DR5052 do obrotnic

Par2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:52

DR5052 do obrotnic

Post autor: Par2 »

Dziękuje za poradę,już wszystko działa,problem pojawił się gdy w parametrach obrotnicy wpisałem czterocyfrowy adres z modułu DR5052.Próbuje skonfigurować moduł Dr5052 z GbbKolejka lecz jak na razie bez powodzenia.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: problem z wczytaniem planszy

Post autor: gbbsoft »

A możesz sterować obrotnicą jak lokomotywą, za pomocą manipulatora?
A może możesz sterować obrotnicą jak rozjazdami?
Par2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:52

Re: problem z wczytaniem planszy

Post autor: Par2 »

Obrotnice mam podłączoną według tego schematu.W programie GbbKolejka do listy lokomotyw dodałem dodałem nową lokomotywę i wpisałem tam adres z modułu Dr5052 następnie w parametrach obrotnicy dodałem ją jako dekoder podłączony do obrotnicy ale nic nie działa.
Załączniki
dr5052basic1.jpg
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: problem z wczytaniem planszy

Post autor: gbbsoft »

Ale ja pytałem o możliwości sterowania tym układem za pomocą MANIPULATORA :-)
Par2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:52

Re: problem z wczytaniem planszy

Post autor: Par2 »

Próbowałem też zaprogramować multimausem ale wyskakuje mi błąd Err2.
Par2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:52

Re: problem z wczytaniem planszy

Post autor: Par2 »

Jest mały sukces bo da się sterować obrotnicą za pomocą Multimausa przez dekoder rozjazdów.
Niestety mysze sie przyznać że słabo ogarniam tą elektronikę i programowanie ale jak już coś się uda mi zrobic to ciesze sie jak dziecko.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DR5052 do obrotnic

Post autor: gbbsoft »

A za pomocą Multimouse w jaki sposób sterujesz obrotnicą:
- przesuwasz most o jedną pozycję w lewo lub w prawo
- czy wskazujesz na którą pozycję ma się most ustawić (czyli masz około 28 "dekoderów" i w zależności który włączysz, to obrotnica tak przesuwa się do odpowiedniego wyjścia)
?
Par2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:52

Re: DR5052 do obrotnic

Post autor: Par2 »

Na razie przesuwa mi się pomost o 180 stopni jak nacisne klawisz zwrotnicy na multimausie i tak samo się dzieję w programie Gbbkolejka chociaż kliknie w obrotnicy przesunięcie o jedną pozycję.Jutro może dojdzie rozszerzenie EXT z modułem informacji zwrotnej do modułu DR5052 to jak juz podłącze wejścia na tory to może będzie już się dało sterować po jednej pozycji i wskazywać wybrane pozycje.
Par2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:52

Re: DR5052 do obrotnic

Post autor: Par2 »

Mogę już potwierdzić że moduł obrotnicy DR5052 jest kompatybilny z program GbbKolejka,moja obrotnica jest w pełni skonfigurowana i pomost zatrzymuje się w miejscu które wskazuje w programie.
Może komuś się przyda mój laicki opis w jaki sposób udało mi się dojść do tego "sukcesu".
W parametrach obrotnicy w zakładce 'Właściwości"w rodzaju komunikacji wybieramy:Dekodery urządzeń,w ostatnim okienku :Komunikacja,dekodery urządzeń klikamy na :Połącz z /odłącz w numerze zwrotnicy wpisujemy adres 200 bo taki adres fabryczny zapisany jest w module DR5052,adres ten powoduje obrót pomostu o 180 stopni następnie,adres 201 to przesuniecie o kolejne wyjście na tory,adres 202.203.204 itd.powoduje przesuniecie pomostu o kolejne wyjście na tory.
Jeżeli chcemy sterować obrotnicą np.za pomocą multimausa to zasada jest podobna,naciskamy guzik rozjazdu wpisujemy adrers 200 i przełączamy przycisk rozjazdu,pomost obróci się o 180stopni,jeżeli chcemy pomost przesunąć o jedną pozycje to wpisujemy adres 201,202,203 itd.w zależności od ilości wyjść z obrotnicy.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DR5052 do obrotnic

Post autor: gbbsoft »

Dzięki za opis... :-)
ODPOWIEDZ