GbbKolejka z Roco przy użyciu Lenz USB-LAN

Mariusz-Boguslaw
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:48
Miasto: Overijse
System DCC: Z21

GbbKolejka z Roco przy użyciu Lenz USB-LAN

Post autor: Mariusz-Boguslaw »

Mam obecnie sterownie DCC Roco na dwie myszki, tory podzielone na dwie sekcje z oddzielnymi boosterami. Do tej pory lokomotywami sterowałem w DCC a urządzeniami analogowo. Chciałbym jednak przejść w całości na DCC ale ponieważ system Roco ma swoje ograniczenia to mam nadzieje, ze sterowanie z komputera przy pomocy GbbKolejka ułatwi sterowanie makieta, która ostatnio trochę się powiększyła.

Mam stary laptop ale póki co to GbbKolejka na nim chodzi bez problemów, system operacyjny Windows XP SP3 (szkoda, ze GbbKolejka nie jest przeznaczona także pod Linuksa), interface do komputera LAN-USB (Lenz 23151) i zainstalowana GbbKolejka Profesjonalna.

Podłączyłem interface do komputera i gniazda 'slave' w boosterze Roco i zainstalowałem oprogramowanie Lenza. Interface Lenz USB serwer pokazuje mi, ze działa, świeci się zielona dioda USB i czerwona XpressNet na skrzyneczce. Oczywiście wyrysowałem schemat makiety i zdefiniowałem parametry ale lokomotywy nie ruszają. Przy próbie podłączenia systemu DCC wyświetla mi się komunikat: "Can't open port COM1 to connect to system: Lenz LI-USB". Prawdopodobnie to jest przyczyna milczenia loków. Proszę pomóżcie bo utknąłem.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Dodanie sterowania GbbKolejka do DCC Roco (czerwony)

Post autor: gbbsoft »

Pytanie: podłączyłeś interfejs do komputera poprzez USB czy poprzez LAN (sieć komputerową)?

Jeżeli poprzez LAN, to wybrałeś nie ten system DCC.
W konfiguracji systemu Lenz musisz wybrać "Lenz USB-LAN" a nie "Lenz LI-USB"
Wtedy będziesz miał odblokowane miejsce, gdzie masz podać adres IP (podawałeś gdzieś adres IP swojego interfejsu?).

No i musisz mieć przynajmniej wersję 1.65 GbbKolejki (testową), bo dopiero w niej dodano obsługę Lenz USB-LAN!
Mariusz-Boguslaw
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:48
Miasto: Overijse
System DCC: Z21

Re: Dodanie sterowania GbbKolejka do DCC Roco (czerwony)

Post autor: Mariusz-Boguslaw »

Dziękuje! Przez USB. Resztę jeszcze raz sprawdzę.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Dodanie sterowania GbbKolejka do DCC Roco (czerwony)

Post autor: gbbsoft »

Jak przez USB, to:
a) musisz mieć zainstalowany driver od Lenz'a
b) w managerze urządzeń musisz sprawdzić, który numer COM został przydzielony do urzadzenia (zmiana portu USB najczęściej powoduje zmianę portu COM
c) w parametrach LENZ w programie musisz ustawić numer COM na którym podłączony masz interfejs.

Alternatywnie możesz metodą prób i błędów próbować wszystkie COM od COM1 do COM32 (i nawet dalej), o ile jesteś pewny, że masz zainstalowany driver.

PS. Zmieniłem tytuł, aby lepiej odpowiadał treści.
Mariusz-Boguslaw
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:48
Miasto: Overijse
System DCC: Z21

Re: Dodanie sterowania GbbKolejka do DCC Roco (czerwony)

Post autor: Mariusz-Boguslaw »

Uplynelo troche czasu ale wracam do makiety. Mam pare pytan. Chcialbym kupic nowy komputer, bo obecny ma juz 8 lat i nawet Windows XP jest na nim dosc powolne - zmiana bedzie najprawdopodobniej na Windows 7 lub 8 - duzo zalezy od mozliwosci Gbbkolejka :D

1. Czy GbbKolejka chodzi rowniez na tych programach?
2. Jesli tak, to czy sa jakies znaczace zmiany przy przejsciu z XP na 7 lub 8?
3. A czy moze dziala tez na Linuksie - to by najbardziej ulatwilo mi plany odnosnie zakupu komputera.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: GbbKolejka z Roco przy użyciu Lenz USB-LAN

Post autor: gbbsoft »

ad1. tak, sam używam na Win8 od kilku miesięcy
ad2. podobno są problemy z driverami do COM (dla interfejsów, które jeszcze używają ten wymierający sposób komunikacji), niektórzy zgłaszają mi dziwne problemy, których nie było na XP
ad3. nie.
Mariusz-Boguslaw
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:48
Miasto: Overijse
System DCC: Z21

Re: GbbKolejka z Roco przy użyciu Lenz USB-LAN

Post autor: Mariusz-Boguslaw »

ad 2. Mam nadzieje, ze to nie dotyczy Lenza USB...?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: GbbKolejka z Roco przy użyciu Lenz USB-LAN

Post autor: gbbsoft »

Nie, o tym nie słyszałem.
ODPOWIEDZ