modyfikacja wagonu HO

krist11
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2011, 15:29

modyfikacja wagonu HO

Post autor: krist11 »

Mam pytanie czy da się oświetlić wagon piko PKP INTERREGIO i czy siE da go przybrudzić
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: gbbsoft »

ad1. tak
ad2. tak
krist11
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2011, 15:29

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: krist11 »

ale co to jast te AD
Awatar użytkownika
Emil
Posty: 18
Rejestracja: 15 lis 2012, 22:36

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: Emil »

Witam wszystkich.
Mam na imię Jacek i zamieszkuje k/Poznania.
Jestem tu nowy i raczkuje jeszcze w świecie kolejek H0

Na chwilę obecną posiadam ręczny zestaw PIKO i trochę taboru kolejowego za czasów PRL.
Nie dawno kupiłem wagon PKP z podświetleniem jednak nie działa to tak jak bym chciał.
Obrazek

Przez większość to wcale się nie pali lub mruga. Co gorsza to podczas ruchu wiecznie kółka iskrzą co dość brzydko się prezentuje.
1. Co zrobić by uniknąć takich problemów?
Z racji że sam wielkich umiejętności nie posiadam zastanawiam się nad taką ofertą:
http://allegro.pl/oswietlenie-wagonow-o ... 48786.html
2. Czy ktoś kojarzy tego Pana? Można mu zaufać?
Chciałem też oświetlić pozostałe wagony z zestawu IC.

Mam też lokomotywę BR130. Silnik hałasuje(rzęzi), zaczepy ma jakieś dziwne(bez tych zawleczek jak w seryjnych). Obawiam się że nie za dobrze będzie to współgrać z dość nową imitacją lokomotyw elektrycznych dostępnych w zestawach startowych PIKO.
3. Można w niej zmienić zaczep na seryjny z piko lub podobny?
4. Można coś zrobić z silnikiem(mam tu na myśli że piękną modyfikację którą znalazłem w formie poradnika ze zdjęciami)?

Gdyby była osoba skłonna pomóc (nawet fizycznie) w modyfikacji będę wdzięczny.
Miał być prezent dla syna a okazuje się że będzie kicha.
"Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei."
tkarkady
Posty: 264
Rejestracja: 06 sie 2010, 12:19
System DCC: PIKO SmartBox®, SmartController®, S88 Tams, LDT

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: tkarkady »

Witamy Cię Jacku :)
Miganie oświetlenia jest spowodowane prawdopodobnie tym że koła , szyny i odbieraki prądu z kół są po prostu brudne albo zatłuszczone. Przemyj wszystko spirytusem albo benzyną ekstrakcyjną i miganie w znacznym stopniu ustanie . Ponadto oświetlenie w wagonie powinno mieć kondensator podtrzymujący napięcie co zapobiega miganiu , ale dotyczy to raczej oświetlenia wykonanego na diodach LED a w twoich wagonach o ile się nie mylę są listwy z żarówkami . ;)
Myślę że z nowego oświetlenia wykonanego przez Witkoim'a będziesz zadowolony , możesz mu zaufać a znany jest z http://forum.modelarstwo.info , pod takim samym nick'iem.
Iskrzenie pod kołami jest spowodowane dużym poborem prądu przez oświetlenie żarówkowe.
Co do sprzęgu w Twojej lokomotywie to trudno będzie Ci pomóc nie widząc w czym problem , musiałbyś zrobić jakieś zdjęcia ale sprzęgi na pewno można zmienić . Myślę że chętnego do przeróbki czy naprawy taboru znajdziesz na w/w forum.

PS. w przyszłości nie rób zdjęć w pobliżu szyb czy luster tylko na spokojnym nie odbijającym światła tle.
H0 DCC i FCS
YouTube
Awatar użytkownika
Emil
Posty: 18
Rejestracja: 15 lis 2012, 22:36

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: Emil »

tkarkady pisze:Witamy Cię Jacku :)

Co do sprzęgu w Twojej lokomotywie to trudno będzie Ci pomóc nie widząc w czym problem , musiałbyś zrobić jakieś zdjęcia ale sprzęgi na pewno można zmienić . Myślę że chętnego do przeróbki czy naprawy taboru znajdziesz na w/w forum.

