Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: Wmac127 »

Ja też mam PC-ta złożonego przez syna z części "wiekowych" Mam zainstalowanego Windowsa 7 64bit. RAM 4GB ostatnio zwiększony bo 2GB nie wystarczało. Procesor Pentium DualCore E6500 @2,93GHz.
Ostatnio też mi ogólnie szwankował to otworzyłem pokrywę oczyściłem z kurzu i podociskałem styki połączeń i gra muzyka.
Karty graficzne mam 2. Jedna jest zintegrowana na płycie a ostatnio syn dołożył NIVIDIe tak aby mieć podłączone 3 monitory. Jak na razie mam GbbKolejkę na 2 monitorach. Zdecydowanie to polepsza widok na schemat makiety.
Może kiedyś będzie możliwe podzielenie GbbKolejki na ekran z lokomotywami i drugi ze schematem makiety. Ułatwi to obserwowanie z dalszej odległości.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: gbbsoft »

Hm... Oddzielne okno z lokomotywami... Ciekawy pomysł... :-)
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 04 mar 2017, 11:28 Hm... Oddzielne okno z lokomotywami... Ciekawy pomysł... :-)
Cieszę się, że zainspirowałem.
To może jeszcze dodam: Możliwość dostosowania ekranu ze schematem do wielkości monitora, tak aby wypełniał cały ekran.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: Wmac127 »

A tak wygląda u mnie GbbKolejka na dwóch monitorach.
GbbKolejka 2 monitory.jpg
Pozdrawiam
MAciej
rafal
Posty: 123
Rejestracja: 02 mar 2014, 14:34

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: rafal »

Witam mam problem z połączeniem sie interfejsu z programem gbbkolejka. Posiadam win 7 com 232 interfejs lenza li100 9600 i cały czas wyskakuje przekroczony cza limitu dla lenz li100. Dziękuje z góry za pomoc
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: reticulan »

Witam. Mam mały kłopot. Na wstępie powiem ze mam 6 loków i 12 zwrotnic podłączonych do dwóch dekoderów plus dwa dekodery semaforów od Martineza. Informacji zwrotnej brak. Do połączenia używam interfejsu rubicusa genli USB.

Mój kłopot to notoryczny komunikat Time out w logu gbb kolejki. Losowo co jakiś czas. Podejrzewam że interfejs nie wyrabia. Kiedy miałem 3 loki na makiecie kłopotów nie było. Ale odkąd stoi ich 6, problemy się nasilaja. Czasem nie mogę zatrzymać loka lub zmienić zwrotnicy bo dzieje się to z dużym opóźnieniem, czasem nawet 10 sekundowym.

Dzieje się tak nawet jak 5 loków stoi i jeździ tylko jeden. Mam pytanie. Wiem że nawet jak loki stoją to centralka je przepytuje non stop. Może to jest przyczyną. Jest za dużo loków na torach i interfejs nie wyrabia. Czy jest jakaś metoda żeby zmniejszyć częstotliwość przepytywania loków, albo żeby odciac danego loka całkiem od centralki? Na te chwile najlepszym rozwianiem jest ściąganie loków fizycznie z makiety (ale to nie o to chodzi) lub zmiana na interfejs Lenza.

W opcjach loka jest możliwość zaznaczenia"poza makieta" ale to tylko usuwa loka z menu lokomotyw. Czy dało by się tak zrobić żeby ta opcja także blokowała komunikacje gbb kolejki z lokiem. Gdyby dało się tak zrobić to użytkownicy gbbkolejki sporo zaoszczędziliby na przepustowości interfejsów, co rzadziej spowodowałoby wydatki na sporo szybszy ale i sporo droższy interfejs Lenza.

Proszę Piotrze o radę w tej sprawie
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: gbbsoft »

Zmieniłem, aby system nie aktualizował loków, które są "poza makietą".
Prośba o sprawdzenie, czy działa poprawnie.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: reticulan »

Ok w wolnej chwili przetestuje. W tym tygodniu bedzie cieżko. Pozdrawiam i dziekuje.

Acha jaka powinna byc wersja programu??
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: gbbsoft »

co najmniej 1.76.7540

PS. Nie ma pośpiechu... :-)
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: reticulan »

Więc tak, potestowalem ok 1 godziny jeżdżąc jednocześnie 3 lokami, a pozostale 3 staly nieruchomo na torowisku, ale nie używałem funkcji "poza makieta". Nic sie nie zacinało i nie było żadnych opóźnień. Więc można przyjąć że jest lepiej lub wogóle ok.

Samo działanie funkcji "poza makietą" jeszcze muszę sprawdzić dokładnie. Np czy przy włączonej funkcji "poza makietą" będę mógł urządzeniami przycisk odpalić jakiekolwiek funkcje loka bądź wprowadzić je w ruch. W teorii wyobrażam sobie ze przy właczonej tej funkcji komunikacja gbbkolejki z centralką powinna być całkowicie zablokowana.
ODPOWIEDZ