reticulan - pytania

reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

reticulan - pytania

Post autor: reticulan »

Poczytałem trochę na forum, przejrzałem kilka instrukcji centralek i modułów Lenza i powiem szczerze jestem trochę zmieszany. Już tłumacze dlaczego. Z informacji na które się natknąłem wynika, że spore grono modelarzy preferuje (poleca) system Lenza

Jak z powyższych postów wynika czeka mnie wymiana centralki roco 10764 tylko nie wiem jeszcze na co. Wiec po przejrzeniu instrukcji LZV100 mam kilka pytań.

1. Na obudowie LZV100 nie widzę gniazda z wtyczką RJ do za pomocą którego mógłbym podłączyć multimause. Czy wogóle zadziała on ze LZV100. Czy to oznacza że musiałbym się zaopatrzyć w przewód z jednej strony zakończony RJ a z drugiej okrągłą wytczką DIN ?? np http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=47494

2. Użytkownik Gbbsoft w którymś temacie o ile dobrze pamiętam, podlikował przetłumaczoną na język polski instrukcję centralki z lentza?? A moze się mylę?? Można prosić od podlinkowanie raz jeszcze.

3. Czy GenLi-USB Rubikusa, http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80925 którego aktualnie używam z centralką 10764 i gbbk będzie współpracował z tą centralką? Czy też konieczna będzie wymiana na Interfejs do komputera LAN-USB od Lenza?

4. Czy do zautomatyzowania ruchu pociągów w poszczególnych blokach w GbbK wystarczy mi wówczas centralka LZV100, interfejs Gen-LI lub LAN-USB od Lenza oraz moduł informacji zwrotnej LR101 + kontaktrony na końcach bloków?

5. Czy z centralką LZV100 będzie współpracował dekoder oświetlenia (akcesoriów) rubikusa nr kat 9304 np. http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80926

6. Czy z centralką LZV100 będzie współpracował dekoder rozjazdów rubikusa nr kat 9303 np. http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80927

7. Czy centralka 10764 można by było w jakiś sposób wykorzystać żeby pracowała jako booster w dla systemu z centralką LZV100? czy sie to będzie zupełnie gryzło, już pomijam że są inne wtyczki.


Powyższe pytania podytkowane są tym że próbuję zmontować makietę na centralce 10764, podłączając sterowania rozjazdów sygnalizacji ale póki co bez obsługi i automatyzacji jazdy w blokach, używając podlinkowanych dekoderów rubikusa. Następnie w przyszłości kolejnym krokiem byłoby przejście na centralke Lenza i dorzucenie kontaktronów magnesów i modułów informacji zwrotnej ale przy użyciu istniejących zabudowanych urządzeń (modernizacja rozbudowa).Po prostu chcę zamontować teraz takie urządzenia które będę mógł w przyszłości wykorzystać.

z góry dziękuję za pomoc.

ps. sugestia do admina żeby nieco zmodyfikować tytuł tematu.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: Informacja zwrotna do centralki roco 10764

Post autor: reticulan »

Nie mogę już edytować poprzedniego posta, a zauważyłem ze są dwa pytania nr 6. a powinno być 6 oraz 7. poniżej dodam ósme.

8. W centralce 10764 mam gniazdo master pod multimause i slave pod GenLI-USB. Czy da się takie samo podłączenie zrealizować w LZV100? Czy trzeba używać jakiś rozgałęźników? A może w ogóle nie trzeba podłączać multimause i wystarczy sama gbbkolejka?? Lecz jednak wolałbym, żeby chociaż dwie osoby jednocześnie mogły sterować makietą.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: reticulan - pytania

Post autor: gbbsoft »

reticulan pisze: 09 cze 2018, 19:55 1. Na obudowie LZV100 nie widzę gniazda z wtyczką RJ do za pomocą którego mógłbym podłączyć multimause. Czy wogóle zadziała on ze LZV100. Czy to oznacza że musiałbym się zaopatrzyć w przewód z jednej strony zakończony RJ a z drugiej okrągłą wytczką DIN ?? np http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=47494
Tak, działa. Możesz taki kabel kupić. Ja raczej w dwóch miejscach na makiecie zrobiłem sobie takie gniazda: http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=47499
Fotki: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-browse_g ... alleryId=7

