Jaki system DCC?

maciles
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2014, 12:18

Jaki system DCC?

Post autor: maciles »

Cześć! Jestem dosłownie na początku swojej drogi związanej z DCC i budową makiety modułowej, chodź plany i część potrzebnych rzeczy już mam od dawna, tylko teraz ze względów lokalowo - powierzchniowych dopiero zaczynam zabawe, stąd też moja obecność na forum i na początku sprawa DCC...

Szukałem, googlowałem - moża za mało, ale czegoś tu nie kumam albo kumam i szukam u Was porady. Z tego co czytam w internecie to najczęściej spotkać można makiety zarządzane przez system/protokuł loconet a nie xpressnet (który mają urządzenie roco), natomiast nie spotkałem po sklepach internetowych zbyt wielu urządzeń pracujących w tym "systemie" - loconet, np. digitrax minibox, który myślę że początkowo mógłby wystarczyć zupełnie na moje potrzeby - gdzie takie zabawki można kupić?? :)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Jaki system DCC?

Post autor: gbbsoft »

Bo Loconet to raczej sobie każdy robi samemu, albo kupuje u znajomego, który robi elementy tego systemu samemu.

Centralkę, to kupuje się Digitrax do Loconet.
maciles
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2014, 12:18

Re: Jaki system DCC?

Post autor: maciles »

No tak, stąd moje pytanie tutaj co jest w Polsce popularniejsze > XpressNet czy jednak Loconet? W kierunku czego lepiej się skłaniać chcąc stworzyć makietę modułową??

Dodam, że oczywiście interesuje mnie docelowo sterowanie makietą z laptopa.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Jaki system DCC?

Post autor: gbbsoft »

Jak tworzysz makietę modułową, to dla samej makiety to jest mało istotne. Zasilanie i tak dostaniesz "z zewnątrz".

Dla makiet na spotkaniach to obecnie raczej Loconet. Do domu to raczej XpressNet.
Na spotkaniach sterowanie z laptopa ogranicza się do ustawianie rozjazdów i świateł.
maciles
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2014, 12:18

Re: Jaki system DCC?

Post autor: maciles »

Tak z czystej ciekawosci, czy istnieja jakies rozwiazania pozwalajace nie tyle na wyeliminowanieco na zastapienie typowej centralki przez komputer?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Jaki system DCC?

Post autor: gbbsoft »

Tak. Nazywa się DDW server.
Działa on tak, że symuluje sygnał DCC na wyjściu portu RS232 (trzeba mieć ten port).
Sygnał ten należy "zmieszać" z prądem (za pomocą boostera) i podać na tory.
Do tego wykorzystuje się w niecny sposób czarne skrzynki Roco (bo są najtańsze).
Opisane to jest w instrukcji do programu (w Helpie).

http://home.snafu.de/mgrafe/server_en.htm
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... s%C5%82ugi
maciles
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2014, 12:18

Re: Jaki system DCC?

Post autor: maciles »

Dzięki za odpowiedz ;) Narazie to było pytanie taki czysto z ciekawości, a czy Twój program GbbKolejka pracuje na Loconecie czy XpresNet - w jakiej sieci mozna go "podlaczyc"??
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Jaki system DCC?

Post autor: gbbsoft »

Współpracuje z XpressNet.
Driver do połączenia z Loconet został napisany, tylko... nikt go nie używa, wiec nie wiadomo, czy działa poprawnie.
maciles
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2014, 12:18

Re: Jaki system DCC?

Post autor: maciles »

Jeszcze pytanie w kwestii DCC... moja obecna wizja jest taka:

Sterowanie makieta za pomoca GbbKolejka podlaczonego do DDW server na tym samym komputerze i przez RS232 podlaczam sie do Boostera - i tu pytanie czy ma to byc bostero-centralka roco np.typu 1 0 7 6 1 a może 1 0 7 6 4, czy ma to byc typowy booster roco np. 1 0 7 6 5 a moze ma to byc jeszcze zupelnie inny dowolny booster ?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Jaki system DCC?

Post autor: gbbsoft »

Z tego co się orientuje, to ten, który najtaniej jesteś wstanie kupić.
Wbrew pozorom to ten skrzynki się mało co między sobą różnią (oprócz ceny).
Pogadaj z Martinezo o rzeczywistycz różnicach...
ODPOWIEDZ