plan makiety w skali tt 2.5x3m

Awatar użytkownika
Darcio
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2010, 20:20

plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: Darcio »

Jestem pierwszy raz na forum tu i w całym internecie , jeżeli zrobię cos nie tak to sorki ale komputer nie jest moja mocna strona.
Z modelami w tej skali zacząłem Zabawę w dzieciństwie to jakieś 30 lat temu, a mam obecnie 42 i bardzo pragnę zrealizować moje marzenia z dzieciństwa, chciałbym aby to byla makieta na której będzie jeździło kilka pociagow na raz ,
z różnej epoki , planuje trzy obwody torowe ,dwie stacje i w czesci środkowej jakaś infrastruktura przemysłowa.
Plan układu torowego przygotowałem w programie TT-CAD który zaraz spróbuje wkleić.
Posiadam z dzieciństwa stary ale calkiem niezly tabor wagonów i lokomotyw lecz czytając fora widzę ze troszkę się pozmieniało jak system sterowania DCC który to bardzo mi się podoba lecz wiele o nim jeszcze nie wiem .
W pierwszej kolejności chce przygotować dobry projekt, zebrać trochę materiału jak tory zwrotnice, itp. podszkolić się co do elektryki ,jak to wszystko po podłączyć,no i jakie zasady panują na kolei jako ze nie mam z nia wiele wspólnego i nie wiem gdzie i jakie wstawia się znaki i semafory, i bardzo liczę na podpowiedzi i opina kolegów z forum.
dodam jeszcze ze mój projekt musi byc realizowany przez dluzszy czas ponieważ jestem obecnie w Anglii a do Polski przyjezdzam trzy cztery razy do roku ale tak nie będzie wiecznie.
Przy okazji zapytam moze ktos wie czy w Anglii mozna gdzieś znalezc sklepy z modelami w skali tt bo te z HO i N to sa .

NO i wlasnie próba wklejenia planu się nie powiodła , postaram się zrobi to jak najszybciej.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: gbbsoft »

Witaj.

Polecam ci bardzo fajne forum TT: http://forumtt.pl/index.php
Tam jest napisane, ze sklepów w Anglii z TT to raczej brak.
Ale zawsze możesz kupować przez internet (nawet w Polsce) z wysyłka do Anglii. Kwestia tylko opłat za przesyłkę.

Jeżeli chodzi o plany makiet, to na stronie: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Linkownia na końcu jest "Plany "tortów""
Awatar użytkownika
Darcio
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2010, 20:20

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: Darcio »

Dziękuje za tak szybka odpowiedź , niestety w Anglii znalazłem tylko dwa punkty które sprzedają tt jeden jest dosc daleko od miejsca w którym mieszkam a drugi ma bardzo uboga ofertę .
Natomiast pomyśle o wysyłkowej.
Co do planów to ja juz zrobiłem wstępny projekt na TT CAD mam tylko kłopot z wklejeniem go na forum , ale bede próbował dalej moze się nauczę tak ze proszę o cierpliwosc.
Mam jedno pytanie co do skali tt : czy ktos moze wytlumaczyc różnice w skalach tt ponieważ wyczytałem ze moga byc różne rozstawy szyn moja ma 12mm ale ponoc sa szersze i wezsze czy wtedy jest to jakos opisane np. symbolem
z gory dziękuje.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: gbbsoft »

Darcio pisze:Co do planów to ja juz zrobiłem wstępny projekt na TT CAD mam tylko kłopot z wklejeniem go na forum , ale bede próbował dalej moze się nauczę tak ze proszę o cierpliwosc.
A po wskazaniu zdjęcia i naciśnięciu przycisku "Dodaj plik" nie masz jakiegoś komunikatu na górze ekranu?
Darcio pisze:Mam jedno pytanie co do skali tt : czy ktos moze wytlumaczyc różnice w skalach tt ponieważ wyczytałem ze moga byc różne rozstawy szyn moja ma 12mm ale ponoc sa szersze i wezsze czy wtedy jest to jakos opisane np. symbolem
z gory dziękuje.
A czy przypadkiem nie chodzi o to, że TT oznacza kolej normalno-torową. Oprócz tego jest jeszcze wąskotorowa.

