Proszę o poradę

marcinx00
Posty: 25
Rejestracja: 10 paź 2015, 18:06

Proszę o poradę

Post autor: marcinx00 »

Witam jestem tu nowy wiec witam wszystkich.
Po kilkunastu latach leżenia mojego zestawu TT pokazałem go mojemu 5 letniemu synowi rozłożyłem stare rurki i uruchomiłem 2 lokomotywy ze starego zestawu, no i naszła mnie ochota na zbudowanie makiety. Trochę poczytałem info w internecie no i stare rurki odstawiłem kupiłem tory modelowe zrobiłem stół o wymiarach 215/125 cm i umieściłem na nim 32m toru i 14 rozjazdów makieta ma zrobioną górną stacię oraz dolną wzorowałem sie na projekcje pewnego pana którego może i wy znacie.
Napędy zwrotnic są podmakietowe z serwomechanizmów modelarskich , całe torowisko jest na podkładach z korka.
Idzie teraz sezon siedzenia w domu wiec już myśle nad dalszą budową i mam parę pytań do was.
Zamierzam kupić cenrtalkę DCC z manipulatorem myślałem o roco 10761 bo są niedrogie ale brak jej możliwości podłączenia info. zwrotnej a chciałbym też sterować z gbbkolejki i mieć możliwość zatrzymywania automatycznego w wybranych miejscach np. perony i przed brakiem wiazdu na przestawioną zwrotnice podobno można zastosowac jakiś moduł s88 podłączany do LPT port drukarki.
Moje pytania są następujące bo od tego czytania mam mętlik w głowie i nie moge sobie wyobrazic jak to połączyć i co kupić

1 czy ta centralka roco 10761 może być do takiej makiety (zainteresowany jestem ze wzgledu że jest dość tania)

2 czy do sterowania przez DDW serwer i gbb nie ma możliwości używania też manipulatora ręcznego?

3 czy jak podłączył bym przez li101f lub li usb można wtedy używać i manipulatora i programu gbb

4 co to jest ten moduł info. zwrotnej s88 gdzie to można kupić czy to standart połączenia a moduły są różne do wyboru?

5 co jeśli w kompie nie ma portu LPT można zastosować jakąś przejściówke np z usb aby ta info.zwrotna działała?

6 czytałem gdzieś że moduł info.zwrotnej ma możliwość podłączenia 8 odcinków izolowanych czy koniecznie trzeba ciąć szyny czy można zastosować inne rozwiązanie np. Kontaktrony i obedzie sie na tym module bez cięcia szyn? Czy te 8 odcinków oznacz 8 możliwości zatrzymania w gbb jako bloki?

7 jak podłącza sie taki moduł info.zwrotnej z jednej strony do PC a z drugiej strony lutuje sie jakies kable do szyn czy jak?

8 czy żeby sterować makiete programem gbb przez DDW łączy się PC z bosterem (lub roco 10761)zwyklym kablem telefonicznym z wejsciem sieciowym pc ale jest brak sterowania manipulatorem?

9 obilo mi sie o uszy ze facet martinezo robi różne moduły czy jskiś kontakt do niego lub kogoś kto pomorze w całym zakupie sterowania

Proszę o podpowiedzi związane z moim tematem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Proszę o poradę

Post autor: gbbsoft »

marcinx00 pisze: 1 czy ta centralka roco 10761 może być do takiej makiety (zainteresowany jestem ze wzgledu że jest dość tania)
Dla dwóch lokomotywk zdecydowanie tak.
marcinx00 pisze: 2 czy do sterowania przez DDW serwer i gbb nie ma możliwości używania też manipulatora ręcznego?
Nie ma. Bo nie ma ich do czego podłączyć. Centralka Roco robi za booster i tyle. Centralką jest komputer, a manipulatorów do PC nie podłączysz.
marcinx00 pisze: 3 czy jak podłączył bym przez li101f lub li usb można wtedy używać i manipulatora i programu gbb
Tak.
marcinx00 pisze: 4 co to jest ten moduł info. zwrotnej s88 gdzie to można kupić czy to standart połączenia a moduły są różne do wyboru?
Moduł informacji zwrotnej jest po to, aby poinformować komputer, że lok znajduje się w konkretnym miejscu przed blokiem - w zasadzie, że właśnie wjeżdża do bloku i jest x cm przed końcem bloku (x wpisuje się w program).
marcinx00 pisze: 5 co jeśli w kompie nie ma portu LPT można zastosować jakąś przejściówke np z usb aby ta info.zwrotna działała?
Z tego co pamiętam, informację zwrotną to raczej się podłącza do RS232. Jak nie ma, to podobno można do USB poprzez konwerter, ale najpierw należy sprawdzić, czy działa taka konkretna kombinacja
marcinx00 pisze: 6 czytałem gdzieś że moduł info.zwrotnej ma możliwość podłączenia 8 odcinków izolowanych czy koniecznie trzeba ciąć szyny czy można zastosować inne rozwiązanie np. Kontaktrony i obedzie sie na tym module bez cięcia szyn? Czy te 8 odcinków oznacz 8 możliwości zatrzymania w gbb jako bloki?
Cięcie szyn wynika z innego powodu: użycia dodatkowego urządzenia, które wykrywa pobór prądu. I to urządzenie daje sygnał do wejścia informacji zwrotnej.
Ale spokojnie można użyć kontaktrony, o ile podczepisz magnesy pod wagony/loki.
Są różne moduły informacji zwrotnej, niektóre z nich mają 8 wejść - najczęściej. 8 wejść to 8 bloków lub 4 bloki, w zależności od tego czy użyje się jeden czy dwa odcinki na blok. Przy kontaktronach to raczej zawsze 2 kontaktrony po obu końcach bloku.
marcinx00 pisze: 7 jak podłącza sie taki moduł info.zwrotnej z jednej strony do PC a z drugiej strony lutuje sie jakies kable do szyn czy jak?
Samej informacji zwrotnej to się to szyn nie podłącza. Informacja zwrotna umie zakodować pojawienie się napięcia na wejściu. Aby to napięcie się pojawiło musisz (a) albo zastosować urządzenie wykrywające istnienie poboru prądu (np.: przez loka) na wydzielonym odcinku toru albo (b) zastosować kontaktron.
marcinx00 pisze: 8 czy żeby sterować makiete programem gbb przez DDW łączy się PC z bosterem (lub roco 10761)zwyklym kablem telefonicznym z wejsciem sieciowym pc ale jest brak sterowania manipulatorem?
Przy użyciu programu DDW jest tak: gbbkolejka (program) łaczy się z DDW (program) za pomocą sieci komputerowej, program DDW generuje ciąg impulsów na wyjściu RS232, z które pobiera się go i podaje na wejście boostera Roco - połączenie jest tak nietypowe, że wykonuje się je specjalnie ręcznie wykonanym kablem wg schematu opisanym w instrukcji do DDW.
marcinx00 pisze: 9 obilo mi sie o uszy ze facet martinezo robi różne moduły czy jskiś kontakt do niego lub kogoś kto pomorze w całym zakupie sterowania
Robi lub robił, więcej nie wiem.
marcinx00
Posty: 25
Rejestracja: 10 paź 2015, 18:06