Tu: http://www.lenzusa.com/1newsite1/Manual ... Manual.pdf na stronie 13 masz opisane jak przewody do prowadzenia magistrali XpressNet są zbudowane. To magistrala, po której komunikują się urządzenia na zapleczu z centralką. Możesz sobie to samemu zrobić.
reticulan pisze: 09 cze 2018, 19:55 2. Użytkownik Gbbsoft w którymś temacie o ile dobrze pamiętam, podlikował przetłumaczoną na język polski instrukcję centralki z lentza?? A moze się mylę?? Można prosić od podlinkowanie raz jeszcze.
Tu masz różne tłumaczenia: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... +XPressNet
Myszka: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... lsku+1%2F2
Centralka: http://www.lenzusa.com/1newsite1/Manual ... Manual.pdf
reticulan pisze: 09 cze 2018, 19:55 3. Czy GenLi-USB Rubikusa, http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80925 którego aktualnie używam z centralką 10764 i gbbk będzie współpracował z tą centralką? Czy też konieczna będzie wymiana na Interfejs do komputera LAN-USB od Lenza?
GenLI-USB i GbbKolejka będzie działać z centralką Lenz. Wszystkie te urządzenia komunikują się poprzez standard XPressNet.
reticulan pisze: 09 cze 2018, 19:55 4. Czy do zautomatyzowania ruchu pociągów w poszczególnych blokach w GbbK wystarczy mi wówczas centralka LZV100, interfejs Gen-LI lub LAN-USB od Lenza oraz moduł informacji zwrotnej LR101 + kontaktrony na końcach bloków?
Tak. Możesz uzyć kontraktronów lub Lenz LB101
reticulan pisze: 09 cze 2018, 19:55 5. Czy z centralką LZV100 będzie współpracował dekoder oświetlenia (akcesoriów) rubikusa nr kat 9304 np. http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80926
6. Czy z centralką LZV100 będzie współpracował dekoder rozjazdów rubikusa nr kat 9303 np. http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80927
Tak, ponieważ po stronie makiety wszystko jest sterowane za pomocą standardu NMRA DCC.
reticulan pisze: 09 cze 2018, 19:55 7. Czy centralka 10764 można by było w jakiś sposób wykorzystać żeby pracowała jako booster w dla systemu z centralką LZV100? czy sie to będzie zupełnie gryzło, już pomijam że są inne wtyczki.
Tu znajdziesz odpowiedź na to pytanie: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... AQ+nt.+DCC
Generalnie: lepiej tego nie robić, bo możesz go spalić.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Informacja zwrotna do centralki roco 10764

Post autor: gbbsoft »

reticulan pisze: 09 cze 2018, 21:18 Nie mogę już edytować poprzedniego posta, a zauważyłem ze są dwa pytania nr 6. a powinno być 6 oraz 7. poniżej dodam ósme.

8. W centralce 10764 mam gniazdo master pod multimause i slave pod GenLI-USB. Czy da się takie samo podłączenie zrealizować w LZV100? Czy trzeba używać jakiś rozgałęźników? A może w ogóle nie trzeba podłączać multimause i wystarczy sama gbbkolejka?? Lecz jednak wolałbym, żeby chociaż dwie osoby jednocześnie mogły sterować makietą.
By odpowiedzieć na to pytanie musisz zrozumieć jedną rzecz: czarne pudełko Roco, które my wszyscy nazywamy "centralką", tak naprawdę nie jest centralką, czyli urządzeniem, które zarządza całą makietą. To zwykłe pudełko z płytką i niedużą elektryką. Nazwanie go "centralką" to manewr marketingowy, aby uzasadnić m.in. wysoką cenę tego pudełka (jak się jeszcze zorientujesz czym się różni "centralka" Roco od "boostera" Roco, to też będziesz się śmiał). Centralką jest jedna z myszek Roco w systemie XPressNet. Aby można było jedną myszkę wyróżnić, Roco zastosowało pewien trick: jedno z wyjść nazwało "Master". Myszka wpięta w to gniazdo staje się automatycznie centralka systemu. Dlatego zawsze musi być myszka Roco w gnieździe Master.