Zobacz tutaj: http://www.morop.org/de/normes/nem010_d.pdf

Oprócz TT jest jeszcze TTm, TTe, TTi w zalezności od szerokości torów w skali 1:1.
12 cm to jak nic normalne TT.
Awatar użytkownika
Darcio
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2010, 20:20

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: Darcio »

Witam serdecznie po długiej przerwie .
Mnie i mojej zonie udało nam się kupic dom w Anglii co pozwala mi na realizacje moich planów z makieta rozpoczac juz teraz ponieważ mam duzo miejsca na lofcie.
Miedzy czasie znalazłem hurtownie tiliga w Anglii wysyłkowa oczywiście.
wiec zaczynam i mam nadzieja ze inni użytkownicy pomogą mi w tym .
Nadal mam kłopot z wklejeniem zdjęcia i mam informacje"Rozszerzenie bmp jest zablokowane" co to znaczy?
I jak to zmienic Dziekuje
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: gbbsoft »

Darcio pisze:Witam serdecznie po długiej przerwie .
Nadal mam kłopot z wklejeniem zdjęcia i mam informacje"Rozszerzenie bmp jest zablokowane" co to znaczy?
I jak to zmienic Dziekuje
To znaczy, że najlepiej zamienić zdjęcie na .jpg przed wstawieniem.
Najłatwiej za pomocą programu Paint (jeżeli masz Windowsy), robisz SaveAs i jako Type wybierasz ".jpg".
Awatar użytkownika
Darcio
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2010, 20:20

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: Darcio »

Clipboard04.JPG
pierwszy raz wiec niewiem jak z jakoscie jak co to jeszcze raz
Awatar użytkownika
Darcio
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2010, 20:20

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: Darcio »

dodam ze na zielono tory ida dolem czyli tunel lub pod wiaduktem
Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Posty: 2179
Rejestracja: 09 lip 2008, 23:19
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: gbbsoft »

To zaszalałeś... :D
A pamiętaj, abyś do każdego miejsca miał dostęp... Ręką sięgniesz na jakieś pół metra, max do metra. Więc pomyśl o jakiś "dziurach" w środku, abyś mógł postawić przwrócony pociąg...
Awatar użytkownika
Darcio
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2010, 20:20

Re: plan makiety w skali tt 2.5x3m

Post autor: Darcio »

Z tym szaleństwem to tak troszkę popuscilem wodze fantazji.
Moim zalozeniem jest tort na którym będzie duzy ruch , chce to tak zorganizowac by pociągi rownoczesnie jezdzily na kilku torach jednocześnie się wymienialy na dworcach ze jeden przyjezdza a drugi odjezdza.
Jeżeli sa w moim planie jakieś karygodne bledły to proszę o podpowiedzi w trakcie realizacji na pewno beda jakieś zmiany , juz chciałbym kilka dodac ale to nie teraz.
teraz technicznie moje zalozenia:
1 tory modelowe
2 sterowanie dcc (Ale nie koniecznie)
3 caly tabor będzie nowy jak i reszta nie wiem która firma jest lepsza proszę o pomoc
4 plansza mam zamiar zrobić z prostokatow takich modulow ( nie dosłownie) mniej więcej 600x1200mm i tu pytanie jak to najlepiej zrobic zeby w razie konieczności mozna bylo zdemontować chodzi mi o torowisko i jego poleczenie
5 jeżeli cos pominąłem z początkowej fazy a powinienem wiedzieć lub robić to bardzo proszę o podpowiedzi

dodam jeszcze ze jako laik całkowicie zdaje się na twoje rady i opinie z góry dziękuje.
Ps. Odnośnie problemu z wielkoscia to faktycznie on jest ale mysle ze jakos temu zaradzę ponieważ nie chciałbym robic dziury w środku planszy
ODPOWIEDZ