Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: Wmac127 »

Semafor kształtowy dwuramienny - podłączenie do LS150

Czy prawidłowo mam połączenia semafora kształtowego dwuramiennego(ramiona niezależne) do dekodera LS150.
Semafor 2-ramienny do LS150.jpg
Chciałbym sie upewnić zanim podłączę kabelki. Czy nie powinno być jeszcze jedno podłączenie wspólnego zielonego kabelka z wejścia (-) 61 z wejściem (-) 62
Czy w GbbKolejce w ustawieniach powinienem LS-a potraktować jako dekoder rozjazdu czy akcesoriów, czy nie ma to znaczenia ???
Przepraszam za ten niemiecki ale skorzystałem na szybko z instrukcji Viessmanna. Mam nadzieję, że jest na tyle prosty i wszystko jest jasne.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: gbbsoft »

Wmac127 pisze: 06 mar 2017, 22:11 Czy nie powinno być jeszcze jedno podłączenie wspólnego zielonego kabelka z wejścia (-) 61 z wejściem (-) 62
Nie.
Wmac127 pisze: 06 mar 2017, 22:11 Czy w GbbKolejce w ustawieniach powinienem LS-a potraktować jako dekoder rozjazdu czy akcesoriów, czy nie ma to znaczenia ???
Nie ma znaczenia. Lepiej akcesoriów, wtedy w ustawieniach operujesz na poziomie pojedynczego wyjścia. W dekoderze rozjazdów operujesz na poziomie pary wyjść, bo tak sobie kiedyś ktoś wymyślił, aby była łatwiej (a obecnie jest raczej trudniej to ogarnąć).
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 07 mar 2017, 08:43 Nie
Czyli podłączam tak jak jest na rysunku.

Pytam się o te połączenia bo na forum Modelarstwo.info widziałem schemat semafora dwuramiennego z dekoderem Rubikusa(jako przykład) i było podłączone do wszystkich wejść. Była też dyskusja w tym temacie. Marinezo pisał coś o schemacie z diodami. W sumie dużo rozważań i teorii a schematu i tak nikt nie narysował.
gbbsoft pisze: 07 mar 2017, 08:43 Nie ma znaczenia. Lepiej akcesoriów, wtedy w ustawieniach operujesz na poziomie pojedynczego wyjścia. W dekoderze rozjazdów operujesz na poziomie pary wyjść, bo tak sobie kiedyś ktoś wymyślił, aby była łatwiej (a obecnie jest raczej trudniej to ogarnąć).
Pytałem się o to bo nie bardzo "kumam" po co taka opcja jak to nie ma znaczenia.
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: gbbsoft »

Wmac127 pisze: 07 mar 2017, 14:03 Pytałem się o to bo nie bardzo "kumam" po co taka opcja jak to nie ma znaczenia.
Bo taki jest świat DCC. Na pewnie sprawy patrzy się na wiele sposób. Wynika to zapewne z zaszłości historycznych.

Dekoder urządzeń, to coś w czym możemy podać sygnał na dowolne z 8 wyjść (w niekórych tylko jeden sygnał na jedno wyjście na raz, co uniemozliwiało uzywanie go np: do semaforów świetlnych)
Dekoder rozjazdów (z tego co wiem) miał blokadę: wyjścia były powiązane parami i można było podać sygnał tylko na jedno wyjście z danej pary (aby nie spalić rozjazdu - tak to rozumiem). Dodatkowo takie dekodery mogły po upływie x msek automatycznie odłaczyć prąd z wyjścia (znowy: aby nie spalić rozjazdu)

W związku z tym:
Adresowanie wyjśc w dekoderze urządzeń odbywa się tak, że podajesz numer urządzenia, numer wyjścia i informację czy chcesz tam podać prąd, czy zaprzestać podawać.
Adresowanie wyjść w dekoderze rozjazdów odbywa się inaczej: podajesz numer rozjazdu i w którą stonę rozjazd masz przerzucić. To jest przeliczane na numer urządzenia, numer wyjścia.

I tak to się odbywa też w GbbKolejce.
Dodatkowo są problemy:
- niektóry liczby numeruje się od 1 a niektóre od 0. Z tego co pamiętam: numery urządzeń i numery wyjść numeruje się od 0, a numery rozjazdów od 1.
- dwie firmy: Roco i Lenz się nie dogadały i jakaś numeracja w jednej firmie jest od 0 a w drugiej od 1. I ich manipulatory działają inaczej i czasami w GbbKolejce jest tak, że to co miało być 1 ma numer 254...
- niektóre manipulatory nie wysyłają do urządzeń sygnału "przestań dawać prąd", co powoduje, że różni producenci próbują obejść ten problem w różny sposób, czyli samo życie...
:-)
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: Wmac127 »

Jednak ten kabelek żółty-czarny podłączony powinien być tylko do wejścia "C" adresu 61. Reasumując adres 61 podaje Sr1 i Sr2 a adres 62 Sr3.
Tak steruję semaforem za pomocą LH100. LS150 jest użyty jako dekoder rozjazdu.
Mam natomiast kłopot z sygnalizacją przy ustawianiu drogi przy pomocy GbbKolejki. Ustawiam drogę jak na rysunku:
Print_2.jpg
Po podaniu sygnału zezwalającego na jazdę powinien się pojawić na semaforze Sr3 a pojawia się Sr2. Co trzeba zrobić aby po ułożeniu takiej drogi na semaforze wyświetlił się sygnał Sr3?
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: gbbsoft »

