Makieta Krzysztofa

Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Dziękuję za informację, muszę w takim razie przyjrzeć się temu Blokowi D. Tylko, czy jeśli byłby błąd adresowania to taki przypadek nie występowałby przy każdej próbie a nie tylko losowo ? (zakładając, że coś pokopałem w adresowaniu, ale nie wydaje mi się to możliwe, bo zrobiłem z tym porządek).

Jeśli nie znajdę przyczyny, pozwolę sobie po powrocie z pracy wstawić planszę do Twojego wglądu, jeśli oczywiście masz czas na to.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Piotrze, moj opis poprzedni był błędny. Teraz bylem przy makiecie i znowu się to zadziałało więc moge to opisać i fotka w załączeniu. Na fotce jest dokładnie ta sytuacja, czyli lok znika z Bloku B, pojawia sie zgodnie z rozkladem w Bloku E i nie moze sie nic zadziałać bo lok zniknął z z Bloku B ! a faktycznie dalej w nim stoi. Inf zwrotna pokazuje prawidłowo.
Załączniki
20190305_171751.jpg
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Krzysztof pisze: 05 mar 2019, 13:34 czy jeśli byłby błąd adresowania to taki przypadek nie występowałby przy każdej próbie a nie tylko losowo ? (zakładając, że coś pokopałem w adresowaniu, ale nie wydaje mi się to możliwe, bo zrobiłem z tym porządek).
Zgadzam się, nie byłoby to losowo.

PS. Ja nie mam innej hipotezy na obecny moment.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Pomysł: zrób nową planszę, na której są tylko 3 bloki w kółku. Zobacz, czy sytuacja się powtarza.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Kurcze, tyle sie napisalem i zniknął post. Jeszcze raz. Moja hipoteza jest taka, ze ma to zwiazek ze zdarzeniami w loku. Jutro wykasuję zdarzenia z lokomotywy i zobacze czy to sie powtarza. Jeśli nie, to będę dodawał pojedynczo zdarzenia najpierw do " przed ruszeniem z bloku", pozniej do "po ruszeniu z bloku" a na koniec do "po zatrzymaniu w bloku". Metoda prób, może to coś wyjaśni. Sam jestem ciekaw gdzie tkwi błąd. Jeśli chodzi o twój pomysł to mam na makiecie drugą pętlę z 3 blokami w szeregu plus bocznica (na załączonym zdjeciu) - Blok C-Blok D- Blok F i działa jak należy, nie było ani raz takiego przypadku.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Witam,
Po dłuższej przerwie 2 pytania:
1. Mam problem z cofaniem składu do bocznicy. Przejeżdża skład z bloku A do bloku B (przykładowo) i teraz chcę go wycofać do bloku C, który znajduję się pomiędzy tymi blokami jako bocznica. Wg rozkładu jazdy staram się nim przejechać z bloku B do bloku C (jazda tyłem, czyli lokomotywa pcha wagony) i dzieje się tak, że lokomotywa jeszcze nie wjechała do bloku C (bocznica) a już rozpoczął się proces hamowania i ostatecznie zatrzymania składu ( z jakiego bloku czerpie informację o procesie zatrzymywania ????). Po przejechaniu przerwy w torze (jako początek Bloku B) skład wjeżdża na zwrotnicę do bocznicy (Blok C) i zaczyna się proces hamowania tak jakby to była już ta bocznica, a tymczasem jest to kawałek normalnego toru. Wagony co prawda już wjeżdżają na Blok C (bocznica) ale są bez napięciowe więc nie ma jeszcze informacji zwrotnej o loku w systemie.

2. Problem opisany 05.03 (w postach wcześniejszych powyżej) czyli znikająca losowo lokomotywa. Wykasowałem wszystkie zdarzenia z lokomotywy i dalej co jakiś czas pojawia mi się sytuacja, że przed wyjazdem z bloku A lokomotywa znika i pojawia się w bloku docelowym a jeszcze nie wyjechała. Tym samym cały przejazd się zawiesza. Dzieje się to tylko ta pętli na której mam perony, czyli BLOK A i BLOK B obok siebie I raz znika lokomotywa z bloku A, a nnym razem z Bloku B (losowo), czasami 3-4 razy rozkład zadziała bez zarzutu a nagle coś się schrzani i jest tak jak opisałem. Nie jest więc to problem zdarzeń, co podejrzewaliśmy we wcześniejszych postach. Pojedyncze kółko taj jak sugerował Piotr z 3 blokami działało bez zarzutu.

Może ktoś ma jakiś pomysł ??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Krzysztof pisze: 06 maja 2019, 13:44 z jakiego bloku czerpie informację o procesie zatrzymywania ????
Docelowego, czyli C.
Zaobserwuj końce bloku C: w którym momencie robią się niebieskie. To jest moment rozpoczęcia procedury hamowania.
Krzysztof pisze: 06 maja 2019, 13:44 2. ...
Spróbuj maksymalnie wyizolować problem, tzn stworzyć nową planszę, na której jest minimalna ilość bloków i rozjazdów, aby ten problem powtórzyć. Może wtedy do czegoś dojdziemy.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

OK, dziękuję za podpowiedź, będę działać wg Twoich wskazówek.
Krzysztof
Posty: 131
Rejestracja: 20 lis 2018, 14:39
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof »

Czesc, zrobilem próbę. Dodalem planszę tylko z dwoma blokami A (blok peronowy 1) i B (blok na trasie przejazdu) nie dodajac bloku C,ktory normalnie mam jako peron 2 równolegle do bloku A. Problem ze znikajaca lokomotywą sie powtarza i znowu losowo. W tym przypadku lok sie znalazł w bloku B, zniknął z wyjazdowego ale nie ruszył i dalej stoi w tym wyjazdowym A. Tak mi przychodzi do glowy czy nie jest przyczyną to, ze sa tylko dwa bloki w tej pętli ???. Praktycznie sa 3 bloki ale ten trzeci (peron 1) jest zajęty przez loka ktory czeka na peronie 1 na tego co ma przyjechac na peron 2 🤔
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: gbbsoft »

Pętla z 2 blokami będzie działać, ale lok zawsze się będzie zatrzymywał w kolejnych blokach.

Czy to było tak:
- puszczasz loka z programu z bloku A do B (tzn: układasz trasę w programie i uruchamiasz jazdę)?
- nagle lok znajduje się w B, a nawet nie ruszył z A?

A próbuj (o ile to możliwe) zrobić taką samą pętle z dwoma innymi blokami.

PS. Coś mi to pachnie problemami z informacją zwrotną. Nie było tak, że nim lok ruszył z A, to blok B na chwilę zapalił się na niebiesko? Spróbuj może w parametrach -> zakładka 'Ogólne' -> ustawić "Minimalny czas trwania inf. zwrotnej" na 200msec...
ODPOWIEDZ