Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Tak, mogą się pokrywać. To oddzielna numeracja
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Witam ponownie, zamowilem kolejny element do układanki a mianowicie tego Rubikusa GenLi XpressNet. Czytam instrukcję i widzę ze nalezy jedno wyjść podłączyć do wejścia R-BUS z21 a drugie do pc usb. I wszystko niby proste, tylko w z21 jest jedno gniazdo R-BUS do ktorego mam juz podłączony moduł inf.zwrotnej Digikejs 4088 RC RB. Jak to teraz rozwiązać ? Czy mozna zastosować rozgałęźnik do gniazdek R11 ??
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Tak, sieć XPressNet (Roco X-Bus) może się rozwidlać, nawet wielokrotnie. Nie wolno tylko robić pętli.
Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, aby nie zamieniać kabelków w przewodach.
Niektóre przewody telefoniczne nie są jeden-do-jednego, lecz mają kable zamienione.
Takie zamienione kable potrafią popsuć urządzenia! Najlepiej sprawdzić, czy kolejność kolorów na końcach są w tej samej kolejności.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Super, dziękuje za dobre wiadomości. Kabelek sam zarobiłem bo potrzeba mi było dłuższy kawałek i uwazalem wlasnie na kolory aby nie pomieszać. Dzisiaj wydrukowałem całą instrukcję do gbbkolejka i jestem pod wrażeniem możliwości tego programu. Jestem juz ciekaw czy sobie z tym poradzę. Na szczęście mamy Ciebie zawsze do porady 😊. Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Muszę się od rana irytować czytając niektórych "fachowców". Zadałem pytanie sprzedającemu mi tego Rubikusa GenLi XpressNet na Allegro o ten port R-Bus. Facet mi odpowiada (zaprzeczając temu co sam napisał w opisie urządzenia), że Rubikus nie współpracuje poprzez R-Bus z z21 tylko poprzez X-Bus po czym w następnym zdaniu pisze, że do X-Bus podłącza się myszkę sterującą DCC. Kurna już normalnie zgłupiałem. Nie znasz kogoś kto ma tego Rubikusa i może mi jednoznacznie powiedzieć do którego portu w z21ma być podłączony ???
Skończy się tak, że spalę centralkę i będzie nowy wydatek. Bez Ciebie to zginę przy tej konfiguracji :-) !
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

No, niestety, ale ten sprzedawca miał racje. To ja źle powiedziałem.

X-Bus - to jest XPressNet do podłączenia myszki, interfejsu do PC i innych urządzeń.
R-Bus - to jest wyjście do podłączenia informacji zwrotnej firmy Roco

http://www.z21.eu/content/download/879/ ... eitung.pdf - strona 45
To też fajne:
http://www.z21.eu/content/download/1546 ... ack_EN.pdf
http://www.z21.eu/content/download/1547 ... ite_EN.pdf

PS. Poprawiłem powyżej wpisy, aby innym w przyszłości nie mylić.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Każdy się może mylić, nic się nie stało. Dzięki temu ja mam też większą wiedzę drążąc temat.
W takim razie czekam na dostawę rubikusa, łączę to wszystko i wypróbuję gbbkolejka.
Możesz ewentualnie mnie uprzedzić jakie funkcję nie będą działać w tej wersji demo darmowej ??
Pełną wersję na 100% kupię, ale dopiero po Świętach bo nie mam już funduszy na kolej :-).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Tu masz opisane wersję demo i lekką/darmową: https://gbbkolejka.pl/node/4
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Dziękuję za info. Juz wczesniej czytalem o tych wersjach. Chcialbym przez Święta troche na sucho pobawić się programem. Sam chyba zauważyłeś ze jestem nowicjuszem w tych sprawach. Chcę sobie uruchomic program z moją planszą i zaprogramowac bez podpinania calej DCC jedną lokomotywe, uruchomic ze 4 bloki. Wzialbym sobie laptopa do łóżka i się uczył. Gdzies juz na tych forach wyczytalem ze to mozliwe. Jesli tak to jaka wersja programu bedzie najlepsza ? Czyli sam komputer z programem tylko którą wersją.
ODPOWIEDZ