Re: Proszę o poradę

Post autor: marcinx00 »

A jaki moduł info.zwrotnej można zastosować do takiego roco 10761 ? Jakieś linki gdzie można kupić. Czyli jeśli na takim roco żeby jeździło więcej loko to jakiś dodatkowy boster potrzebny? Srednio trzeba przyjąć ze 3A to tylko 2 loko?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Proszę o poradę

Post autor: gbbsoft »

Roco spokojnie powinni pociągnąć 4 loki. W nim to większy problem jest z zasilaczem, który nie jest stabilizowany i przy wiekszej ilości spada napięcie na torach, aż w końcu któryś dekoder zaczyna głupieć.

Ludzie do Roco uzywają najczęściej informacji zwrotnej właśnie z serii S88. Linków nie podam, bo nie znam.
marcinx00
Posty: 25
Rejestracja: 10 paź 2015, 18:06

Re: Proszę o poradę

Post autor: marcinx00 »

No właśnie tak wyczytałem że s88 ala gdzie tego szukać chciałbym kupić a nie wiem gdzie.
A kupując jakiś niestandartowy zasilacz można uniknąć tych problemów z zasilaniem
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Proszę o poradę

Post autor: gbbsoft »

Dlatego niektórzy wolą zapłacić więcej i kupić gotowy system Lenz'a, gdzie jest system informacji zwrotnej gotowy do kupienia i działa.

A tu jest przykładowy inny producent: http://www.ldt-infocenter.com/dokuwiki/ ... en:rm-88-n
marcinx00
Posty: 25
Rejestracja: 10 paź 2015, 18:06

Re: Proszę o poradę

Post autor: marcinx00 »

Powiedzcie mi o co chodzi że w centralce nanox jest możliwość odczytu CV na multimausie a w roco 10761 takiej możliwości niby nie ma do czego to jest potrzebne.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Proszę o poradę

Post autor: gbbsoft »

Do tego, aby wiedzieć, co tam naprawdę jest wpisane. Nie zawsze człowiek wszystko pamięta, szczególnie jak ma wiele lokomotyw, z dekoderami różnego typu, a każdy dekoder ma co najmniej 256 komórek CV.
marcinx00
Posty: 25
Rejestracja: 10 paź 2015, 18:06

Re: Proszę o poradę

Post autor: marcinx00 »

Ja nigdy na żywo nie widziałem jak to wygląda tzn. że każda komórka z tych 256 to jakaś funkcja dekodera? I po wyświetleniu na multimausie wiemy co to za funkcja bo jest opisana czy tylko ma swój nr po którym sprawdzamy co pod nim się kryje?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Proszę o poradę

Post autor: gbbsoft »

Pewne numery CV są standardowe i teoretycznie powinny występować w każdym dekoderze, ale niestety nie ma gwarancji.
Pozostałe CV są wolne i każdy producent w każdej wersji dekodera może to inaczej zagospodarować.
Po pewnym czasie się okazało, że 256 to za mało, więc niektóre dekodery mają ich więcej... 1024 jeżeli dobrze pamiętam.

Tu masz listę najbardziej standardowych CV: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... dardowe+CV

Więc: najlepiej do każdego dekodera znaleźć w necie instrukcję obsługi i tam jest tabela opisująca, który CV do czego służy.

Jeżeli jeszcze nie bawiłeś się CV, to moja rada: kup sobie standardowy zestaw Roco z Multimousem i zacznij się bawić.
ODPOWIEDZ