DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: gbbsoft »

Ja też nie rozumiem ich zapisów.

> Po wpisaniu adresu bazowego soft generuje sam pozostałe adresy,
To OK, tak robi wiele dekoderów urządzeń.
Wpisz jak najniższy adres bazowy. To może być 0 lub 1, różne są systemy liczenia.
I w GbbKolejce zacznij od najniższego adresu i idź w górę. Chodzi o to, aby w ogóle coś zaczęło działać... Cokolwiek...

> po dwa sygnały na adres
Taka konwencja jest stosowana np: w rozjazdach, Więc może "100" to jest "adres rozjazdowy", przypada wtedy jeden numer na dwa wyjścia (rozjazd w lewo i rozjazd w prawi). Wtedy są cztery adresy na 8 wyjść, a przeważnie jeden dekoder obsługuje 8 (lub 16 wyjść). Więc na dekoder przypada 4 (często kolejne) adresy (lub 8, lub nawet inne ilości).

> jeśli jest możliwe sterowanie jednym klawiszem przełączania sygnałów to musi być włączone toggle?
To jest coś w GbbKolejce?

> czy to jest dobrze że wielokomorowy semafor ma 5 świateł a wizualizuje się tylko z trzema?
Na PKP nigdy więcej niż 2 światła się nie świeca na raz, więc starcza. :-)
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

Lipa. Moim zdaniem jest tak, że ten dekoder ma zdefiniowane sygnały i wymaga ich wyzwolenia, a Gbb steruje bezpośrednio światłami wg u siebie zapamiętanych układów ( sygnałów)
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

>To jest coś w GbbKolejce?
Tak, ustawiając sposób sterowania sygnałem w zakładce DCC semafora mam do wyboru on/off albo toggle.
No na razie wymiękam, ale się nie poddaje. Przecież to działa z innymi systemami ( iTrains na przykład).
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: gbbsoft »

Zostaw na razie semafor. Skup się na "urządzeniu", to najprostszy element na planszy. Semafor jest bardziej skomplikowany i możesz nie połapać się w niuansach.

> DCC semafora mam do wyboru on/off albo toggle.
"on/off": włączenie światła wysyła sygnał "włącz". wyłączenie światła wysyła sygnał "wyłacz". (typowe sterowanie pojedynczym wyjściem dekodera urządzeń)
"toggle": do włączenia jest inny adres niż do wyłączenia światła. (sterowania jak rozjazdami)

Więc raczej zacząłbym od "on/off". Ale to dopiero jak coś zacznie działać z "urządzeniem"

> a Gbb steruje bezpośrednio światłami wg u siebie zapamiętanych układów ( sygnałów)
Tak. GbbKolejka zakłada możliwość ustawiania konkretnych świateł na semaforze.
Ale można semafor tak skonfigurować, aby dane światło włączało tylko jedno wyjście dekodera (a nie kilka wyjść podłączonych do konkretnych światłem). Wtedy zakłada się, że dane wyjście dekodera samo ustali światła, które mają być włączone.
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

Na teraz stan jest taki:
Inny soft, pozwalający na indywidualne sterowanie każdym światłem - każde światło ma swój numer w DCC
Z centralki Digikeijs z klawiatury akcesoriów jestem w stanie włączyć każde światło osobno . Każde światło ma osobny adres DCC.
Próbowałem wstawić urządzenie - podałem adres dekodera ( jednego światła) - nie działa
Prosty semafor - jedna lampa adres 100, druga 1_0_1 ( to te adresy działają w Digikeijs) - nie działa. Gdzieś pewnie robię błąd, ale nie wiem gdzie. Acha w liście lokomotyw zdefiniowałem dwa dekodery- jeden z numerem 100 a drugi 1_0_1.
Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: gbbsoft »

gbbsoft pisze: 17 gru 2022, 17:08 No to ustaw najniższy możliwy adres dla pierwszego sygnału.

Zrób sobie pustą planszę, na której umieść przełącznik i potestuj adresy od 0 w górę.
Jaki najniższy adres ustawiłeś?
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

Niestety zacząłem od 100, bo niżej mam lokomotywy ( 1-10), wagony( 20-30) i dekodery zwrotnic. Te ostatnie nie wiadomo czemu reagują mając adresy 9999 , jak ustawiłem na tym nowym dekoderze adres zaczynający się od 1....a to ma aż takie znaczenie?
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

Zrobiłem sugerowaną przez Ciebie próbę zmieniając adresy dwóch LEDów na 1 i 2.
Teraz jest tak: sterowanie z panela akcesoriów Digikeijs działa normalnie - zielony włącza, czerwony wyłącza każdą z Ledów osobno.
Zdefiniowałem prosty semafor zielone-czerwone, dla zielonego dałem adres 2 dla czerwonego 1. Sterowanie klawiszem A.
I tak: po naciśnięciu A zapala czerwone ( adres 1 wyjście 1) ale żeby je zgasić muszę zmienić ustawienia na adres 1 wyjście 2.
Zielonego nie włącza w ogóle.
Jakieś wnioski?
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2178
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: gbbsoft »

No to właśnie w semaforze wybierz "Tryb Togle (Lenz)".
Wtedy masz oddzielne wyjście na włączenie sygnału i oddzielne na wyłączenie.

Skoro adres 1 i 2 działają w GbbKolejce (to pewnie adres zwrotnicy 5 wyjście 1 lub 2), to możesz przejść na adres 101 i 102 i zobaczyć czy dalej działają.
Jeżeli nie, to w GbbKolejce weź adres zwrotnicy 55 (lub okolice, np: od 50 do 57)
Jeżeli dalej nie działa, to przejdź na adres 3 i 4 w dekoderze i zobacz jakie adresy w GbbKolejce zadziałają.

PS. Odpis trybu Toggle, który podałem wcześniej jest nieprawdziwy.
MaciejWesoła
Posty: 40
Rejestracja: 14 lis 2022, 12:10
Miasto: Warszawa
System DCC: GBBKolejka, Digikeijs DR5000

Re: DEkoder Arduino do semaforów i Gbbkolejka

Post autor: MaciejWesoła »

Ok. Walka trwa :)
ODPOWIEDZ