Informacja zwrotna Martinezo

Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: Wmac127 »

Mam mieć moduły MWO informacji zwrotnej wraz z interfejsem od Martinezo. Który system będzie odpowiedni dla tych modułów. Czy powinno być to S88 przez HSI-88. W instrukcji jednak jest mowa o: S88 przez HSI-88 firmy LDT"
Czy to będzie odpowiedni dla Martinezo?
Pozdrawiam
MAciej
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: gbbsoft »

Martinezo ma odwiedzić nasze forum, to zapewne ci niedługo odpowie. Podejrzewam, że masz rację...
Awatar użytkownika
Wmac127
Posty: 319
Rejestracja: 12 lut 2017, 16:20
System DCC: XpressNet; LENZ - LZV100, LH100, LH01

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: Wmac127 »

gbbsoft pisze: 04 mar 2017, 09:36 Martinezo ma odwiedzić nasze forum, to zapewne ci niedługo odpowie. ...
Wiem, że będzie tutaj się angażował.
Ja znam już odpowiedź. Poczekam aż się expert wypowie, może coś doda.
Pozdrawiam
MAciej
martinezo
Posty: 28
Rejestracja: 04 sie 2010, 11:10

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: martinezo »

Czołem Koledzy.
Ostatnio dość krucho z czasem na hobby... stąd moje absencje na forach.
Wystartowałem "tjuning" Donnerbuchse i też nie mam kiedy zakończyć.
Ale jestem ;)

Odpowiadam:
1 - jak najbardziej - interface HSI-USB emuluje HSI-S88 - dlatego wybieramy Ten ze screan"ów niżej.
2 - moduł wykrywania zajętości MWO-S88 jest "połówką 88" i "połową" adresu w programie Piotra
3 - jednemu modułowi MWO odpowiada połowa numeracji wejść dla danego adresu - w GbbKolejce jest to albo 0-7 albo 8-15 (np. A:0,Nr:0 , A:0,Nr:14)
4 - numeracja wejść w modułach jest automatyczna i kolejna - nie można definiować im numerów "z palca" (standard S88)

A teraz pytanie do Piotra - S88 ma trzy magistrale "LEWA", ŚRODKOWA" i "PRAWA"
Możemy w konfiguracji ustawić ile pełnych adresów "88" (dwa MWO-S88)jest w której magistrali.
Ale... potem przypisując elementy informacji zwrotnej do "A:x,Nr:xx" nie mamy wyboru w której magistrali "siedzi" dany moduł.
Jak to należy definiować?

Niżej screan'y z programu i rysunki podłączeń modułów S88:
Załączniki
Zdefiniowane 32'a bloki "podłączone" do czterech MWO-S88:
Zdefiniowane 32'a bloki "podłączone" do czterech MWO-S88:
Wybieramy system:
Wybieramy system:
Wybieramy port RS232 i definiujemy ile "88" jest na każdej z trzech magistral:
Wybieramy port RS232 i definiujemy ile "88" jest na każdej z trzech magistral:
Przypisane wszystkie bloki do wejść modułów:
Przypisane wszystkie bloki do wejść modułów:
Prawidłowe podłączenie magistral i zasilania:
Prawidłowe podłączenie magistral i zasilania:
Wykorzystanie modułu MWO-S88 a):
Wykorzystanie modułu MWO-S88 a):
Wykorzystanie modułu MWO-S88 b):
Wykorzystanie modułu MWO-S88 b):
Wykorzystanie modułu MIU-S88 do wykrywania położenia rozjazdu:
Wykorzystanie modułu MIU-S88 do wykrywania położenia rozjazdu:
A to przykład modułu uniwersalnego (czasem takie robię pod konkretne potrzeby):
A to przykład modułu uniwersalnego (czasem takie robię pod konkretne potrzeby):
Pozdrawiam
martinezo

martinezo(małpa)onet.pl
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: gbbsoft »

martinezo pisze: 04 mar 2017, 22:38 Ale... potem przypisując elementy informacji zwrotnej do "A:x,Nr:xx" nie mamy wyboru w której magistrali "siedzi" dany moduł.
Jak to należy definiować?
Jak program dostaje informację z S88 to dostaje: adres i numer wyjścia.
Skąd S88 wie, który moduł ma jaki adres i na której magistrali sieci - nie mam pojęcia. Pewnie je po kolei numeruje (dlatego trzeba mu powiedzieć, ile urządzeń jest na której magistrali).

W programie nie wskazuje się numeru magistrali z bardzo prostego powodu: bo mi ta informacja nie jest do niczego potrzebna. Nie miałbym co z nią zrobić.

