Gbbkolejka i osprzęt Lenz'a

14D40
Posty: 1
Rejestracja: 02 paź 2013, 20:17

Gbbkolejka i osprzęt Lenz'a

Post autor: 14D40 »

Witajcie,

jestem nowy na tym forum, nazywam się Kamil i od dłuższego już czasu zajmuję się modelarstwem kolejowym. Działam głównie na forum.modelarstwo.info

Jako że niebawem planuję budowę makiety ze sterowaniem aparaturą Lenza i Gbbkolejką chciałbym podzielić się z Wami informacjami, które już udało mi się zebrać (jestem początkujący w DCC). Sporo informacji uzyskałem od autora programu, Piotra, za które w tym miejscu serdecznie dziękuję. Potraktujmy ten wątek jako kontynuację mojej korespondencji z autorem, zapewne będę jeszcze pytał o pewne rzeczy związane z podłączaniem i konfigurowaniem całego osprzętu z softem.

14D40 pisze:

"Mam jeszcze pytanie: tam są te tzw bloki czyli pojedyncze tory pomiędzy jednym a drugim semaforem na końcach makiety. Czy możesz mi pomóc w kwestii jak zainstalować te moduły informacji zwrotnej oraz zajętości toru? Rozumiem że te urządzonka są niezbędne do planowania automatycznych przebiegów? Dekodery akcesoriów będę miał od Martinezo, zestaw sterowania cyfrowego najprawdopodobniej Lenz ze względu na większą wydajność i większe możliwości. Nie wiem tylko właśnie jakich użyć modułów info zwrotnej i zajętości toru i jak je się podpina, jakoś jeden moduł na jeden tor?"

gbbsoft pisze:

"Czujniki zajętości toru podłącza się do dekoderów informacji zwrotnej. Wyjścia dekoderów informacji zwrotnej łączy się z blokami. Blok może mieć podłączone jedno lub dwa wyjścia z dekoderów informacji zwrotnej. Blokom jest potrzebna informacja, że lok wjeżdża do bloku (dwa gdy wjazd z każdej strony jest obsługiwany oddzielnie, jeden gdy czujnik zajętości obsługuje wjazdy z obu stron. Dla bloku ważna jest informacja jak daleko lok ma przejechać po wykryciu go do miejsca gdzie się ma zatrzymać.

Praktycznie można to zrobić tak, że blok to miejsce, gdzie lok ma się zatrzymać. Na przykład między semaforami, które stoją na końcach peronu. Wtedy odcinek miedzy semaforami wydzielamy (na jednej szynie), dzielimy go na dwa i każdy odcinek podłączamy do czujnika zajętości. Odcinek nie musi być idealnie między semaforami. Może być trochę dłuższe lub trochę krótszy. Nie może być krótszy niż minimalna odległość na zatrzymanie się pociągu z największej planowanej prędkości. Gdy będzie krótsza, to lok się po prostu nie zatrzyma tam, gdzie byśmy chcieli.

Można blok łączyć do jednego czujnika. Ale do profilowania lokomotywy potrzebne jest jedno miejsce, gdzie na prostej występują dwa najlepiej różnej długości odcinki, jeden po drugim. Więc dla jednego bloku (np.: najbliżej brzegu) można zrobić da czujniki, które będą także wykorzystywane przy profilowaniu.

http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... GbbKolejka Instrukcja obsługi
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-inde...m ... GbbKolejka Instrukcja obsługi"


14D40 pisze:

"Dzięki Piotr za wyklarowanie tematu, muszę się podszkolić z gbbkolejki. Rzeczą która sprawia mi teraz problem jest dobranie i podłączenie sprzętu czyli tych dekoderów info zwrotnej i czujników zajętości. Rozumiem, że powinienem wykorzystać np takie moduły info zwrotnej: http://www.modelmania.com.pl/product_in ... 78&<osCsid>

do tego trzeba kupić moduł zajętości toru http://www.modelmania.com.pl/product_in ... 77&<osCsid>

i teraz kwestia jak to podłączyć do centralki LZ100. W załączniku wycinek z instrukcji Lenza (schemat nr 1), rozumiem że tak wygląda instalacja dla 1 bloku? W bloku izolujemy jedną szynę z tego co widzę. Z tego co zdążyłem wyczytać to 1 moduł info zwrotnej Lenza obsługuje max 8 modułów zajętości toru. Do tego dochodzi detektor przepływu prądu http://www.modelmania.com.pl/product_in ... 79&<osCsid> tylko nie wiem ile ich ma być, czyżby 1 szt na 1 moduł info zwrotnej?

Czy to już wszystkie urządzenia niezbędne do działania funkcji Gbbkolejki? Bardzo proszę o pomoc gdyż jestem naprawdę bardzo raczkujący w tym temacie :/

Kłaniam się,

Kamil "


gbbsoft pisze:

"Na rysunku masz podłączenie DWÓCH czujników, a nie jednego.
Z LB050 możesz spokojnie zrezygnować. GbbKolejka nic z tego nie ma. To jest urządzenie, które blokuje informacje o braku loka w sytuacji, gdy z jakiś powodów nie ma napięcia na szynach.

PS. Reszta się zgadza, Tu masz wszystkie manuale: http://www.lenzusa.com/1newsite1/Manuals.html"


14D40 pisze:

"Dziękuję :) będę miał co czytać ;) schemat nr 2 przedstawia podłączenie dwóch czujników zajętości toru, czy takie podłączenie wystarczy?

Zdrowia,

Kamil"


gbbsoft pisze:

"tak"

14D40 pisze:

"To po prostu założę wątek na tym forum i opiszę dokładnie to co jest tu zawarte :) Jeszcze takie pytanie, bo ja narysowałem tylko lewą stronę bloku, czy prawa będzie wyglądała tak, że będzie tylko przerwa w tej samej szynie? Jakie urządzenia są jeszcze potrzebne żeby odpalić ruch na makiecie pod Gbbkolejką? Rozumiem, że gdy nie chcę automatyki tylko ręczne sterowanie to moduły zajętości toru i informacji zwrotnej odpadają? A co w przypadku kiedy chciałbym uzależnić ze sobą dwa rozjazdy? Adresuję je pod ten sam adres?

Pozdrawiam"


gbbsoft pisze:

"ad1. Druga strona to tylko przerwy w szynach
ad2. Te moduły są potrzebne, aby PROGRAM zatrzymał loka. Reszta będzie działać bez tego.
ad3. Najlepiej"



To na razie tyle, dalsza korespondencja będzie prowadzona w tym wątku :) dziękuję raz jeszcze autorowi Gbbkolejki za cenne informacje.

Pozdrawiam,

Kamil
Załączniki
schemat nr 1.JPG
schemat nr 2.JPG
ODPOWIEDZ