GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

Jak w temacie.. Aktualnie używam Gen li USB od rubikusa.. Czy to urządzenie z tematu zastapi je bez problemu?? Pytam bo chce zmienić je na Lenza, bo podobno interfejs Lenza jest szybszy... Przy rubikusie mam zwiechy gdy zbyt szybko wykonam niektóre rozkazy lub zbyt wiele na raz.. Jakie są wymagania odnośnie oprogramowania.. Jakies szczególne sterowniki do portów com? Czy może wszystko jest na płycie wg opisu producenta.. Używam aktualnie 15 letniego netbooka z windows 7, ale mam zamiar zmienić na współczesny komputer bo na tym starym, kompilacja trwa ok 5 minut. Dodatkowo używam multimausa i sterego boostera 10764 od roco. I czy ten interfejs zadziała na nowych kompach np z Windows 10. Z góry dziękuję za odpowiedź.. Pytam bo interfejs sporo kosztuje żeby zakupić go tylko do testów..
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

Teraz widzę że temat trafił chyba do złego działu.. To raz.. Dwa to widzę sporo tematów na temat tego interfejsu ale wszystkie są dość stare.... Proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu. I pytanie czy jest coś nowego w sprawie działania i kompatybilności z Windowsami i potami.. Jak to uruchomić n nowych Windowsach..??
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: gbbsoft »

Wydaje mi się, że jak masz Gen-LI od Rubikusa, to masz driver zamieniający USB na COMx.
Więc jak podłączysz nowy do USB, to powinno od razu działać. Jedyne co się może zmienić, to port COM.

Ja ostatni raz instalowałem drivery na Windows 8. Potem miałem tylko aktualizacje systemu aż do Windows 11. Więc trudno orzec.

Lenz z tego co wiem, używa chipu tego producenta, więc tu są do niego drivery: https://ftdichip.com/drivers/d2xx-drivers/

Po ostatnie: ten LAN-USB potrafi się łączyć po sieci LAN, więc możesz połączyć się po LANie z GbbKolejką.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

Po LAN?? a jak wygląda kwestia opóźnień? No i pewnie interfejs nie posiada WiFi.. Bo nie mam pociągniętego kabla LAN do pomieszczenia z makieta.. Tylko WiFi.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

Wracając jeszcze do tematu LAN... Bo nie mogę już edytować posta... Czy ma rozumieć że przy podłączeniu przez LAN znika problem instalowania wogole driverow?? Poza oczywiście karta sieciowa w kompie??

I jeszcze jedno pytanie odnośnie zmiany portu USB na COM. Czy kwestia problemów z portami COM leży po stronie sprzętowej, czy jest to wina w zasadzie tylko software. Takie jak sterowniki do czipsetow interesów i portów dla poszczególnych systemów Windows.. Z info na forum w zasadzie wynika że problemy zaczynają się powyżej Windows 8. A sprzętowo nie znalazłem żadnych problemów.. Więc wychodzi ze to głównie wina software.

Wnioskuje z tego że na każdym praktycznie komputerze da się uruchomić zarówno interfejs rubikusa i Lenza odpowiednio zestawiając drivery do wersji Windows..

Prosze mnie wyprowadzić z błędu jeśli nie mam racji.. Ponieważ zamierzam zmienić zarówno komputer, jak i Interfejs rubikusa na Lenza bo jest za wolny przy zbyt dużej ilości rozkazów. Stary neetbook z procesorem Intel atom który na razie działa bez zazutow poza długim czasem kompilacji.. Ok 5 minut.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: gbbsoft »

Wydaje mi się, że łączność po LAN jest szybsza niż po RS232. Przynajmniej tą pierwszą zawsze można przyspieszyć, a ta druga stanęła na jednej prędkości i szybciej pewnie już nie będzie.
Przy LAN nie instaluje się driverów tylko ustala adresy IP (niektórych to pokonuje).

Problem z COM leży ewidentnie po stronie programowej. Ale niestety nie mam doświadczenia z instalowaniem driverów. Ale drivery są dostosowane do chipsetu COM-USB, tzn. każdy chipset ma swoje drivery. Może się okazać, że Rubikus zastosował inny chipset niż Lenz i drivery trzeba inne zastosować.
W Windows8 zmienili sposób pisania driverów, stąd te problemy.

Między komputerem a Lenzem lepiej mieć kabel. Wystarczy jakiś prosty router, który ma DHCP do nadawania adresów IP (na siłę, to można by i na komputerze DHCP zainstalować, albo próbować ręcznie nadawać adresy IP i połączyć oba urządzenia zwykłym kablem - jest szansa że zadziała). Nie trzeba mieć WIFI i Internetu do działania.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

Czy to oznacza że można połączyć poprzez LAN z pominięciem sieci LAN i routera łącząc kablem krosowym poprostu interfejs z kartą sieciowa??

Czy interfejs posiada osabna konfigurację adresu IP dla niego samego??

Ale czy to nie było by zbyt proste??
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: gbbsoft »

Obecnie nie zajmuje się siecią. Kiedyś do tego trzeba było mieć specjalny kabel, w którym przewody nie były połączone na wprost. Potem wymyślili, że switche i karty będą same wykrywać, czy kabel jest skrosowany, czy nie. Jak jest teraz, musisz spytać "sieciowca".
Dlatego lepiej po drodze dać najwet najprostrzy switch lub router.
To kwestie techniczne.

Jeżeli chodzi o kwestie programowe, to na karcie sieciowej w PC musisz najlepiej ręcznie nadać adres IP (np: 192.168.0.1, maska: 255.255.255.0) i na karcie w LENZu nadac adres IP (np: 192.168.0.2, maska: 255.255.255.0). I powinno działać (sprawdzasz pingiem. Myślę, że Lenz odpowiada na pinga).
Trzeba pogrzebać w instrukcji do Lenza, jak się nadaje adres IP. Pewnie trzeba go albo do USB albo do LAN podłączyć i ustawić dane.
Bramy nie ustawiasz, bo nie masz.
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

No właśnie.. Tak myślałem... Dziękuję..
reticulan
Posty: 237
Rejestracja: 29 maja 2018, 21:37
Miasto: Częstochowa
System DCC: Roco 10764

Re: GBbkolejka i Interfejs do komputera LAN-USB (Lenz 23151

Post autor: reticulan »

Jednak mam jeszcze pytanie. W przypadku podłączenia interfejsu rubikusa poprzez USB - COM prędkość ustawiam na 9600 i zawsze tak było, bo na innej działać nie chce. A z jaką prędkością może działać ten Lenz na połączeniu USB - COM, wiesz może?? I czy przy połaczeniu przez LAN wybiera się prędkość, i z jaką działa??
ODPOWIEDZ