Dodatkowo, ponieważ myszka w gnieździe Master jest centralką, a centralka m.in. odpowiada za generowanie sygnału DCC do boostera, który podaje go na szyny, to w gnieździe Master zewnętrzne piny są używane do przesyłania wygenerowanego sygnału DCC z centralki do boostera (który znajduje się w czarnym pudełku). W normalnych gniazdach ("Slave") zewnętrzne piny nie są do niczego podłączone. Dodatkowo fakt podłączenia zewnętrznych pinów myszka Roco wykorzystuje do wykrycia, że jest w gnieździe Master.

Wracając do twojego pytania: U Lenz jest "normalnie", więc nie ma w ogóle pojęcia "Master" i "Slave". Wystarczy, że do wyjść LMAB podłączysz magistralę XPressNet (4 żyły) i możesz podłączyć do niej (jeżeli dobrze pamiętam) 15 myszek, interfejsów do PC itd.

PS. Obejrzyj sobie też te zdjęcia: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-browse_g ... alleryId=6 i te: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-browse_g ... lleryId=22
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: reticulan - pytania

Post autor: reticulan »

I jak to bywa znów kilka pytań.

Chciałem zamówić dekodery http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80926 oraz http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80927 ale Pani w modelmanii delikatnie odradziła mi zakup tych urządzeń twierdząc, że ostatnio mają sporo reklamacji na te dekodery, a Pan Rubikus miga się od reklamacji twierdząc, że użytkownicy sami uszkadzają dekodery. Jaka prawda jest nie wiem. Aczkolwiek skłoniło mnie to do przemyśleń i zastanowienia się nad zakupem dekoderów do zwrotnic LS150 i do oświetlenia LS100.

1. W jakim trybie mogę zaprogramować wyjścia w LS150 za pomocą multimaus, wiekszość programuje je jednak przy pomocy LH100. Jeśli ktoś ma taki zestaw czyli LS150 + multimaus to prosiłbym i instrukcję krok po kroku.

2. Przeglądając instrukcje dekodera uniwersalnego LS100 natknąłem się na informację że można wyjść użyć do zwrotnic jak i do oświetlenia odpowiednio programując wyjścia. jednak tu pojawia się to samo pytanie jak wyżej. Dodatkowe pytanie to takie czy ten dekoder potrafi odpalić wszystkie wyjścia jednocześnie?

3. Jaka alternatywa jest jeszcze dostępna wśród dekoderów oświetlenia tak żebym mógł sterować jednocześnie wszystkimi wyjściami dekodera, jak w wspomniany wcześniej http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=80926

4. Czy możliwe jest zaprogramowanie powyższych dekoderów GBBkolejką?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: reticulan - pytania

Post autor: gbbsoft »

Tu jest instrukcja do LS100: https://www.lenz-elektronik.de/pdf/b_11100_def.pdf
Nie wiem, jak zaprogramować go za pomocą Multimouse. Wygląda na to, że powinno się dać zaprogramować za pomocą MultiMouse jak i GbbKolejki.
Programuje się po prostu CV1 na adres i już.

PS. Wprowadzone przez Ciebie linki nie działy. Poprawiłem.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: reticulan - pytania

Post autor: reticulan »

W takim razie kilka kolejnych pytań

1. W którym miejscu w GBBK można zaprogramować dekodery? Ja znalazłem tylko wprowadzanie CV w menu lokomotyw. Nie ukrywam że byłaby to chyba opcja która by mi najbardziej odpowiadała. Tym bardziej że na każdym wyjściu osobno potrzebowałbym ustawić czas działania wyjścia.
2. Czy do programowania dekoderów mam używać trybu POM czy zwykłego?
3. W jakim trybie programować za pomocą multimause zwrotnic czy lokomotyw (pytanie do innych użytkowników niż gbbsoft), bo np instrukcja w dekoderze z rubikusa mówi programowaniu w trybie lokomotyw a z kolei w filmiku do programowania LS150 używają tryb zwrotnic. w samej instrukcji LS150 i programowaniu za pomocą LH100 także programują w trybie zwrotnic. Czyżby tylko rubikus programował sie inaczej?