PS. Jak mi powiecie jak przeliczać "nr magistrali i numer urządzenia na magistrali" na "numer urządzenia", to mogę coś pomyśleć usprawnić...
martinezo
Posty: 28
Rejestracja: 04 sie 2010, 11:10

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: martinezo »

Zatem... przykład na którym do tej pory testowałem S88... :
Załączniki
RR&TC_01.png
Pozdrawiam
martinezo

martinezo(małpa)onet.pl
martinezo
Posty: 28
Rejestracja: 04 sie 2010, 11:10

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: martinezo »

To daje mi 496 wejść na każdej z trzech (ja mam dwie z racji pojemności procka w interface, magistralę: "L" i "R"("P"))
I co z tym zrobimy?
Z definicją.
3x31x16=1488 wejść dla LDT.
Po 496 wejść na magistralę.
Czy w Twoim programie od adresu "0" zaczynamy "Lewą", od "31" zaczynamy "Środkową" a od "61" "Prawą" ??
Inaczej - po co definiujemy w programie ilość "adresów" na jednej z trzech magistral skoro później ich nie rozgraniczmy nitkami?
W komercyjnym firmowym HSI LDT, ogólnie przyjętym standardzie info dla S88 poza portami S88 w centralach np. Marklin (to zaraz sprawdzę w nowej sentrace od "eM") czy starym FL'em (do którego się nie dostanę...)), gdzie jest jedna magistrala, jest wyraźny podział:
L - (1-31) 31x88 = 496 wejść
M -(1-31) 31x88 = 496 wejść
R -(1-31) 31x88 = 496 wejść
Zuzamen: 3x496 in = 1488 wejść

W GbbKolejce możemy wybrać "adresy" do 1000 (A:1000,Nr:0 do 15)
Gdzie dzielimy, jak dzielimy?

PS.
Jeden z moich Klientów rozdzielił magistrale na L i R...
I to jest też Klient Piotra - muszę go przesłuchać (adresacja w programie modułów "8+8" w nitkach magistrali - bo na GK działa ;) )
Jedno "alle" - muszę odszukać tego Kolegę.
Ma na makiecie ponad pięćdziesiąt modułów (jedno "8+") wykrywania zajętości i polaryzacji rozjazdów - muszę Go przekonać do "spowiedzi"... ;)
Jak Go odnajdę... i będzie chciał rozmawiać...
Pozdrawiam
martinezo

martinezo(małpa)onet.pl
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: gbbsoft »

Chyba jednej rzeczy nie rozumiecie. Ja mam mało do gadania. Ja się opieram na specyfikacji protokołu S88 i nie mogę wyjść za bardzo poza nią.
Ja tylko gadam z "centralką" S88 i otrzymuje tylko to co otrzymuje. Jeżeli nie otrzymuje, z której magistrali jest sygnał, to nie otrzymuje i nie mam żadnej możliwości tego zmienić. Jeżeli otrzymuje tylko numer i stan wyjść, to tylko to otrzymuje i tego wymagam od użytkownika. Mogę ewentualnie pomóc użytkownikowi przeliczać coś na coś o ile będę wiedział jak.
martinezo pisze: 05 mar 2017, 02:26 Czy w Twoim programie od adresu "0" zaczynamy "Lewą", od "31" zaczynamy "Środkową" a od "61" "Prawą" ??
Nie wiem. Nie ja o tym decyduje, tylko firmware centralki S88. Ja dostaje tylko numer urządzenia i stan 16 wyjść.
martinezo pisze: 05 mar 2017, 02:26 Inaczej - po co definiujemy w programie ilość "adresów" na jednej z trzech magistral skoro później ich nie rozgraniczmy nitkami?
Bo tego wymaga protokół podczas inicjowania połączenia. Nie wiem, po co. Mam nadzieje, że od Was/Ciebie się tego dowiem. Trzeba rozgryźć firmware centralki S88, po co mu taka informacja.
martinezo pisze: 05 mar 2017, 02:26 L - (1-31) 31x88 = 496 wejść
A nie 32x16 = 512
Liczba 31 i 88 są mało "informatyczne"... :-)
martinezo pisze: 05 mar 2017, 02:26 W GbbKolejce możemy wybrać "adresy" do 1000 (A:1000,Nr:0 do 15)
1000 było ograniczeniem wymyślonym przeze mnie, bo musiałem coś wpisać. Możemy to zmienić na dowolną inną liczbę... Np.: 96.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: gbbsoft »

Mam pomysl, po co przy inicjowaniu polaczenia z s88 trzeba podawać, ile jest modulow na każdej magistrali: Aby centralka nie odpytywala modulow, których na pewno nie ma na magistrali. Dzięki temu może częściej odpytywać istniejące moduly.
martinezo
Posty: 28
Rejestracja: 04 sie 2010, 11:10

Re: Informacja zwrotna Martinezo

Post autor: martinezo »

Masz rację.
Trzeba było sobie troszkę odświeżyć pamięć.
Dla Ciebie (dla softu) wejścia są na jednej magistrali. Interface kolejkuje moduły "M" i"P" jako kolejne.
Pozdrawiam
martinezo

martinezo(małpa)onet.pl
ODPOWIEDZ