DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

No więc rozgryzłem ostatecznie sposób komunikacji z dekoderem semaforów Arsigdec zbudowanym na bazie Arduino Uno a opisanym na stronie https://www.arcomora.com/.
Otóż działa on w ten sposób, że każdy SYGNAŁ ma przypisany adres DCC oraz jeden ze stanów WŁĄCZONY ( Green) lub WYŁĄCZONY ( Red). W ten sposób jeden adres DCC jest w stanie obsłużyć 2 sygnały. Sygnały definiujemy samodzielnie w dekoderze, przy czym mamy do wyboru trzy stany pracy dla każdej z lamp niezależnie - włączony, wyłączony lub błyskający. Można ustawiać czas wł/wył dla sygnału błyskającego oraz czas ściemniania dla każdej z lamp indywidualnie.
We współpracy z Gbb udało mi się to uruchomić jedynie na bazie urządzenia z dwoma stanami przełączanymi przyciskiem na 1 adresie DCC. Oznacza to- o ile dobrze rozumiem filozofię Gbb- że każdy semafor musiały być sterowany n/2 przyciskami - przy czym n oznacza liczbę sygnałów. A co wtedy z wizualizacją?
Soft pomocniczy do centralki DR5000 Digikejs obsługuje ten dekoder bez problemu- oczywiście bez jakiejkolwiek wizualizacji sygnałów. Natomiast pełną wizualizację i sterowanie udało mi się uzyskać na trialowej wersji iTrain - z tym że tam nie ma zdefiniowanej bazy sygnałów PKP ale jest rodzaj bazy ogólnej i pełna wizualizacja jest możliwa.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: gbbsoft »

Czy przyciski 5+1 i 5+2 działają(włączają i wyłączają pierwsze światło)?
A przyciski 6+1 i 6+2 nie działają (włączają i wyłączają drugie światło)?

Jeżeli wszystko działa, to bierzesz semafor wielokomorowych i definiujesz sygnały, potem definiujesz takie same światła jak sygnały, łączysz sygnał ze światłem 1 do 1, potem (w trybie toggle) łączysz światło z dekoderem. Powinno działać.

> każdy semafor musiały być sterowany n/2 przyciska
Chyba: n*2
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

W tej wersji o której piszę n/2 bo stan wyłączony to jeden sygnał a stan włączony to drugi. Np. 10 sygnałów to 5 adresów DCC i 5 przycisków.

Nie kumam co piszesz o przyciskach 5+1 itp?
Przyciski nie włączają świateł tylko sygnały, kompletne.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: gbbsoft »

"5+1" oznacza adres: zwrotnica nr 5 wyjście 1.
Tak miałeś ustawić adresy kolejnych przycisków na planszy.
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

Mam pewien pomysł. Właśnie go sprawdzam.
ODPOWIEDZ