Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: gbbsoft »

A w czym był problem...?
darekloko
Posty: 38
Rejestracja: 01 lut 2011, 20:42

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: darekloko »

Co to znaczy, jak rozjazd podświetla się na żółto i nie daje się przełączyć.
darekloko
Posty: 38
Rejestracja: 01 lut 2011, 20:42

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: darekloko »

Trzeba było uruchomić Hyper Terminal i jakieś Putty niewiem czy tylko to ale pomogło i jeszcze UsserPort. To widziałem jak Syn walczył z problemem - ja się na tym nie znam bo uważam że to powinno działać po podłączeniu kabelków jeżeli jest to już taka technologia (cyfrowa).Ja wykonałem poprzednią wersję sterowania - analogowo - elektro - mechaniczną. Na moim pulpicie sterowniczym zwrotnice i semafory były sterowane przełącznikami typu 'Izostat" gdzie zmiana położenia zwrotnicy lub wyswietlanego synału na semaforze powodowała zmianę wyświetlanego sygnału na sygnalizatorach poprzedzających. Dodatkowo wspomagane to było kontraktronami sterowanymi przez magnesy zamontowane do lokomotyw. Nawet moduł pętlowy jest elektro-mehaniczny składa się z 4 kontaktronów i jednego przekażnika bistabilnego (dwucewkowy), działa bezawaryjnie i kosztował 30zł + trochę pomyślunku. Myslę że sterowanie cyfrowe jest trudniejsze w obsłudze przez te wszystkie zalezności i komendy bardzo skomplikowane na etapie uruchamiania dla mnie w połowie niezrozumiałe (nie wszscy modelaże kolejowi są informatykami) i dlatego będę zadawał dużo pytań.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: gbbsoft »

darekloko pisze:Co to znaczy, jak rozjazd podświetla się na żółto i nie daje się przełączyć.
Wysłano rozkaz przełączenia rozjazdu do interfejsu/centralki i nie otrzymano potwierdzenia przyjęcia tego rozkazu.
Najczęściej: błąd w komunikacji z centralką.

PS. Wszystko jest proste, jak się wie jak działa.
PS2. Nie ja wymyślam sposoby komunikacji z interfejsami, więc trudno mi oceniać, czy to co jest to jest "łatwe" czy "trudne".
darekloko
Posty: 38
Rejestracja: 01 lut 2011, 20:42

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: darekloko »

Przepraszam, jeżeli kolega odebrał moją uwagę tak osobiście. To było ogólnie na temat postepu w elektronice i komputeryzacji. Kiedyś wystarczyło się tylko tym interesewać, żeby wiedzieć o co chodzi. Teraz jeżeli są problemy to już trzeba mieć fachowca żeby je rozwiązać. Ale rośnie nowe pokolenie, które może nam starszym modelarzom pomóc przestosować się do nowego.
Co do rozjazdów to Syn znowu mi pomógł i już wszystko działa - aż miło patrzeć. Ma Pan rację znowu był problem z połączeniem i programowaniem, którego tak do końca nie rozumiem, ale mam nadzieję że to pojmę.
Serdecznie Dziękuję za rady Pana i Kolegów modelarzy na forach.
darekloko
Posty: 38
Rejestracja: 01 lut 2011, 20:42

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: darekloko »

Mam pytanie czy da radę tak zrobić w programie, żeby sygnalizator ostrzegawczy stojący przed blokiem reagował na zniany sygnalizatora w bloku nawet jak miedzy nimi jest rozjazd. Dobrze by było zeby sygnalizator ostrzegawczy także odczytywał ograniczenia predkosci wynikające z położenia rozjazdu np. jazda na wprost bez ograniczeń - sygnał zielony , zmiana na jazdę potorze z ograniczoną predkoscią - sygnał zielony przerywany lub inny zaprogramowany sygnał. Czy można tak ustawić program żeby po jego uruchomieniu na sygnalizatorach pozostały zapalone swiatła tak jak w chwili jego zamknięcia lub ewentalnie czerwone na sygnalizatorach glównych i odpowiednio zółte na sygnalizatorach ostzegawczych poprzedzających, niebieskie na tarczach manewrowych itd. Ijeszcze jedno pytanie czy po uruchomieniu programu mozna by za pomocą jednej komendy przeprowadzic test makiety pod względem ustawienia rozjazdów. Chodzi mi oto zeby program wyslał impulsy kolejno do rozjazdów zgodnie z ustawieniami na planszy czy sa odpowiednio ustawione (jezeli są dekodery informacji zwrotnej to zeby to potwierdziły, jeżeli niema to nie)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: gbbsoft »

