Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Jestem bardzo ciekawy wyników...
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Wracając do informacji zwrotnej, o jakim module jakiego producenta myślisz?
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Digikejs 4088 RB CS. Po dzisiejszych przeszukiwaniach internetu sprawa wygląda tak. Powyzszy moduł zgodnie z instrukcja producenta mozna podlaczyc do z21 w wejscie R-BUS. GenLi Rubikusa tez wg informacji producenta mozna polaczyc jako interfejs z komputerem i centralka z21Roco. W takim ukladzie pozostaje mi zakupic to wszystko łącznie z programem gbbkolejka i zaczac dzialac. W dalszym ciagu chcialbym zdobyc jakis nsjprostszy schemat podlaczania kontraktronow ( mam kilkanascie sztuk z roco) z modulem informacji zwrotnej. Magnesy tez mam z Roco pod loki. Cos juz mam ☺ tylko wiedzy jeszcze mi brakuje, ale jestem uparty i dociekliwy więc nie spoczne zanim nie uruchomie jednego przejazdu z bloku do bloku 😊.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

I jeszcze do tego bede musial dokupic dekoder Digikeis do zwrotnic, akurat jest taki model DR4018 16 kanalowy. Mam w sumie na makiecie 8 zwrotek wiec jeden wystarczy. Nie mam jeszcze sygnalizacji, myślę o najprostszych dwu komorowych, ale to nie jest niezbędne do dzialania calej makiety. Do emerytury mam 2 lata wiec zdążę sie jeszcze pobawić ☺
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Tylko, że:
- Digikejs 4088 RB CS - to jest do wykrywania poboru prądu na wydzielonym odcinku szyny
- Digikejs 4088 RB OPTO - jest do kontaktronów (ang: reed contacts)

Więc przemyśl jeszcze raz, który moduł chcesz kupić.

W tej instrukcji http://support.digikeijs.com/download/a ... pdf?api=v2
na stronie 9 masz dolny rysunek, jak podłączyć kontaktrony. Interesuje Ciebie lewa część tego rysunku (bez przerwy w torach). Tylko niestety jest to rysunek dla 3-szynowych torów... U Ciebie szyna środkowa, to szyna druga niż ta, do której podłączasz kontaktrony.
Alternatywnie możesz w ogóle nie wykorzystywać torów, tylko podłączyć jeden koniec kontaktronu do "C" a drugi do jednego z wyjść od 1 do 16.
Po prostu kup i spróbuj potestować na próbnym odcinku.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Dziekuje za podpowiedź. Pierwotnie myslalem o tym CS bo nie umialem znaleźć tych kontraktronow. Teraz jak je mam to faktycznie musi byc wersja OPTO. A wg ciebie co jest lepsze kontraktron czy izolowane odcinki torów??
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Nie potrafię powiedzieć, co jest lepsze. Ja mam izolowane odcinki torów.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Witam ponownie. Zakupiłem Digikejsa 4088 RB CS. Pierwsze próby za mną. Działa bez zarzutu z z21. Nawet nie spodziewałem się, że będzie to takie proste. Teraz czas na Rubikusa aby podłączyć laptopa z gbb kolejka i centralką z21 no i zacząć zabawę z blokami. Zrobiłem sobie poza makietą tor do prób zanim potnę makietę na "kawałki" 😀. Zwrotnice podłączone i zaprogramowane do Digikejsa 4018 w ilości 8 szt. Najwięcej czasu ta zajmie zabawa z gbb kolejką. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: gbbsoft »

Gdzie kupiłeś Digikejsa?
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Automatyka na makiecie z z21 ROCO

Post autor: Krzysztof »

Dużo "zabawek" w tym i digikejsy kupilem w DCC24 w Poznaniu u Pana Karola. Mam od nich tez programator ESU na ktorym sam sobie i znajomym programuje dekodery dźwiękowe Loksound. Powiedz mi jeszcze czy adresy zwrotnic ktore sobie podlaczam poprzez Digikejsa 4018 moga pokrywac sie z adresami lokomotyw ? czy musza byc inne ? Mam np lokomotywy pod cv od 1-10, to zwrotki musza miec zachowana kolejność?? czyli 11,12 itd
ODPOWIEDZ