PS. w przyszłości nie rób zdjęć w pobliżu szyb czy luster tylko na spokojnym nie odbijającym światła tle.
Witam.

Dziękuję za wyjaśnienie.
Co do oświetlenia będę musiał przejść na diody.
Co do sprzęgu na czasie postaram się jakąś fotkę wrzucić tak żeby syn nie widział, bo nici z niespodzianki.

Zdjęcie natomiast nie jest mojego autorstwa. Przedstawia właśnie ten wagon jednak wykonał je sprzedający, a z racji że aukcje znikają wolałem zdjęcie wkleić zamiast link.

Mam też inne pytanie.
Zamierzam poszerzyć kolekcję kolejki i nie ukrywam że często monitoruję allegro w tym celu.
Nasuwają mi się pytania co do wagonów i torów.
Są różni producenci jak Mechano, Roco, Piko i jeszcze więcej.
Widziałem różne sprzęgi, różne tory itd.

Wiem z doświadczenia że Piko i Roco mają podobny system torów różniący się nieznacznie w dolnej części(miejsce spięcia toru) gdzie Roco jest delikatnie szersze. Podobna zasada jest ze sprzęgami wagoników jednak Roco w tym wypadku ma kompletnie coś innego niż PIKO.
Interesuje mnie jacy jeszcze producenci mają bardzo zbliżone systemy złączy. Ludzie sprzedają często różnych producentów tory używane i nie zawsze mam możliwość kupować tylko nowych.
Jak z kolei wygląda sprawa mechaniki lokomotyw. Czy do lokomotywy PIKO da się zainstalować dekoder Roco i odwrotnie?

Nie ukrywam że PIKO miernie wypada na tle innych producentów taboru kolejowego. Mało wagonów specjalistycznych, lokomotywy praktycznie na jedno kopyto klepane, a o czymś takim jak obrotnica mogę zapomnieć.
Stąd moje zainteresowanie tematem dopasowania akcesoriów różnych producentów.
"Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei."
tkarkady
Posty: 264
Rejestracja: 06 sie 2010, 12:19
System DCC: PIKO SmartBox®, SmartController®, S88 Tams, LDT

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: tkarkady »

Emil pisze:Nasuwają mi się pytania co do wagonów i torów.
Są różni producenci jak Mechano, Roco, Piko i jeszcze więcej.
Widziałem różne sprzęgi, różne tory itd.
Trudno w jednym poście wszystko opisać tym bardziej że to temat rzeka :D
Proponuję żebyś zajrzał na http://forum.modelarstwo.info/ do działu dla początkujących , znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania a na temat sprzęgów "wypisano już morze atramentu" (rozwalono wagon klawiatur) :)
Emil pisze: Wiem z doświadczenia że Piko i Roco mają podobny system torów różniący się nieznacznie w dolnej części(miejsce spięcia toru) gdzie Roco jest delikatnie szersze. Podobna zasada jest ze sprzęgami wagoników jednak Roco w tym wypadku ma kompletnie coś innego niż PIKO.
.
Jeśli chodzi o tory to zasadniczo jest dobrze trzymać się jednego producenta 8-) , chociaż łączenie podobnych torów jest możliwe bo są dostępne przeróżne przejściówki np. Piko /Roco/Fleischman.
Sprzęg standartowy tzw. żaba jest w ofercie niemal każdego producenta europejskiego.
Emil pisze: Jak z kolei wygląda sprawa mechaniki lokomotyw. Czy do lokomotywy PIKO da się zainstalować dekoder Roco i odwrotnie?..
Zależność producent lokomotywy - producent dekodera nie istnieje :!: , ogólnie rzecz biorąc do każdej lokomotywy można wsadzić każdy dekoder .Dopasować trzeba moc dekodera do silnika i ewentualnie wtyczkę dekodera do gniazda w lokomotywie jeżeli takie tam jest. Ważne jest również miejsce na dekoder a tym samym jego rozmiar . Przy dekoderach dźwiękowych potrzebne jest jeszcze miejsce na głośnik ;)
Emil pisze: Nie ukrywam że PIKO miernie wypada na tle innych producentów taboru kolejowego.
Nie każdy się z Tobą zgodzi , Piko robi dobre wagony w rozsądnych cenach , a tory A-Gleis też mają swoich fanów.
H0 DCC i FCS
YouTube
Awatar użytkownika
Emil
Posty: 18
Rejestracja: 15 lis 2012, 22:36

