Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Grzechu11
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2014, 12:46

Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Post autor: Grzechu11 »

Witam serdecznie,

przed zakupem licencji pełnej chciałbym zdobyć kilka informacji. Niestety jestem niedoświadczony w modelarstwie i kolejkach dla tego z góry przepraszam za brak mojej wiedzy.

Mianowicie swoją przygodę właśnie zaczynam, stworzyłem pierwszą makietę - zwykły owal w skali H0 PICO, po torowisku jeździ PKP Cargo Pico, zacząłem od analoga, lecz szybko zaczęło czegoś brakować. Zdobyłem dekoder DCC z modułem dźwiękowym ZIMO i głośniczkiem. Wszystko zmontowałem wysterowałem w Roco MM2 zasiliłem boosterem i działa. Znów czegoś brakuje. Mianowicie automatyki. Tak trafiłem na to forum i tak stałem się użytkownikiem GbbKolejki.

Podłączyłem swojego laptopa do Boostera ROCO, dzięki Waszym informacjom udało mi się wszystko skonfigurować i GbbKolejka poprzez DDW steruje moją makietą.

Niestety nie mam nic więcej, czyli żadnych semaforów, zwrotnic itp, nie mam modułów informacji zwrotnej itp. A chciałbym aby moja kolej była troszkę bardziej zautomatyzowana.

Mianowicie czy można w GbbKolejce sterować lokomotywą w sposób np. czasowy (przykład: 30 sekund do przodu, następnie zatrzymanie(jakiś dźwięk) i 30 sekund wstecz i tak w kółko) lub na zasadzie przebytej odległości(podobnie jak w czasowym, udało mi się skonfigurować prędkościomierz i obliczać dystans lokomotywy).

Czy mogę liczyć na pomoc?

Pozdrawiam,
Grzechu.
tkarkady
Posty: 264
Rejestracja: 06 sie 2010, 12:19
System DCC: PIKO SmartBox®, SmartController®, S88 Tams, LDT

Re: Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Post autor: tkarkady »

Witaj na forum.
Oczywiście że możesz liczyć na pomoc , jeżeli ktoś będzie w stanie to zapewne pomoże ;)
Grzechu11 pisze:.....zwykły owal ....Niestety nie mam nic więcej, czyli żadnych semaforów, zwrotnic itp, ....
To co chcesz zautomatyzować :?:
Grzechu11 pisze:... czy można w GbbKolejce sterować lokomotywą w sposób np. czasowy (przykład: 30 sekund do przodu, następnie zatrzymanie(jakiś dźwięk) i 30 sekund wstecz i tak w kółko) lub na zasadzie przebytej odległości.
Można , w wesji pełnej są do dyspozycji tzw. "zdarzenia" którymi można coś takiego "zaprogramować" .
H0 DCC i FCS
YouTube
Grzechu11
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2014, 12:46

Re: Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Post autor: Grzechu11 »

Super, dzięki wielkie za odpowiedź tego chyba szukam.
tkarkady pisze: To co chcesz zautomatyzować :?:
Docelowo moja makieta będzie miała kształt litery U czyli będzie to układ otwarty. Co znaczy NIEBEZPIECZNY.

Moją makietę muszę tak zautomatyzować, żebym mógł od niej odejść na kilka godzin, a osoby podziwiające nie były świadkami wypadku kolejowego ;).

Może moje pomysły nie są najlepsze i macie jakieś inne rozwiązania? Dodam jednak, że mój budżet już się wyczerpał (no jedynie mogę jeszcze zakupić pełną wersję GbbKolejki).

Stąd moje pytanie, ponieważ muszę być pewny, czy wystarczy, iż zakupię pełną wersję? Nic więcej nie będzie mi potrzebne?

Obrazek
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Post autor: gbbsoft »

Z tego co pamiętam, to zdarzenia są też w bezpłatnej wersji.

> żebym mógł od niej odejść na kilka godzin
Nie radzę odchodzić od makiety nawet na 5 minut. Nie ma takiej makiety, która mogłaby działać bez problemów bez nadzoru. I tu program nic do tego nie ma.

Do porządnego zrobienia ruchu wahadlowego potrzebna jest informacja zwrotna.
Grzechu11
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2014, 12:46

Re: Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Post autor: Grzechu11 »

Dziękuję za odpowiedź oraz proszę o dalszą pomoc.

Doszedłem do wniosku, że moja makieta bez informacji zwrotnej nie ma racji bytu. Lokomotywa jeździ, zatrzymuje się, zawraca, ale wystarczy lekko coś ruszyć(a czasem nawet nie) i cały cykl idzie w piach i mamy katastrofę kolejową.

Muszę zainwestować w moduł informacji zwrotnej. Planuję zakup LR101 (Lenz 11201) i 2x LB101 (Lenz 11210). Lecz nie wiem czy to wszystko zadziała z moim połączeniem z PC(w sumie nie mam pomysł jak się za to zabrać).

Moja aktualne połączenie to:

Obrazek

Obawiam się, że to nie wystarczy i nawet podpięcie tego w taki sposób, może nie wystarczyć

Obrazek

Proszę doradźcie mi, nie znam się za bardzo, a mój budżet jest skromniutki.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyzacja bez informacji zwrotnej.

Post autor: gbbsoft »

To co masz to bardzo prosty układ i pewnie na komputerze masz program ddw.
Do tego nie dopniesz informacji zwrotnej. Ale możesz to zrobić obok. Jak masz drugie wyjście rs232, to rozejrzyj się za systemem opartym na s88. Tylko musisz sprawdzić jakim protokole dogaduje się z programem na PC.
ODPOWIEDZ