darekloko pisze:Mam pytanie czy da radę tak zrobić w programie, żeby sygnalizator ostrzegawczy stojący przed blokiem reagował na zniany sygnalizatora w bloku nawet jak miedzy nimi jest rozjazd. Dobrze by było zeby sygnalizator ostrzegawczy także odczytywał ograniczenia predkosci wynikające z położenia rozjazdu np. jazda na wprost bez ograniczeń - sygnał zielony , zmiana na jazdę potorze z ograniczoną predkoscią - sygnał zielony przerywany lub inny zaprogramowany sygnał.
A jak się teraz zachowuje? Starałem się tak zrobić, aby semafor przed blokiem "kopiował" ustawienia semafora w bloku, aby dało się zrobić powtarzacza.

Może spróbuj zrobić blok z obu stron "półblok", wtedy pociąg się nie będzie na nim zatrzymywał, a semafor powinien działać.

A czy taki semafor w rzeczywistości występuje?

darekloko pisze:Czy można tak ustawić program żeby po jego uruchomieniu na sygnalizatorach pozostały zapalone swiatła tak jak w chwili jego zamknięcia lub ewentalnie czerwone na sygnalizatorach glównych i odpowiednio zółte na sygnalizatorach ostzegawczych poprzedzających, niebieskie na tarczach manewrowych itd.
W tej chwili - nie.
Na dzień dobry powinny się włączyć semafory na sygnał "stój".
darekloko pisze:Ijeszcze jedno pytanie czy po uruchomieniu programu mozna by za pomocą jednej komendy przeprowadzic test makiety pod względem ustawienia rozjazdów. Chodzi mi oto zeby program wyslał impulsy kolejno do rozjazdów zgodnie z ustawieniami na planszy czy sa odpowiednio ustawione (jezeli są dekodery informacji zwrotnej to zeby to potwierdziły, jeżeli niema to nie)
W parametrach ustaw "Przy pierwszym połączeniu synchronizuj urządzenia"
tkarkady
Posty: 264
Rejestracja: 06 sie 2010, 12:19
System DCC: PIKO SmartBox®, SmartController®, S88 Tams, LDT

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: tkarkady »

darekloko pisze:żeby sygnalizator ostrzegawczy stojący przed blokiem reagował na zniany sygnalizatora w bloku nawet jak miedzy nimi jest rozjazd.
Taka sytuacja jest nie prawidłowa . Tarcza ostrzegawcza powinna się znajdować przed semaforem do którego się odnosi a semafor przed rozjazdem (rozjazdami).
Sygnały na tarczy są ściśle powiązane z sygnałami na semaforze , wystarczy nadać im te same adresy i gotowe. Jeżeli tarcza ma wskazywać tylko sygnały Os1 i Os2 to wystarczy podpiąć światła tarczy do odpowiednich świateł w semaforze ;) .
H0 DCC i FCS
YouTube
darekloko
Posty: 38
Rejestracja: 01 lut 2011, 20:42

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: darekloko »

Sygnalizator ostrzegawczy może i nie powinien być oddzielony rozjazdem, ale są sygnalizatory wjazdowe na stację, które są jednocześnie sygnalizatorami ostrzegawczymi dla sygnalizatorów zjazdowych i mogą być oddzielone od siebie zwrotnicami oraz powinny wyświetlać informację o ograniczeniach na poszczególnych torach przy zmianach zwrotnic przy wjeżdzie na stację.
tkarkady
Posty: 264
Rejestracja: 06 sie 2010, 12:19
System DCC: PIKO SmartBox®, SmartController®, S88 Tams, LDT

Re: Połączeniem centralki roco z komputerem przez interfejs

Post autor: tkarkady »

darekloko pisze: ale są sygnalizatory wjazdowe na stację, które są jednocześnie sygnalizatorami ostrzegawczymi dla sygnalizatorów zjazdowych i mogą być oddzielone od siebie zwrotnicami oraz powinny wyświetlać informację o ograniczeniach na poszczególnych torach przy zmianach zwrotnic przy wjeżdzie na stację.
Poproszę o przykład , jaki to sygnalizator i gdzie taka sytuacja ma lub miała miejsce ?
H0 DCC i FCS
YouTube
ODPOWIEDZ