Re: modyfikacja wagonu HO

Post autor: Emil »

Dziękuje Wam za pomocne rady.

Opanowałem oświetlenie w piętrusie. Wystarczyło podoginać trochę blaszki i przerobić zaczepy oraz podmieniłem niektóre kółka. Wagonik ładnie świeci, nic nie iskrzy. Super działa mimo ze jest na żarówkach. Nie diabeł taki straszny jak go malują. Czas więc pomyśleć teraz o diodach.
Kolejna inwestycją był zakup kolejnych piętrusów tak by całość przerobić na czteroczłonowy a z racji zasilania nie obejdzie się bez energooszędnego oświetlenia. Czas pokaże co z tego wyjdzie.

gbbsoft co się stało w Twoim postem? Nie zdążyłem go doczytać na kompie, bo przez tel. nie ogarnąłem tematu.

Szukałem po sieci trochę za różnościami do kolejki i znalazłem takie coś:
http://makieciarz.pl/index.php?cPath=57
Pomijam ilości taborów i torów, bo wiem czego się trzymać dzięki Wam ale dział poświęcony DCC normalnie mnie powalił.
Był bym wdzięczny gdyby ktoś kto to ogarnia zrobił jakiś ranking pod względem cena, jakość czy użyteczność. Sam nie wiem nawet do czego połowa z tych urządzeń służy, a co dopiero określić co mi się przyda i na jaki system mnie stać.
W jednej marce dekoder jest tańszy ale centralka droga a w innej odwrotnie. Biorąc pod uwagę że takich urządzeń do sterowania makietą może być kilka sprawa dla mnie staje się nie do przejścia.
Rozumiem że do zwrotnicy piko A-glejs nie podłącze napędu od zwrotnicy roco.
Co do dekoderów wiem że 8pin pasuje do mojej lokomotywy ale na jaką markę się zdecydować i co zacząć kupować.

Tu pytanie teraz do gbbsoft.
Czy wszystkie te systemy które tam są mogą współpracować z Twoim oprogramowaniem?
Chciał bym moja kolejkę uruchomić w DCC (zwrotnice i lokomotywy) ale chciał bym mieć tak centralki i całą resztę przygotowaną i przemyślana by w przyszłości dokupić kolejny moduł czy zasilacz i nie martwić się że coś będę musiał zmienić. Zasada kupuj raz i dokładaj a nie wymieniaj.
Dlatego właśnie taki ranking tych systemów DCC byłby mi tak pomocny w określeniu na co mnie tak naprawdę stać jako amatora a nie profesjonalistę.

gbbsoft Przepraszam za bałagan w temacie. Nie sądziłem że takie jest to obszerne. Jeśli miał byś chęć to prosił bym o wyodrębnienie całości o pierwszego mojego postu w nowy temat, np. "Emil - Tworzenie makiety od podstaw". Temat przerobienia wagonika z jakim tu pisałem na początki powoli staje się zaledwie marginesem w tym o czym zaczynamy tu pisać, a całość traci przejrzystość. Niestety na tym forum nie mam uprawnień moderatora ;) i sam sobie z tym nie poradzę. Będę wdzięczy, jak i zapewne czytający wątek.
"Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei."
ODPOWIEDZ