o aktualnej prędkości loka, i niezależnie jaka była prędkość w programie, powinno ustawić się poprawnie...
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: Wmac127 »

Trudno mi teraz opisać szczegółowo sytuację. W akcji były chyba 4 składy. Nie bardzo pamiętam, gdzie one się znajdowały. Jeden tak na 99% stał pod semaforem, ale pozostałe, raczej się poruszały. Zwrócę baczniejszą uwagę na sytuację na makiecie, gdy to się powtórzy,
gbbsoft pisze: 17 maja 2017, 20:47 Wydaje mi się, że centralka działa tak: lok jedzie z prędkością x, dajesz STOP na manipulatorze (!), to wtedy wszystko staje. Dajesz ponownie STOP na manipulatorze, więc wszystko zaczyna jeździć z pierwotną prędkością (z tego co pamiętam, to ostatnie zachowanie jest w Lenzu sterowane opcją: może wrócić do pierwotnych prędkości, albo pozostać na zero).
To muszę sprawdzić czy na LH100 też jest ustawiona prędkość. Tymczasem wiem, że na wyświetlaczu "mruga" gdy ta sama loka jest w ruchu zgodnie z GbbK a na LH100 jest ustawiony ten sam adres.
gbbsoft pisze: 17 maja 2017, 20:47 Jeżeli tak jest, to dziwne było, że prędkość w programie była zero. Znaczyłoby to tylko to, że albo centralka nie poinformowała program o zmianie prędkości, albo poinformowała ale program nie zmienił. Za pierwsze nie ja odpowiadam, za drugie ja odpowiadam.
Zgadza się, dziwne. Wg mnie powinno od razu po START-ie się zsynchronizować, albo wg Lenza albo wg GbbK, tymczasem było różnie.
gbbsoft pisze: 17 maja 2017, 20:47A co się dzieje, jak spróbujesz zrobić to ponownie? Wszystko działa poprawnie, a opisany przez Ciebie wyjątek był jednorazowy? Jeżeli tak, to gdzieś jest błąd, tylko trudno tak z opisu znaleźć gdzie i u kogo...
To nie było jednorazowe. Wspominałem, że taka sytuacja już mi się zdarzyła. Chociaż nie zawsze, wszystkie jadące w momencie STOP-u potem jadą dalej. Te, któe wjechały w blok są zatrzymane.
gbbsoft pisze: 17 maja 2017, 20:47 PS. Jeszcze przychodzi mi do głowy przypadek, że dałeś STOP (za pierwszym razem) w momencie, gdy program był np.: w procedurze zatrzymywania loka na końcu bloku. I program dał prędkość 0, ale nie poinformował o tym centralki, bo w trybie STOP nie można tego zrobić... Więc w programie było 0, a centralka o tym nie została poinformowana. Ale wydaje mi się, że drugie STOP na manipulatorze powinno spowodować, że centralka powinna poinformować program o aktualnej prędkości loka, i niezależnie jaka była prędkość w programie, powinno ustawić się poprawnie...
Nacisnąć niejako sekwencję START/STOP/START na LH100 aby zrównać pomiędzy LH100 i GbbK. To miałeś na myśli?
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Rozkład Jazdy dla Wmac MakieTTa II

Post autor: gbbsoft »

Mruganie na manipulatorze to inna funkcjonalność. Jak masz centralkę i podpiętą do niej x sterowników (manipulatory lub programy), to centralka pamięta, którym sterownikiem ostatni raz ustawiłeś prędkość/kierunek loka. Pozostałe mrugają, co ma oznaczać, że ktoś inny (tzn. inny sterownik) właśnie teraz steruje lokiem.

> Nacisnąć niejako sekwencję START/STOP/START na LH100 aby zrównać pomiędzy LH100 i GbbK. To miałeś na myśli?
Tak, pobawić się STOPem w momencie, gdy lok wjechał do bloku i zaczyna zwalniać...
ODPOWIEDZ