Ustawienie semaforów działa w ten sposób, że program liczy maksymalną prędkość między blokami i jeżeli jest ona 40km/h lub mniej, to ustawiania Sr3.
Prędkość między blokami można ograniczyć na dwa sposoby:
- albo wstawić element "Ograniczenie prędkości"
- albo w rozjeździe ustawić "Maksymalną dozwoloną prędkość" (dla każdego ustawienia rozjazdu oddzielnie)

PS. Chyba jest mały błąd w rozjazdach... Zainstaluj wersję z dzisiaj, którą niedługo wystawię...
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 08 mar 2017, 19:31 Ustawienie semaforów działa w ten sposób, że program liczy maksymalną prędkość między blokami i jeżeli jest ona 40km/h lub mnie, to ustawiania Sr3.
Nie bardzo rozumiem jaki jest związek prędkości przed semaforem do sygnału wyświetlanego na semaforze. Przecież sygnał na semaforze decyduje o prędkości za semaforem. Jeśli pociąg się zatrzyma przed semaforem i oczekuje na wolną drogę to zawsze mogą się pojawić dwie opcje: WOLNA DROGA z NAJWIĘKSZĄ PRĘDKOŚCIĄ lub ZE ZMNIEJSZONĄ.
gbbsoft pisze: 08 mar 2017, 19:31 Prędkość między blokami można ograniczyć na dwa sposoby:
- albo wstawić element "Ograniczenie prędkości"
- albo w rozjeździe ustawić "Maksymalną dozwoloną prędkość" (dla każdego ustawienia rozjazdu oddzielnie)
Tutaj to jasne,
Mnie jednak najbardziej chodzi o sytuację gdy pociąg stoi przed semaforem i oczekuje na wjazd. Jeśli np. będzie sytuacja jak na rysunku to jest oczywiste, że musi jechać z prędkością 40km/h a zadecyduje o tym wyświetlany sygnał na semaforze Sr3. Maszynista w sumie nie orientuje się jak jest ustawiona droga.
gbbsoft pisze: 08 mar 2017, 19:31 PS. Chyba jest mały błąd w rozjazdach... Zainstaluj wersję z dzisiaj, którą niedługo wystawię...
Ale ten błąd to u mnie??? Jeśli tak to jaki???
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: gbbsoft »

Bardzo duży jest związek dozwolonej prędkości za semaforem, a sygnałem wyświetlanym na semaforze. Jeżeli dozwolona prędkość jest 40km/h, to semafor musi pokazać "wolna droga ze zmniejszoną prędkością".

Kolejność myślenia jest taka: obliczamy maksymalną prędkość za semaforem do następnego bloku, na podstawie tej prędkości program wymyśla jaki sygnał pokazać (dla prostych semaforów jest to czyste rozgraniczenie: więcej niż 40 czy nie; dla zaawansowanych jest do tego cała tabela definiowana przez użytkownika), następnie puszcza loka, ale z szybkością nie większą niż wyliczona prędkość (o ile lok ma ustawiony profil).

PS. Błąd był w programie, wersja już wystawiona.
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 08 mar 2017, 20:20 Bardzo duży jest związek dozwolonej prędkości za semaforem, a sygnałem wyświetlanym na semaforze. Jeżeli dozwolona prędkość jest 40km/h, to semafor musi pokazać "wolna droga ze zmniejszoną prędkością".
To ja wiem, że związek jest. Zrozumiałem jednak Ciebie, że program liczy prędkość pomiędzy blokami przed semaforem co było dla mnie niezrozumiałe.
gbbsoft pisze: 08 mar 2017, 20:20 Kolejność myślenia jest taka: obliczamy maksymalną prędkość za semaforem do następnego bloku, na podstawie tej prędkości program wymyśla jaki sygnał pokazać (dla prostych semaforów jest to czyste rozgraniczenie: więcej niż 40 czy nie; dla zaawansowanych jest do tego cała tabela definiowana przez użytkownika), następnie puszcza loka, ale z szybkością nie większą niż wyliczona prędkość (o ile lok ma ustawiony profil).
U mnie też to zaobserwowałem. Na rozjazdach mam ustawioną prędkość do jazdy w bok 40 km/h i faktycznie lokomotywa przejeżdża ze zmniejszoną prędkością, mija stację (ta sama V) wjeżdża na rozjazd ustawiony w bok(V=40km/h) i jedzie aż przez następny blok także ze zmniejszoną prędkością, co mi trochę nie pasuje. Po minięciu rozjazdu powinna zwiększyć prędkość do normalnej. Po minięciu tego bloku zwiększa prędkość do normalnej. Jednak gdy w czasie przejazdu przez ten blok w następnym dam sygnał DROGA WOLNA to loka od razu zwiększa prędkość do normalnej.
=======================
Wracając do sygnału na semaforze. W takiej sytuacji jaką opisałem powyżej na semaforze wyświetlił się jednak SYGNAŁ: Sr2 a powinien być Sr3.

--------------------------------------------------
Moje ustawienia: Semafor, o którym mówimy jest sterowany dekoderem LS150 w GbbKolejce ustawiony jako dekoder rozjazdów zgodnie z rysunkiem na początku tematu z niewielką poprawką opisaną później.
gbbsoft pisze: 08 mar 2017, 20:20 PS. Błąd był w programie, wersja już wystawiona.
To się cieszę, że nic nie po...
Już wgrałem nową wersję, to jest ciągle ta sama 1.72 tylko zmodernizowana
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Semafor kształtowy podłączenie do LS150

Post autor: gbbsoft »

Zobacz w nowej wersji. Jak bedzie bez zmian, to załącz plik .plansza.
ODPOWIEDZ