PS. Dziękuję za poprawienie linków. też zauważyłem że nie działają tyle że już nie mogłem edytować posta a nie chciałem robić bałaganu.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: reticulan - pytania

Post autor: gbbsoft »

1. Tworzysz wirtualną lokomotywę i programujesz jej CV1, po czym ją kasujesz.

2. Trybu zwykłego.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: reticulan - pytania

Post autor: gbbsoft »

Nie wiem co to jest "programowanie w trybie zwrotnic", ale wiem następujące rzeczy:

1. Można programować dekodery (wszystkie) poprzez ustawianie wartości na różnych zmiennych CV, np. CV1 to adres dekodera.

2. Aby ułatwić życie użytkowników niektórzy producenci wymyślili "łatwą wersję programowania" (szczególnie, że w starym Roco do programowania "zwykłego" (bo POMu nie ma) trzeba zdjąć wszystkie lokomotywy z torów): naciska/przytrzymuje się przycisk na dekoderze i próbuje się przełączyć rozjazd myszką. Dekoder odczytuje próbę przełączenia rozjazdu, z tego rozkazu pobiera adres urządzenia, do którego rozkaz jest wysyłany, i uznaje go za swój. W ten sposób można w niektórych dekoderach szybko ustawić adres pierwszego wyjścia, a kolejne wyjścia dostają kolejne adresy, bez konieczności podłączania dekodera do wyjścia do programowania (u Lenza), szczególnie jak dekoder jest przymocowany gdzieś od spodu makiety.

Programowanie za pomocą wersji 2 nie wyklucza możliwości programowania w wersji 1 (i na odwrót), no chyba, że producent wymyślił inaczej.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: reticulan - pytania

Post autor: reticulan »

Przeanalizowałem sytuacje i zdecydowałem się na dekodery Lenza LS100 oraz LS150. Jeśli chodzi o LS150 to w zasadzie wszystko jest jasne. Z kolei mam kilka pytań co do LS100, którego można wykorzystać (według instrukcji) jako dekoder akcesoriów w tym do semaforów świetlnych. Dekoder pozwala ustawiać rodzaj działania każdego wyjścia na czasowe, ciągłe działanie i pulsacyjne. Chcę zrealizować przykładowo żeby na semaforze świetlnym podawany był sygnał S4 (pulsujące jedno żółte światło - sygnał zezwalający na jazdę z prędkością 40 lub 60 km/h) lub jakikolwiek inny sygnał z pulsującym światłem. Chodzi o to pulsowanie. Do tego zagadnienia mam kilka pytań głownie technicznych.

1. W Gbbkkolejka jest możliwość ustawienia każdej komory światła pod osobne wyjście, można także ustawić częstotliwość mrugania wyjścia. Tylko czy w przypadku ustawienia wyjścia dekodera w tryb pracy ciągły GBBkolejka poprawnie będzie sterować tym "mruganiem"

2. Czy to "mruganie" realizowane przez GBBkolejke działa na zasadzie bardo szybkiego załączania i wyłączania wyjścia dekodera?

3. Jeśli tak, to czy biorąc pod uwagę że mrugających świateł będzie np ok 5 szt w danym czasie to czy to nie zapcha transmisji po GenLi-USB?

4. Czy tak szybkie przełączanie wyjść ma wpływ na żywotność dekodera?

5. A może powinno się ustawić wyjścia dekodera w tryb pulsacyjny? Tylko wówczas dane wyjście nie będzie obsługiwać światła podpiętego do tego wyjścia w trybie ciągłym.

6. W dekoderze istnieją jeszcze przy każdym wyjściu piny do informacji zwrotnej, czy można je wykorzystać do czegoś więcej jak tylko do informacji zwrotnej od stanie rozjazdu? Nie mogę tego doczytać w instrukcji. Bo może można przepuścić przez nie sygnał podający ciągle światło na inny semafor. dzięki temu miałbym więcej wyjść teoretycznie, aczkolwiek wyzwalane by były przez wyjścia "normalne".

Wiem że gbbsoft nie posiada semaforów ale może będzie w stanie odpowiedzieć na część pytań, więc także proszę o radę innych użytkowników którzy takie dekodery wykorzystują.
ODPOWIEDZ